SaS pripomína, že vládna koalícia sabotuje všetky snahy o sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov, ale občanom chce nahovoriť, že otázky darov a lobingu ide riešiť v etickom kódexe. Ale pozrime sa, ako: Poslanci sa podľa Danka majú vyhýbať „situáciám, ktoré by mohli viesť ku klientelizmu a korupcii.“ V tomto „etickom pravidle“ sa skrýva esenciálny výsmech vládnej koalície občanom.
„Otázka darov, ktoré môžu byť reálnou korupciou, je vyriešená tak, že poslanec nebude musieť oznámiť prijatie darov poskytnutých “pri osobných výročiach poslanca”. Takže stačí poskytnúť dar ako súčasť narodenín či menín poslanca, výročia svadby, absolvovania školy, osadenia zubnej protézy, či akéhokoľvek iného vymysleného výročia a dar zostane utajený,“ upozornil poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda.
Doplnil, že dve tretiny navrhovaného etického kódexu sú plné slovnej vaty ako „rešpektovať kolegiálne vzťahy medzi poslancami navzájom, vzájomný rešpekt, tolerancia a dôstojnosť.“ Alebo poslanci majú „svojim konaním prispievať k dobrej povesti poslancov“. A, samozrejme, obľúbená téma pána predsedu parlamentu – poslanec má byť „primerane spoločensky oblečený“.
„Predseda Danko celkom stratil súdnosť, pretože je vrcholne neetické načasovať celkom planú diskusiu o obliekaní poslancov a dôstojnosti poslaneckého zboru do doby, keď je nevyšetrená vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď poslanec Robert Kaliňák čelí podozreniam z napomáhania únosu Vietnamca, keď poslanec Robert Fico je zabetónovaný v luxusnom byte obžalovaného Ladislava Bašteráka a keď z každej koaličnej skrine vypadávajú korupční kostlivci. Nehovoriac o tom, že Andrej Danko po kauzách svojej strany nemá morálny kredit na riešenie akejkoľvek etiky niekoho iného,“ dodala Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Redakciu informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa SaS.