„Salamandrový sprievod v Banskej Štiavnici, ktorý je unikátnym nehmotným dedičstvom nášho národa a má viac ako 150 rokov, si určite zaslúžiť byť v UNESCO. Rovnako aj modrotlač a tiež Limes Romanus, ktorého zápis však blokuje Veľká Británia a Nemecko,“ vyjadrila sa riaditeľka Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Zuzana Jezerská, ktorá je členkou Vzdelávacej sekcie Slovenskej komisie pre UNESCO.
Valné zhromaždenie bude tiež hodnotiť vlaňajší rok a riešiť i ďalšie priority na rok 2016. Jednou z nich je trvalo udržateľný manažment prírodných zdrojov. Jeho súčasťou je aj väčšia spolupráca podunajských krajín, ktorá má byť regionálnou odpoveďou na globálne výzvy, či podpora budovania geoparkov zaradených do Globálnej siete geoparkov UNESCO.
Dôležité priority na najbližších 5 rokov si UNESCO nastavilo aj v oblasti vzdelávania. Chce podporovať celoživotné vzdelávanie, ale tiež nové formy vzdelávania mladých. „Som rada, že cieľom je rozvíjať vzdelávanie ku globálnemu občianstvu a trvalo udržateľnému rozvoju. Napokon, aj Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj už dlhé roky realizuje projekty, ktoré sú zamerané týmto smerom. Ukazuje sa, že v dnešnom globalizovanom a prepojenom svete je to jediná správna cesta,“ dodáva Zuzana Jezerská.
Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) je mimovládna organizácia založená v roku 2005. Zameriava sa predovšetkým na rozvojovú spoluprácu a globálne vzdelávanie. Je to nekonfesionálna a apolitická organizácia, ktorá v súčasnosti patrí k lídrom vo svojom zameraní na neziskovom trhu. Viac informácií na www.sccd-sk.org.
Redakciu informovala PR manažérka SCKR Eva Sládková.