„Ozbrojené zložky by mali byť vyzbrojené modernou technikou. Dôležité však je, aby malo MV SR peniaze na to, aby mohli policajti z nových zbraní strieľať. Nemá zmysel, aby z nich vystrelili 20-krát za rok. Pokiaľ budete nakupovať od renomovaných výrobcov niekoľko desiatok tisíc zbraní, dá sa skĺbiť pomer dobrá kvalita a nižšia cena,“ zdôraznil Šándor.
Minister vnútra SR Robert Kaliňák ešte v januári pre TASR uviedol, že cieľom tendra je obstarať kvalitnú a lacnú zbraň, 20 – 30 percent pod trhovou cenou. Pritom nevylúčil, že jeho rezort nakoniec využije na nákup pištolí Deklaráciu o spolupráci pri vytváraní podmienok pri obstarávaní ručných zbraní, ktorú podpísal minister obrany Martin Glváč so svojím českým náprotivkom Martinom Stropnickým v júli 2014 v Novákoch.
Kaliňák počíta totiž aj s tým, že súťaže môžu zablokovať námietky uchádzačov, ako sa to už stalo v minulosti. „Tým pádom budú pre nás predstavovať aspoň určitú cenovú mapu, určitý prieskum trhu, pomerne relevantný, a potom môžeme využiť zmluvu, ktorú má ministerstvo obrany, medzivládnu dohodu s Českou republikou,“ dodal Kaliňák. Podľa Šándora sa v takom prípade dá nadviazať na historickú tradíciu, že vo výzbroji slovenskej polície dominovali v minulosti zbrane českých výrobcov. „České zbrojárstvo má pri ručných zbraniach svoju tradíciu. Keby v tendri uspel jeho zástupca, bolo by to samozrejme dobré,“ dodal Šándor.
MV SR plánuje nakúpiť 20.000 zásahových pištolí spolu s príslušenstvom za 15.201.400 eur. Okrem toho chce získať aj 14.841 služobných pištolí – štandard „S”, 7700 služobných pištolí – kompakt „K“ a 4100 služobných pištolí – subkompakt „SK“, všetky spolu s príslušenstvom, za celkovú sumu 18.921.416 eur.