Ruský pohľad na roztržku medzi Slovenskom a Českou republikou

Ruský pohľad na roztržku medzi Slovenskom a Českou republikou

Bratislava 13. marca 2024 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR – Jaroslav Novák, Facebook)

 

Dve najbližšie krajiny v Európe, kedysi dokonca fungujúce v jednom štáte – Česká republika a Slovensko – sa zrazu dostali do tvrdej konfrontácie. Príčinou boli nielen ich rozdielne postoje k ukrajinským udalostiam, ale aj úloha “veľkého brata”, ktorú Praha prevzala vo vzťahu k Bratislave. Prinášame vám článok Kirilla Averjanova, ktorý vyšiel v novinách Vzgljad a ktorý odráža ruský pohľad na dianie v strednej Európe ale najmä dianie medzi Slovenskom a Českom

Robert Fico na návšteve v Českej republike
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Petr Fiala

Špeciálna vojenská operácia Ruska na Ukrajine viedla k tektonickým posunom v medzinárodnej politike a geopolitické zlomové línie sa teraz objavujú na tých najneočakávanejších miestach. Koncom februára sa na stretnutí premiérov Vyšehradskej skupiny ukázalo, že existencia tohto pre strednú a východnú Európu najdôležitejšieho spojenectva je spochybnená. Maďarsko a Slovensko totiž nesúhlasili so zámerom ďalších dvoch členov aliancie – Českej republiky a Poľska – poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine.

Reklama

Poľský premiér Donald Tusk v tejto súvislosti vyjadril, že medzi partnermi panuje zmätok: “Je paradoxné, že dnes dostávame z Budapešti a Bratislavy také zmiešané signály, pokiaľ ide o Putina a Rusko. Veď sme mali rovnakú skúsenosť so Sovietskym zväzom. Ich tanky boli v Budapešti, Varšave a Bratislave. Nevidím dôvod, prečo by krajiny regiónu nemohli byť mimoriadne jednotné v odpore a podpore tých, ktorí bojujú proti režimu, ktorý neuznáva naše spoločné hodnoty.”

Aj české vedenie sa tvárilo, že nechápe, ako je možné nepodporiť Ukrajinu. Začiatkom marca Praha zrušila pravidelné spoločné zasadnutie českého a slovenského kabinetu v súvislosti s priateľskými krokmi slovenskej diplomacie voči Rusku.

Reklama

Čechov rozhnevalo najmä stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického summitu v Antalyi. “Nedá sa zakryť, že v niektorých kľúčových zahraničnopolitických témach existujú výrazné nezhody,” zdôvodnil zrušenie medzivládnych konzultácií s kabinetom susednej krajiny český premiér Petr Fiala.

Odpoveď Slovákov na seba nenechala dlho čakať. Slovenský premiér Robert Fico rozhodnutie Prahy kritizoval vo videu, ktoré zverejnil na svojom účte na sociálnej sieti. “Česká vláda sa rozhodla vyhrážať sa nám len preto, že má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská vláda chce otvorene hovoriť o mieri,” povedal Fico.

Predtým Fico uviedol, že ozbrojený konflikt na Ukrajine sa začal ešte v roku 2014 “besnením ukrajinských neonacistov”.

Podľa jeho názoru tento konflikt nemá vojenské riešenie a je potrebné hľadať spôsoby mierového riešenia situácie, pretože pokračovanie konfrontácie je priamou cestou k tretej svetovej vojne.

Oficiálna Praha, naopak, robí všetko pre to, aby konflikt eskaloval. Česká republika bola prvou krajinou, ktorá dodala Ukrajine tanky ešte pred Britániou a Poľskom. Český premiér Petr Fiala inicioval urýchlený nákup 800 000 nábojov pre Kyjev zo zdrojov mimo Európskej únie a tento plán sa už začal realizovať.

Reklama

Ako vidíme, česká a slovenská vláda majú diametrálne odlišné postoje k rusko-ukrajinskej konfrontácii, čo malo skôr či neskôr viesť ku kríze vo vzťahoch medzi bývalými súčasťami ČSR. Súčasné vyostrenie však s vysokou mierou pravdepodobnosti súvisí so slovenskými prezidentskými voľbami, ktorých prvé kolo sa uskutoční 23. marca. K dnešnému dňu sa podľa prieskumov verejnej mienky plece pri pleci držia Ficov kolega z vládnej koalície Peter Pellegrini a liberálny politik Ivan Korčok.

Českí novinári teraz uvažujú, či liberálna česká vláda nebude chcieť podporiť Korčokovu kandidatúru. Je to odôvodnený predpoklad vzhľadom na to, že vzťahy medzi Prahou a Bratislavou sa zhoršili, odkedy slovenskú vládu vedie Robert Fico.

Ak sa slovenského predsedníctva ujme spolupracovník súčasného premiéra, ešte viac to prehĺbi krízu v česko-slovenských vzťahoch. Praha ako “veľký brat” vysiela voličom susednej krajiny odkaz, že ak chcú Slováci priateľstvo s Čechmi, mali by voliť kandidáta, ktorého Kyjev označuje za “proukrajinského”.

Dosluhujúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá Korčoka vo voľbách podporila, si podobne ako jej českí kolegovia “nebrala servítku pred ústa” a na sociálnej sieti napísala: “Keď oslabujeme hodnoty zahraničnej politiky, strácame priateľov. Je mi ľúto, že sa to deje. Vo svojej funkcii sa budem naďalej snažiť posilňovať vzťahy medzi Slovenskom a Českou republikou.” Čaputová potom rozvinula svoju ofenzívu proti Ficovi, keď uviedla, že premiérom navrhované reformy “testujú demokraciu na hranici únosnosti”, a pohrozila Slovensku pozastavením platieb z EÚ.

Ovplyvní postoj Prahy vôľu Slovákov? Je to veľmi otázne.

Reklama

Po prvé, medzi českými a slovenskými občanmi existujú vážne mentálne rozdiely: slovenská spoločnosť je historicky viac rusofilná ako česká.

Nie je náhoda, že po druhej svetovej vojne slovenský komunistický vodca Gustáv Husák navrhol Josifovi Stalinovi, aby sa Slovensko pripojilo k Sovietskemu zväzu. Podpora Ruska v konflikte s Ukrajinou vyplýva predovšetkým z hlboko zakorenených sympatií Slovákov k Moskve.

Po druhé, slovenskí liberáli, ktorí boli pri moci pred návratom Róberta Fica na premiérsky post, sa v očiach značnej časti občanov zdiskreditovali nepopulárnymi ekonomickými a politickými opatreniami. Preto má sociálny demokrat Pellegrini väčšie šance na úspech.

A napokon, po tretie, tlak Prahy môže viesť k opačnému výsledku – k nárastu podpory pre kandidáta, ktorý netancuje podľa českej noty. Hoci Česi a Slováci nie sú takí antagonisti ako napríklad Srbi a Chorváti, nikto nemá rád, keď sa sused pasuje do roly “veľkého brata”.

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:57

Filipíny v sobotu popreli tvrdenia Číny, že medzi nimi bola dosiahnutá bilaterálna dohoda o spornej plytčine v Juhočínskom mori. Manila to považuje za súčasť čínskej propagandy.

09:11

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu zostrelila 68 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad juhoruským Krasnodarským krajom a Krymským polostrovom.

Rezort obrany v Moskve spresnil, že spomedzi 68 dronov 66 zachytili nad Krasnodarským krajom a dva nad Krymom.

08:47

Taiwanské ministerstvo obrany v sobotu skoro ráno zaznamenalo 22 čínskych lietadiel v okolí ostrova Taiwan.

Aktivity uvedeného počtu lietadiel boli zaznamenané od 09.30 h miestneho času (03.30 h SELČ) a trvali približne tri hodiny. Spomedzi 22 čínskych lietadiel, medzi ktorými boli aj stíhačky Su-30, 12 prekročilo tzv. stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.

08:26

Loď britského Kráľovského vojenského námorníctva zostrelila raketu, ktorú húsíovia odpálili na obchodné plavidlo v Adenskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

08:15

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu nadránom vyhlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohľadne možného prímeria v Pásme Gaza a prepustenia rukojemníkov. Informovali agentúry AFP a DPA.

08:04

Severná Kórea sa v sobotu ohradila voči výročnej správe Spojených štátov o ľudských právach, ktorá negatívne hodnotí ľudskoprávnu situáciu v KĽDR, a nazvala ju “zasahovaním do vnútorných záležitostí” Pchjongjangu.

07:56

Grécko v piatok slávnostne odovzdalo olympijskú pochodeň organizátorom tohtoročných hier, ktoré sa budú konať v Paríži.

Stalo sa tak na štadióne Panathinaiko, teda na mieste, ktoré hostilo v roku 1896 prvé moderné OH.

07:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak neďaleko mestečka Plochingen v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť. Informovala agentúra DPA.

07:27

Bývalý americký zdravotník, ktorý v roku 2019 predávkoval 23-ročného Afroameričana ketamínom, dostal v piatok podmienečný trest.

Smrť Elijaha McClaina prispela k protestom proti policajnej brutalite, ktoré v USA neskôr vypukli po smrti ďalšieho Afroameričana, Georgea Floyda v roku 2020.

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali