„Rusko samotné už môže čeliť celému Západu…“

„Rusko samotné už môže čeliť celému Západu…“

Moskva 31. marca 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin)

 

Ruské médiá informovali, že prezident Vladimir Putin urobil v utorok večer pri odchode prezidenta Si Ťin-pchinga z Kremľa po štátnej večeri mimoriadne gesto, keď ho odprevadil k limuzíne a vyprevadil ho, píše významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar

Čínsky prezident Si Ťin-pching pokračuje v trojdňovej návšteve Ruska
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

A Si počas podania ruky na rozlúčku odpovedal: „Spoločne by sme mali presadzovať tieto zmeny, ktoré sa neuskutočnili 100 rokov. Dávajte na seba pozor.“

Reklama

Si narážal na uplynulých 100 rokov modernej histórie, ktoré boli svedkami premeny Spojených štátov z krajiny na severe Mexika na západnej pologuli na superveľmoc a globálneho hegemóna.

Svojím hlbokým zmyslom pre históriu a dialektickým myslením Si pripomínal intenzívne rozhovory s Putinom, ktoré sa zaoberali súčasnou realitou, ktorá pochováva unipolárny moment USA na smetisku, a imperatívmi spojenia Číny a Ruska s cieľom upevniť prechod svetového poriadku k demokratizácii a multipolarite.

Reklama

Bolo to vhodné zavŕšenie štátnej návštevy, ktorá sa začala predchádzajúci večer, keď Si vyjadril presvedčenie, že Rusi podporia Putina v prezidentských voľbách na budúci rok.

Čína sa svedomito zdržiava komentovania vnútornej politiky iných krajín. V prípade situácie okolo Ruska však Si urobil pozoruhodnú výnimku, keď signalizoval, že má záujem o Putinovo aktívne vedenie v takýchto búrlivých časoch. Väčšina svetovej verejnosti, najmä v krajinách globálneho Juhu, s tým bude súhlasiť.

Nevezme to na vedomie aj erudovaná ruská verejná mienka – so súhlasným revom? Áno, Putinov konštantný 80-percentný rating je smerodajný. Si možno polial studenou vodou posledné zúfalé pokusy Západu podnietiť skupinu ruských oligarchov, aby sa postavili na čelo zmeny režimu v Kremli.

Aby sme si boli istí, načasovanie Siovej štátnej návštevy uprostred vojny na Ukrajine bolo posolstvom najvyššej dôležitosti, ktorú Čína prikladá vzťahom s Ruskom. Je to veľmi premyslené, keďže Čína aj Rusko sa nachádzajú v špirálovom napätí voči Spojeným štátom.

V Pekingu došlo k dramatickej zmene nálady. Nádejný bod dosiahol prezident Biden svojím hrubým správaním v prejave o stave Únie 7. februára, keď sa odklonil od scenára a hystericky vykrikoval: „Povedzte mi meno svetového lídra, ktorý by si vymenil miesto so Si Ťin-pchingom.“

Reklama

Vo východnej kultúre sa takéto hulvátstvo považuje za neodpustiteľné škandalózne správanie. V týždňoch, odkedy USA zostrelili čínsky meteorologický balón a medzinárodne očiernili Čínu, Peking odmietol niekoľko pokusov Bieleho domu, ktorý sa snažil o telefonický rozhovor Bidena s prezidentom Si.

Peking už má dosť Bidenových planých sľubov o náprave vzťahov, pričom okrem cieľavedomého úsilia o oslabenie čínskej ekonomiky posilňuje spojenectvá v celom ázijsko-tichomorskom regióne, zapája NATO do ázijsko-tichomorskej mocenskej dynamiky a vysiela ďalšie sily a palebnú silu na miesta ako Guam a Filipíny.

Siova návšteva Moskvy sa stala pre Rusko a Čínu skvelou príležitosťou na opätovné potvrdenie ich partnerstva „bez hraníc“ a rozptýlenie pokusov Západu od vypuknutia vojny na Ukrajine vytvoriť rozkol v čínsko-ruských vzťahoch.

Citujúc profesora Grahama Allisona z Harvardovej univerzity: „V každom rozmere – osobnom, hospodárskom, vojenskom a diplomatickom – sa nedeklarované spojenectvo, ktoré Si vybudoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, stalo oveľa dôslednejším ako väčšina oficiálnych spojenectiev Spojených štátov v súčasnosti.“

Avšak, či už spojenectvo alebo nie, faktom zostáva, že tento „nový model vzťahov medzi veľkými krajinami, ktorý sa vyznačuje vzájomným rešpektom, mierovým spolunažívaním a obojstranne výhodnou spoluprácou“ – aby sme citovali Si Ťin-pchinga – je všetko, len nie hierarchické usporiadanie.

Reklama

Americkí mudrlanti majú problém pochopiť rovnocenné vzťahy medzi dvoma suverénnymi a nezávislými národmi. A v tomto prípade ani Rusko, ani Čína nie sú naklonené vyhláseniu formálneho spojenectva, pretože spojenectvo si jednoducho povedané nevyhnutne vyžaduje prevzatie záväzkov a obmedzenie optimálneho presadzovania záujmov v ústrety kolektívnemu programu.

Z toho vyplýva, že Putinove strategické kalkulácie na Ukrajine budú oveľa viac formované udalosťami na bojisku než akýmkoľvek čínskym vkladom. Reakcia Ruska na čínsky „mierový plán“ týkajúci sa Ukrajiny svedčí o tejto skutočnosti.

Sotva Si odletel z Moskvy, Putin v rozhovore pre televíziu Rossija 1 uviedol na pravú mieru, že Rusko prevyšuje dodávky munície Západu do Kyjeva. Povedal, že „úroveň ruskej produkcie a jeho vojensko-priemyselný komplex sa rozvíjajú veľmi rýchlym tempom, čo mnohí nečakali“.

Kým viaceré západné krajiny budú Ukrajine dodávať muníciu, „ruský výrobný sektor sám vyrobí za rovnaké obdobie trikrát viac munície,“ dodal Putin.

Zopakoval, že dodávky zbraní Západu na Ukrajinu znepokojujú Rusko len preto, že predstavujú „pokus o predĺženie konfliktu“ a „povedú len k väčšej tragédii a ničomu inému“.

To však neznamená, že by sa mal znižovať veľký význam partnerstva pre obe krajiny v politickej, diplomatickej a hospodárskej oblasti. Význam spočíva v rastúcej vzájomnej závislosti oboch krajín vo viacerých smeroch, ktorú zatiaľ nemožno kvantifikovať a ktorá sa neustále „vyvíja“ a zdá sa byť bezproblémová.

Vojna na Ukrajine sa paradoxne ukazuje ako výzva na prebudenie – vojna, ktorá môže zabrániť ďalšej svetovej vojne, a nie ju vyvolať. Čína chápe, že Rusko sa samo postavilo „kolektívnemu Západu“ a ukázalo, že je viac ako rovnocenným súperom.

Toto hodnotenie Pekingu nemôže uniknúť pozornosti Západu a ovplyvní aj myslenie Západu v strednodobom a dlhodobom horizonte – nielen pre Euráziu, ale aj Áziu a Tichomorie.

Nedávny článok v Global Times, ktorý pred niekoľkými týždňami napísal Hu Xijin, bývalý šéfredaktor denníka Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, zdôraznil „veľký obraz“.

Hu napísal, že vojna na Ukrajine „sa vyvinula do opotrebovacej vojny medzi Ruskom a Západom… Hoci NATO má byť oveľa silnejšie ako Rusko, situácia na mieste sa tak nezdá, čo vyvoláva na Západe znepokojenie“.

Reklama

Hu vyvodil niekoľko ohromujúcich záverov: „USA a Západ zistili, že poraziť Rusko je oveľa ťažšie, ako sa očakávalo. Vedia, že Čína neposkytla Rusku vojenskú pomoc, a otázka, ktorá ich prenasleduje, znie: ak je už poraziť samotné Rusko také ťažké, čo ak Čína naozaj začne poskytovať Rusku vojenskú pomoc a využije svoje obrovské priemyselné kapacity pre ruskú armádu? Zmenila by sa zásadne situácia na ukrajinskom bojisku? Okrem toho, samotné Rusko už môže na Ukrajine čeliť celému Západu. Ak skutočne prinútia Čínu a Rusko spojiť sa, aké zmeny nastanú vo vojenskej situácii vo svete?“

Nie je predstava rozšírená v USA a Európe, že spojenectvo Ruska a Číny je spojenectvom nerovných, sama o sebe sebaklamom Západu? Hu hovorí: “Hoci komplexná sila Číny stále nedosahuje silu USA, v kombinácii s Ruskom dochádza k zmene paradigmy rovnováhy a USA už nemajú právo konať, ako sa im zachce”.

Spoločným záujmom Ruska a Číny je, aby sa svetový poriadok vrátil k medzinárodnému systému, ktorého jadrom je OSN, a k svetovému poriadku založenému na medzinárodnom práve (nie na pravidlách, ktoré stanovili USA – pozn. red.). Niet pochýb o tom, že stratégiou týchto dvoch krajín je zvrátiť „poriadok založený na pravidlách“, ktorému dominujú USA, a vrátiť sa k medzinárodnému poriadku, ktorého ústredným prvkom je OSN.

Článok 5 je vlastne podstatou spoločného vyhlásenia vydaného v Moskve: „Obe strany opätovne potvrdzujú svoj záväzok pevne podporovať medzinárodný systém, ktorého jadrom je OSN, medzinárodný poriadok založený na medzinárodnom práve a základných normách upravujúcich medzinárodné vzťahy na základe cieľov a zásad Charty OSN, a vystupujú proti všetkým formám hegemonizmu, unilateralizmu a mocenskej politiky, mentalite studenej vojny, konfrontácii medzi tábormi a vytváraniu klientelizmu zameraného na konkrétne krajiny.“

Nemýľte sa, nejde o odstránenie USA ako šéfa a ich nahradenie Čínou, ale o účinnú kontrolu USA pred šikanovaním menších, slabších štátov, a tým o nastolenie nového medzinárodného poriadku, v ktorom má prednosť mierový rozvoj a politická korektnosť, ktorá je nadradená všetkým ideologickým rozdielom.

Reklama

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Včera 20:22

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok americký astronaut Thomas P. Stafford. Bol veliteľom vesmírnej misie Apollo 10, ktorá bola generálnou skúškou pred prvým pristátím americkej posádky na Mesiaci.

Včera 20:20

Z nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie na prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku vypadli štyria hráči. Pre zdravotné problémy nebudú trénerovi Francescovi Calzonovi k dispozícii Róbert Polievka, Denis Vavro, Ivan Schranz ani Ľubomír Šatka. Kouč SR donominoval obrancu Spartaka Trnava Sebastiana Kóšu a Mareka Kristiána Bartoša z Podbrezovej.

Včera 20:18

Slovenské futsalistky zaznamenali v záverečnom zápase na medzinárodnom turnaji v srbskom meste Vrnjačka Banja prvý triumf. V pondelok deklasovali domáci tím 10:1.

Včera 20:16

Slovenské futbalové reprezentantky neuspeli v úvodnom zápase 2. fázy kvalifikácie ME 2024 do 17 rokov. V pondelkovom stretnutí A1 skupiny v Hannoveri nestačili na rovesníčky z Francúzska 0:5. Češky remizovali s Nemkami 0:0.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Miami. Vo finálovom druhom kole kvalifikácie zdolala v pozícii nasadenej jednotky svoju krajanku Rebeccu Šramkovú 6:3, 3:6, 6:3. Vo vzájomnej bilancii vedie 3:1.

Včera 19:58

Biden povedal Netanjahuovi, že uskutočnenie rozsiahlej vojenskej operácie v Rafahu by bolo chybou.

Informoval o tom Biely dom.

Zároveň uviedli, že Netanjahu prijal Bidenov návrh vyslať do Washingtonu delegáciu, ktorá bude rokovať o plánoch vojenskej akcie v Rafahu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali