Paríž 1. apríla 2023 (HSP/euractiv/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)
Vláda prezidenta Emmanuela Macrona odmieta migrantov, ale “ponecháva si teroristov”, uviedol podpredseda vlády a minister dopravy Matteo Salvini (Liga/ID) po tom, ako francúzsky súd odmietol vydať desať bývalých teroristov zo skupiny Červené brigády do Talianska, informuje EURACTIV
Francúzsky kasačný súd v utorok zamietol vydanie desiatich bývalých talianskych členov Červených brigád, ktorí sa napriek tomu, že ich talianske súdy odsúdili na rôzne stupne trestov – vrátane doživotného väzenia – za krvavé zločiny, uchýlili do Francúzska.
Táto extrémne ľavicová teroristická skupina, ktorá vznikla v 70. rokoch minulého storočia, je zodpovedná za množstvo vrážd a únosov.
“Je to hanba. Odmietajú nás, deti, na hranici vo Ventimiglii v lese ale držia teroristov, ktorí by mali byť vo väzení v Taliansku,” povedal Salvini o francúzskej polícii, ktorá podľa neho systematicky vracia migrantov bez dokladov, ktorí sa pokúšajú prekročiť taliansku hranicu cez les alebo vlakom, často s cieľom dostať sa k príbuzným vo Francúzsku.
“Pýtam sa Francúzska, čo keby sa to isté stalo naopak s obeťami Bataclanu?” hovorí Roberto Della Rocca, ktorý prežil útoky Červených brigád a je predsedom Národného združenia obetí terorizmu.
Francúzsky súd však svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že obhajuje právo bývalých teroristov na súkromný a rodinný život a právo na spravodlivý proces.
Keď prvostupňový súd v júni minulého roka rozhodol v tejto veci, Macron sa vyjadril, že “títo ľudia, ktorí sa podieľali na krvavých zločinoch, si zaslúžia byť súdení v Taliansku”.
Poslanec EP: Francúzsko by malo postupovať ako Dánsko
Taliansko je uprostred migračnej krízy, ale väčšina migrantov, ktorí sa vyloďujú na polostrove, sa chce dostať do iných európskych krajín, najmä do Francúzska a Nemecka.
Podľa poslanca EP Vincenza Sofa (FDI/ECR) je fenomén migrácie vo Francúzsku napriek odmietnutiam na talianskych hraniciach taký vážny, že prispel ku kolapsu sociálneho systému krajiny.
“Francúzsky sociálny systém z veľkej časti exploduje, pretože ho zaťažujú dôsledky fenoménu migrácie, ktorý v kombinácii s politikou neexistencie hraníc, ius soli a zlučovaním rodín neúmerne rozšíril počet osôb, ktoré potrebujú dotácie a ekonomickú pomoc od štátu, ktorá len v prípade prisťahovalcov dosahuje sumy vyše 20 miliárd eur ročne,” povedal Sofo pre EURACTIV Taliansko.
“Francúzsko je názorným príkladom toho, že sociálny štát národa nemôže existovať inak ako prostredníctvom kontroly hraníc, čo pochopili aj v Dánsku, kde táto otázka zohrala kľúčovú úlohu pri presviedčaní ľavicovej vlády, aby sprísnila kontrolu prisťahovalectva,” dodal konzervatívny poslanec EP.