Politológ Eduard Chemlár vtedy uviedol, že situácia je “naozaj alarmujúca”. “Dostať dnes dieťa do slovenskej školy na juhu republiky je na vidieku rovnako náročné ako dostať ho na Harvard. Akútny nedostatok miest v slovenských školách hlásia Rohovce, Horný Bar, Trnávka, Kyselica, Blatná na Ostrove, Báč, Macov a iné dediny.
Vysvetlil, že v meste Šamorín je slovenská základná škola taká preplnená, že deti z okolitých obcí neprijímajú. Preto musia rodičia voziť svoje deti do ďalšej spádovej obce v Gabčíkove vzdialenej 40 kilometrov.
“Majetnejší zúfalí rodičia to riešia tak, že menia trvalé pobyty detí, aby ich vzali aspoň do školy v Šamoríne. Absurdnosť situácie dokresľuje fakt, že napríklad v Blatnej na Ostrove je v druhej triede základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským jeden jediný žiak, no obec bola napriek tomu ochotná maďarskú školu udržať – slovenskú nie.”
Na tieto tvrdenia a na aktuálnu situáciu pre HS zareagovalo mesto Šamorín, ktoré sa bráni, že škola nápr nezvláda najmä z toho dôvodu, že do nej chodí veľké množstvo detí z okolitých obcí.
Podľa vedúceho školského úradu v Šamoríne Štefana Vajasa mesto v uplynulých rokoch rišilo situáciu tak, že postupne zužovalo obvod obcí, z ktorých prijímalo nových žiakov do Základnej školy Mateja Bela.
Školský úrad tiež ozrejmil históriu, ako nastal súčasný stav. “Koncom 50..rokov bola v Šamoríne vybudovaná plnoorganizovaná základná škola, ktorá kapacitne bola projektovaná ako spádová škola aj pre žiakov okolitých obcí. Od tej doby došlo k zásadným zmenám v spoločnosti aj v legislatíve. Zo strany štátu boli v oblasti školstva prenesené niektoré kompetencie na obce. V roku 2003 prišla nová filozofia financovania školstva a vzdelávania. Zároveň pri financovaní vzdelávania štát dal zriaďovateľom určité právomoci upraviť v presne vymedzenom rozsahu rozpočty škôl podľa konkrétnych podmienok a potrieb.”
Štefan Vajas uvádza, že podľa zákona majú obce vytvárať podmienky pre výchovu a vzdelávanie žiakov svojej obce. “Plniť ustanovenie tohto zákona nie je jednoduché. Rozrastajúce sa susedné obce, ktoré v posledných rokoch zaznamenali veľký nárast počtu obyvateľov, spôsobili nedostatok priestorov v Základnej škole Mateja Bela, ktorú navštevuje v aj v súčasnosti okolo 1100 žiakov.”
Poznamenal, že z tohto počtu je stále skoro 400 žiakov takých, ktorí sú obyvateľmi iných obcí. “Napriek tomu, že v niektorých obciach sa nachádza neplnoorganizovaná škola s ročníkmi 1 až 4 alebo plnoorganizovaná škola s ročníkmi 1 až 9, žiaci z týchto obcí navštevujú šamorínsku základnú školu. Týmto vysokým počtom je ohrozené využitie školského dvora, telocvične, školskej jedálne, ostatných priestorov školy, ako aj odborných učební a v neposlednom rade aj zabezpečenie vzdelávania pre občanov nášho mesta.”
“Škola kapacitne po žiadnej stránke nedokáže zabezpečiť výchovu a vzdelávanie ešte vyššieho počtu žiakov. Táto problematika bola predmetom rokovania zastupiteľstva v Šamoríne už v októbri 2014. Dňa 29. 10. 2015 bolo Mestským zastupiteľstvom schválené VZN č. 11/2015, ktorým sa určuje školský obvod základných škôl na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Šamorín s účinnosťou od 01. 01. 2016. Zo spoločného školského obvodu Základnej školy Mateja Bela, Kláštorná 995, Šamorín boli vylúčené obce Čakany, Hamuliakovo, Hubice, Hviezdoslavov (v roku 2008 s počtom obyvateľov okolo 400, v dnešnej dobe okolo 4000, obec je bez základnej školy), Kalinkovo, Kvetoslavov, Štvrtok na Ostrove a Veľká Paka.”
K podobnému kroky pristúpili v aj o rok neskôr. “Zároveň aj narastajúca populácia v meste spôsobuje nedostatok priestorov v škole. To bol hlavný dôvod na rušenie dohôd o spoločnom školskom obvode prijatím VZN č.5/2017 dňa 29. júna 2017 s ďalšími obcami: Báč, Blatná na Ostrove, Horný Bar, Kyselica, Macov, Mierovo, Rohovce a Trnávka.”
V zmysle legislatívy do kompetencie každej obce patrí zabezpečenie povinnej školskej dochádzky pre detí, a to je vlastne povinnosťou starostov obcí. “Mesto, ako centrum Horného Žitného ostrova si zvolilo cestu postupného vyraďovania obcí zo školského obvodu Základnej školy Mateja Bela. Mesto už v predchádzajúcom období upozornilo okolité obce na preťaženosť Základnej školy Mateja Bela. Mesto ako matričný úrad sleduje iba vývoj počtu obyvateľov v Šamoríne, nie v okolitých obciach.”
Vajas dodal, že na základe štatistických údajov ministerstva školstva počet žiakov základných škôl na Slovensku klesal do roku 2014, znížil sa z 652-tisíc na 425-tisíc žiakov. “Dosť veľký rozdiel. V nasledujúcej fáze do roku 2023 sa počet zvýši o 9% a v základných školách by malo byť okolo 470-tisíc žiakov. V ďalšom období sa očakáva ich pokles. Z uvedených štatistických údajov vyplýva, že do roku 2020 bude stúpať počet žiakov tak ako prvého, tak aj druhého stupňa z dôvodu zvyšovania demografickej krivky obyvateľstva.”
Na školskom úrade potvrdili aj to, že obyvatelia sa na danú situáciu sťažujú. “V novembri 2017 bola na Mestský úrad Šamorín doručená písomná petícia za riešenie nedostatočnej kapacity ZŠ Mateja Bela. Petíciu podporilo svojim podpisom podľa oznámenia petičného výboru 1240 osôb, z toho 929 obyvateľov Šamorína s trvalým pobytom a ďalších osôb bez trvalého bydliska v Šamoríne. V petícii žiadali predstaviteľov Mesta Šamorín, aby zabezpečili rozšírenie kapacity Základnej školy Mateja Bela, a to buď vybudovaním novej slovenskej základnej školy alebo využitím iných priestorov vo vlastníctve Mesta Šamorín spĺňajúcich podmienky na vyučovanie.”
Mesto má údajne problém riešiť vzniknutú situáciu z dôvodov, že nemá vhodné prázdne budovy, v ktorých by sa mohol uskutočňovať výchovno-vzdelávací proces, má nedostatok finančných prostriedkov z vlastných zdrojov na výstavbu novej školy, a tiež nemá možnosť uchádzať sa o finančnú pomoc z fondov EÚ, nakoľko v súčasnosti nie sú takéto výzvy.