Koalícia tak kritizuje súčasné vedenie centrálnej banky, pretože pre tento rok vydali pesimistickejšie prognózy hospodárskeho rastu v porovnaní s číslami, z ktorých vychádza vládny rozpočet.
Údaje z minulého mesiaca potvrdili, že Taliansko v druhej polovici minulého roka zaznamenalo technickú recesiu, pričom centrálna banka znížila predikciu ekonomického rastu na rok 2019 na 0,6%, kým prognóza vlády bola 1%.
Portál ZeroHedge dodal, že Európska komisia znížila prognózu rast HDP Talianska z 1,2% na hraničnú recesiu 0,2% na celý rok, naznačujúc, že predvídanie rozpočtového deficitu v Taliansku sa môže opäť objaviť ako ústredný bod obnoveného napätia medzi Rímom a Bruselom v nadchádzajúcich mesiacoch.
Mario Draghi, terajší predseda Európskej centrálnej banky a bývalý guvernér talianskej centrálnej banky, minulý rok varoval, že nezávislosť centrálnych bánk je v súčasnosti ohrozená populistickými vládami, pričom nespomenul priamo Taliansko.
Di Maio chce podľa novín La Repubblica odvolať hlavne zástupcu generálneho riaditeľa talianskej centrálnej banky Luigiho Federica Signoriniho, v čom sa však nezhodla celá koaličná vláda.
Za nového prezidenta regulačného orgánu Consob nominovala euroskeptického vyslúžilého ekonóma Paola Savonu, ktorý predtým pôsobil ako minister pre európske záležitosti a pri prvotnom zostavovaní terajšej talianskej vlády bol navrhovaný za ministra hospodárstva, ale taliansky prezident Sergio Mattarella ho neuznal.