Sankcie sú sankcie, ale biznis je biznis: EÚ poskytne sankcionovanému ruskému Lukoilu miliardovú pôžičku

Sankcie sú sankcie, ale biznis je biznis: EÚ poskytne sankcionovanému ruskému Lukoilu miliardovú pôžičku

Baku, Brusel 9. augusta 2015 (HSP/Foto:Lukoil)

 

Všetci sme si dávno zvykli na to, že sľuby sa sľubujú, ale prax je iná. Európska únia na plné pľúca kričí o sankciách voči Rusku, popritom utrpela oveľa väčšie straty ako Moskva, ale tí múdrejší kašlú na sankcie a veselo spolupracujú s Ruskom

Najlepším príkladom je asi britská spoločnosť British Petroleum, ktorá realizuje miliardové projekty s ruskými kolegami a nezaujíma ju rétorika vlastnej vlády, Bruselu alebo Washingtonu: politika je politika, sankcie sú sankcie, ale biznis je biznis… Nezaostávajú ani iné „podnikateľské spolky“. A čo napríklad taký fakt? Európska únia, aj keď nie celkom priamo, spolupracuje so sankcionovaným ruským plynárenským gigantom Lukoilom a dokonca doňho investuje a finančne mu pomáha. Kde sú sankcie?..

Reklama

Že to nie je možné? Priatelia, dnes je možné všetko, ak ide o prachy – a veľké prachy… Niektoré celosvetové média zverejnili takú krátku, takmer bezvýznamnú správičku: na rozvoj azerbajdžanského ťažobného poľa Overseas Shah Deniz dostane ruská spoločnosť Lukoil pôžičku od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Ázijskej rozvojovej banky a Čiernomorskej obchodnej a rozvojovej banky… miliardu dolárov. Túto pôžičku získa na obdobie 12 rokov.

Hovorili niečo v Bruselu o sankciách? Ozaj? Ale tieto „rečičky“ vôbec nebránili konzorciu bánk na čele s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj podpísať v azerbajdžanskej metropole Baku 7. augusta zmluvu s ruským Lukoil Overseas Shah Deniz /100-percentná dcérska spoločnosť Lukoilu/ zmluvu o 12-ročnej pôžičke v hodnote 1 miliardy dolárov na rozvoj ťažby zemného plynu v azerbajdžanskom poli Shah Deniz II. Prečo je v názve „dvojka“? Lebo je to už druhá etapa medzinárodnej spolupráce na tomto projekte. Túto druhú etapu odštartovali ešte v decembri 2013. Veselo pracujú. A žiadne sankcie nie sú prekážkou.

Reklama

Mimochodom, Shah Deniz II je najväčším azerbajdžanským ťažobným poľom s 1,2 biliónmi kubických metrov odhadovaných zásob zemného plynu, ktoré sú kľúčové pre zásobovanie prioritného plynovodného projektu Južný koridor. Na tomto „úrodnom poli“ podniká konzorcium medzinárodných spoločností. Najväčší podiel má britská spoločnosť British Petroleum – 28,83%, ďalšími spoločníkmi sú: TRAO – 19%, Petronas – 15,5%, GNKAP – 10%, Lukoil – 10%, NICO – 10%, SGC – 6,67%). Investičné náklady na realizáciu projektu sa odhadujú na 28 miliárd dolárov plus nejaké tie miliardy bude treba investovať na budovanie plynovodov. Ale sa to určite oplatí: už na začiatku ťažobnej činnosti tento „spolok priateľov“ na čele s British Petroleum, Lukoilom a spol., bude ťažiť 25 miliárd metrov kubických plynu ročne. A čo im po sankciách?

Brizish Petrolum, Lukoil a ostatní členovia „spolku“ získajú od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Ázijskej rozvojovej banky a Čiernomorskej obchodnej a rozvojovej banky pôžičku vo výške 560 miliónov dolárov. Zostávajúcu čiastku – 440 miliónov zapožičia na 10 rokov syndikát komerčných bánk pozostávajúci z ING Bank N.V., Bank of China, UniCredit AG a Societe General prostredníctvom úverového programu B-loan stále tej istej Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Ázijskej rozvojovej banky.

Kým niektorí politici, analytici, média, mimovládne organizácie a iné naivné spolky vidia v tejto akcii obrovský problém, biznismeni iba s úsmevom počítajú budúce zisky – a kašlú na sankcie. Aby táto fraška nevyzerala príliš hnusne, v Bruseli si vymysleli výhovorku: prečo poskytujú miliardu sankcionovanému Lukoilu. Je to možné? Všetko je možné!..

Ruské spoločnosti majú na základe európskych sankcií, ktoré boli na Rusko uvalené po anexii Krymu, obmedzený prístup k financovaniu svojich projektov. Ale sú bočné cestičky! Práve na „azerbajdžanskú“ pôžičku Lukoilu sa nevzťahujú ani európske, ani americké sankcie, pretože… samotná operácia sa bude odohrávať mimo územia Ruska a na investície v Azerbajdžane sankcie neplatia. Skratka presne platí staré ruské príslovie: „Ak je to zakázané, tak to nie je možné. Ale ak je to zakázané, ale veľmi sa chce, tak je to možné…“

A ako Európska únia vlastnoručne napomáha sankcionovanému Lukoilu? Jednoducho. Samotná únia, Európska investičná banka a jednotlivé členské štáty EÚ vlastnia približne 62,8 percent kapitálu Európskej banky pre obnovu a rozvoj – ktorá dáva pôžičku Lukoilu. Teda je to fakticky „bruselská“ banka. Taktiež 10-percentný podiel vlastní EÚ aj v Ázijskej rozvojovej banke. Pôžičku tieto dve banky síce nedávajú priamo Lukoilu, ale spoločnosti Lukoil Overseas Shah Deniz, ktorá je však 100-percentnou dcérskou spoločnosťou druhej najväčšej ruskej spoločnosti obchodujúcej so zemným plynom a ropou Lukoil. To znamená, že peniaze dávajú priamo do rúk sankcionovanému Lukoilu. A k tomu našim kamarátom v Bruseli gratulujeme!..

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali