Bratislava 17. novembra (TASR) – Ministerstvo školstva rokuje s rezortom financií o možnosti, aby si firmy mohli náklady na inovácie odrátať z daňového základu. Pre TASR to povedal štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Štefan Chudoba. "Vytvorili by sme aspoň akýsi stimul, aby sa to firmám vyplatilo," zdôvodnil Chudoba. Na rokovaniach sa podľa neho zúčastňuje aj ministerstvo hospodárstva.
Vláda tento týždeň schválila Stratégiu výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR s názvom RIS3. Podľa nej by sa výdavky na výskum a vývoj mali do roku 2020 mali oproti roku 2011 zdvojnásobiť. Na tento účel by dovtedy malo ísť 1,2 percenta HDP. V posledných rokoch sú výdavky na výskum a vývoj na úrovni asi 0,6 percenta, čím sa Slovensko radí na posledné priečky v EÚ. Podľa dokumentu by sa mal zvýšiť podiel súkromných zdrojov do výskumu a vývoja v pomere minimálne 2:1 k verejným zdrojom.
"Ak máme hľadať zdroje financovania vedy a techniky, musíme zmeniť systém riadenia a musíme do riešenia zapojiť aj firmy," hovorí Chudoba. Významným zdrojom prostriedkov pre Slovensko v rokoch 2014 až 2020 bude grantový program Európskej únie v oblasti vedy a výskumu Horizont 2020 s rozpočtom asi 70 miliárd eur. Horizont má poskytnúť výrazne viac prostriedkov ako súčasný siedmy Rámcový program pre výskum a vývoj. Slovensko by podľa tajomníka rezortu školstva malo dostať v rámci programu okolo 700 miliónov eur. "Za posledné obdobie čerpáme 67 miliónov eur, takže to je hanba aj pre nás a výstraha aj pre budúcnosť. Ale ak máme byť úspešní v súkromných projektoch aj v Horizonte, musíme zmeniť systém prípravy projektov," podčiarkol Chudoba.
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) kontroloval v prvom polroku 2013 na 19 fakultách verejných vysokých škôl financovanie vedecko-výskumnej činnosti zo zahraničných zdrojov. NKÚ skonštatoval, že ministerstvo školstva nemá pripravený vhodný systém, ktorý by sa špecializoval na získavanie zahraničných grantov. Aj keď EÚ poskytne v rokoch 2014-2020 viac prostriedkov na výskum a vývoj, bez systémovej podpory štátu nebudú verejné vysoké školy podľa NKÚ schopné v plnej miere využívať finančné možnosti programu Horizont 2020.
UPOZORNENIE: TASR k správe vydá zvukový záznam.