Jedným z najzaujímavejších bodov bohatého programu bude bezplatné premietanie historických a súčasných filmov v mnohých kinách hlavného mesta Ruska. Mnohopočetné zaujímavé akcie sa konajú po celej krajine.
Viacerí entuziasti podujatia venované Dňu štátnej zástavy zorganizovali ešte deň pred začiatkom oficiálnych osláv. Niektorí nadšenci ich uskutočnili na dosť exotických miestach. Napríklad, skupina nadšencov na Čukotke umiestnila bielo-modro-červené plátno na vrchole sopky Komsomoľskaja.
https://www.youtube.com/watch?v=_XHxWJLGxGc
Ďalšia skupina mladých ľudí na vulkáne Avačinskij na Kamčatke rozprestrela najväčšiu ruskú zástavu o ploche poldruha tisíc metrov štvorcových. Táto zástava predtým bola umiestnená aj na hore Elbrus a v Arktíde.
https://www.youtube.com/watch?v=_jGJUZsPXjc
Hlavné podujatia programu osláv sa uskutočnili včera. Po celej krajine sa konali koncerty, divadelné predstavenia, vystúpenia známych hercov a hudobníkov.
Dobrovoľníci v uliciach ruských miest všetkým záujemcom rozdávali trojfarebné stuhy – trikolóry vo farbách ruskej zástavy, ktoré sú absolútne identické s farbami slovenskej zástavy.
Oslavy budú pokračovať dnes a počas celého víkendu. Hlavnou dnešnou akciu v Moskve bude veľkolepý koncert hviezd ruskej hudby, ktorý sa uskutoční na Sacharovej triede. Pred jeho začiatkom pred pódiom roztiahnu gigantické plátno, vytvorené zo zástav vyše dvoch tisíc ruských miest
https://www.youtube.com/watch?v=JzzCfU3hHTE
Našim čitateľom pripomenieme, že oficiálne v priebehu už štvrťstoročia Deň ruskej zástavy sa tradične oslavuje 22. augusta, číže hlavné oslavy sa konali včera. Podľa ruských historikov, trojfarebná bielo-modro-červená trikolóra sa oficiálne spomína v nariadeniach cára Alexeja Michajloviča /otca Petra I. Veľkého/ od roku 1669 v súvislosti s výrobou vojenských lodí, ktoré neskôr tvorili ruskú flotilu.
V obci Dedinovo /ktorej názov v slovenčine znie dosť zvláštne: dedina – Dedinovo/ vybudovali prvú veľkú ruskú štátnu lodenicu na výrobu vojenských lodí. V roku 1667 tam začali vyrábať veľkú vojenskú loď vyzbrojenú 22 delami. Túto loď nazvali „Orel“ – na počesť orla, ktorý zdobí ruský erb. Väčšina lodí, ktoré vtedy vyrobili, mali slúžiť na ochranu obchodných karavanov v Kaspickom mori a na Dolnej Volge a brániť ich posádky a tovar pred pirátmi.
Podľa cárskeho nariadenia tieto lode mali mať ruské štátne zástavy, aby aj z diaľky bolo vidno, komu tie vojenské lode patria. Z tých čias sa dobre zachovala listina s cárskym nariadením od 9. apríla r. 1668 o tom, aby pre tieto lode poskytli veľké množstvo červenej, bielej a modrej látky, aby z nej vyrobili štátne zástavy. V tom istom roku 1668 v lodenici v Dedinove dokončili prvú ruskú vojenskú loď – „Orel“ a v roku 1669 na nej vztýčili ruskú štátnu bielo-modro-červenú zástavu.
Široké používanie štátnej ruskej zástavy – trikolóry zaviedol syn cára Alexeja Michajloviča, významný ruský panovník Peter I. Veľký. Zástavy – trikolóry umiestňoval na lode, ktoré v Rusku vyrábali pod jeho osobným vedením a dohľadom a ktoré použil už vo svojej prvej morskej výprave v roku 1693. V tých časoch trikolóru nazývali „Zástava Moskovského cára“ a do začiatku XVIII. storočia táto zástava plnila funkciu ako ruskej štátnej zástavy, tak aj osobnej vlajky Petra I. Na jej základe potom vyrobili zástavu Petra I., s ktorou cár vystúpil do svojej prvej výpravy v Severnej vojne v roku 1700, keď sa presunul k mestu Narva.
S tou istou zástavou v r. 1721 veľkolepým víťazstvom ukončil vojnu proti veľkej koalícii na čele so Švédskom /v koalícii bolo ešte Dánsko, Sasko a Rzeczpospolita/, vtedajším najsilnejším súperom Ruska. Po tejto vojne Švédsko stratilo veľkú časť svojich území, z európskej veľmoci sa premenilo na druhotriednu krajinu a práve od tých čias Švédsko sa už nikdy neodvážilo bojovať proti Rusku…
Dnes, zajtra a pozajtra v Rusku budú pokračovať oslavy Dňa štátnej zástavy. Asi tá zástava pre Rusov niečo znamená, keď jej výročie oslavujú až celé štyri dni…
https://www.youtube.com/watch?v=UUqLoUnfWAY
Eugen Rusnák