Pri vŕtaní v ropných ložiskách sú do nich vháňané špeciálnej soľné roztoky na vodnom alebo uhľovodíkovom základe. Dobitá hornina s týmito prídavkami je toxická pre životné prostredie, pričom likvidácia znečistenia trvá vyše desať rokov.
Súčasné spôsoby utilizácie vrtného odpadu podľa vedcov vyžadujú veľké výdavky, ale nezaručujú potrebnú ekologickú bezpečnosť. Nový spôsob umožňuje premeniť vrtný odpad na ekologicky čistý materiál, ktorý sa dá použiť v stavebníctve.
“Namiesto obvyklého spracovania odpadu na odstredivke s nasledujúcim termickým zneškodnením tam dávame dosť lacné minerálne prísady a miešame do dosiahnutia rovnorodosti. Sadra, glaukonit a diatomit umožňujú znížiť obsah solí, koncentráciu ropných výrobkov a ťažkých kovov,” povedala vedúca tímu výskumníkov, docentka katedry technologické bezpečnosti Jelena Gajevajová.
Vedci z Ťumenskej univerzity poznamenali, že sa ich spôsob líši od tradičného tým, že nevzniká druhotný odpad, nie je znečisťovaná atmosféra produktami horenia a tiež sa podstatne šetria zdroje a čas.
“Naša technológia je rozvojom fyzikálno chemického spôsobu utilizácie odpadu s pomocou zmesi sorbentov pohlcujúcich toxické látky. Náš spôsob je nielen účinnejší a bezpečnejšie ako zahraničné varianty, ale aj o 10-15% lacnejší, čo bohato stačí k úspechu na trhu,” poznamenala Jelena Gajevajová.
Utilizácia podľa novej technológie sa koná súčasne s vŕtaním a trvá maximálne dva týždne. Umožňuje to vyhnúť sa dlhému uschovaniu odpadu, pri ktorom dochádza k stálemu úniku toxických látok. Nový spôsob nevyžaduje, ako vysvetlili autori, veľkú infraštruktúru, ani dodávky zariadení do ťažko prístupných oblastí, kde sa najčastejšie nachádzajú ropné ložiská.
Nová technológia na rozdiel od súčasných analógov môže byť uplatnená pri teplote až do 35 stupňov pod nulou, čím je perspektívna pre osvojenie v arktických územiach, zdôraznili vedci.
Dnes tím vedcov z Ťumenskej univerzity pracuje na vývoji mobilného zariadenia na utilizáciu vrtného odpadu, a tiež na technológii s cieľom predaja na svetovom trhu: adaptujú ju na rôzne klimatické a geologické podmienky.