RYBOLOV: Nočnou morou rybárstva sa stáva vydra a malé vodné elektrárne

RYBOLOV: Nočnou morou rybárstva sa stáva vydra a malé vodné elektrárne

Žilina 19. júla (TASR) – Rybári v minulom roku na Slovensku ulovili asi dva milióny kilogramov rýb, ktoré skončili na tanieroch a prispeli tak ku zdravšej výžive obyvateľstva. Podľa tajomníka Rady Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Ferdinanda Baláža je to potešiteľné. Jedným dychom však poukázal na najväčšie problémy chovu rýb – kormorány, vydry a malé vodné elektrárne. Dochovať dostatočné množstvo násad je preto stále väčší problém.

K nočnej more rybárov – kormoránom – sa pridali vydry, ktorých početný výskyt má údajne na svedomí projekt financovaný Európskou úniou. „Nemáme dôkazy, ale vydra určite nespadla z neba. Je na celom Slovensku a neprišla sem sama. Vydra totiž nemigruje, ak má dostatok priestoru a potravy,“ zdôraznil Baláž s tým, že rybári spolu s ochranármi pripravujú monitoring tohto predátora a budú žiadať od ministerstva opatrenia. Ak sa potvrdia odhady, bude SRZ trvať na regulácii stavov vydry aj odstrelom.

Rovnako veľkým problémom ako predátori je pre chov rýb výstavba malých vodných elektrárni (MVE). Vládna koncepcia MVE počíta podľa Baláža s 360 profilmi elektrárni na celom Slovensku. Na ministerstve je už petícia SRZ s viac ako 15.000 podpismi požadujúca zastavenie, prehodnotenie a zreálnenie koncepcie MVE. „Sú to umelo vytvorené prekážky na toku, ktoré bránia migrácii rýb za potravou a neresom. Úseky riek sa tak odrybňujú,“ priblížil Baláž.

Ako dodal, rámcová smernica Európskej únie o vodách nariaďuje odstrániť zo slovenských tokov 14 migračných bariér. „Doteraz sa neodstránila ani jediná. SRZ vedie šesť súdnych sporov so štátnou správou, ktorá porušila zákon a v prípade elektrárni rozhodla zle,“ konštatoval Baláž. Pripomenul, že SRZ sa stal v podobných prípadoch účastníkom konania až po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR.

Reklama

Slovenských rybárov v minulosti trápilo najmä pytliactvo a znečisťovanie životného prostredia. Pytliactvo je vďaka pritvrdeniu sankcií na ústupe, neporiadok na brehoch rybárskych revírov však často hádžu na hlavy rybárov neprávom. „Najviac odpadu vzniká v obciach. Naši obyvatelia sú zvyknutí, že čo nepotrebujú, šupnú do potoka, najmä pred búrkou. Odpad sa dostane do nádrží a v konečnom dôsledku ho zlikvidujú rybári, ktorí majú povinnosť odpracovať určité množstvo hodín brigády na revíroch,“ posťažoval si rybársky tajomník.

Významným úspechom rybárskeho hospodárenia v posledných rokoch je zvládnutie umelého odchovu a neresu kráľovnej slovenský vôd – hlavátky podunajskej, ktorá sa dostala do Červenej knihy ohrozených živočíchov. „Na špeciálne povolenky ju tak môžu loviť aj naši rybári, majú na to dva mesiace (november, december – pozn. TASR), no v jednom roku si môže každý rybár privlastniť len jednu hlavátku,“ priblížil obmedzenia Baláž.

Reklama

SRZ je v zmysle stanov povinný ryby aj chovať. So 14 rybochovnými zariadeniami je najväčším producentom násadových rýb na Slovensku. Na konzum SRZ ryby nechová. Z lososovitých rýb produkuje vo svojich štyroch zariadeniach predovšetkým pstruha potočného a hlavátku podunajskú, ale aj pstruha dúhového, lipňa a sivoňa. Desať kaprových zariadení sa prioritne venuje odchovu kapra, ale aj šťuky, zubáča, lieňa, jesetera, podustvy. „Naše chovy sú registrované, uznané ministerstvom pôdohospodárstva, a preto sú pod celoročným veterinárnym dohľadom. Násady dodávame pre väčšinu slovenských miestnych a mestských organizácií,“ doplnil Baláž.

SRZ je občianske združenie, vzniklo v roku 1926 a základným poslaním jeho členov je chrániť, chovať a loviť ryby v 1770 rybárskych revíroch. K 1. januáru tohto roka mal 122 miestnych a mestských organizácií, 94.500 dospelých členov, 6600 mládežníkov od 15 do 17 rokov a asi 8700 detí do 16 rokov. Slovensko je zakladajúcim členom Európskeho rybárskeho fóra a členom celosvetovej organizácie športového rybolovu (CIPS). Významnými úspechmi slovenských súťažných rybárov sú tituly majstrov sveta v love rýb, kategória plávaná, a v love rýb udicou – prívlač.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali