“Z pohľadu rôznych systémov máme našim tureckým partnerom v tejto sfére (vo vývoji tureckej stíhačky piatej generácie, pozn. red.) čo ponúknuť. Oni majú tiež vlastné skúsenosti. Môžeme im poskytnúť dôležitú pomoc,” povedal Šugajev.
Dodávky nových ruských protilietadlových systémov S–400, ktoré spôsobili krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a USA, boli začaté v polovici júla. Podľa slov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana majú byť tieto systémy plne uvedené do prevádzky v apríli 2020. Washington žiadal, aby bol nákup zrušený a aby Ankara namiesto S–400 kúpila americké Patrioty. USA pritom hrozili, že zdržia alebo úplne zrušia predaj nových stíhačiek F–35 Turecku a zavedú sankcie podľa CAATSA (zákon O boji proti nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií). Ankara na ústupky nepristúpila.
Prevaha ruských stíhačiek piatej generácie
Prednedávnom americký magazín The National Interest informoval o tom, že americké lietadlá F–15C Eagle, ktoré tvoria polovicu všetkých stíhačiek vo výzbroji vojenského letectva USA, nedokážu bez hlbokej modernizácie čeliť ruským stíhačkám piatej generácie Su–57.
V článku sa hovorí, že Su–57 predčí početné svetové stíhačky čo do manévrovateľnosti a výzbroje. Pritom F–15C bude potrebovať veľkú modernizáciu a nové zbrane, aby dokázal čeliť ruskému lietadlu.
Americká stíhačka teoreticky môže, píše The National Interest, získať modul Legion, ktorý už vyvíja spoločnosť Lockheed Martin. Vďaka tomuto modulu by F–15C dokázal zistiť prítomnosť lietadiel vyrobených s použitím technológií stealth, vrátane Su–57, a zaútočiť na ne.
Ak ale “Su–57 vydrží prvý výstrel, a F–15C sa ocitnú v nevýhodnej situácii v porovnaní s neobvykle manévrovateľnými ruskými stíhačkami,“ upresňuje magazín. V tomto prípade bude prežitie americkej stíhačky úplne závislé na profesionalizme letcov.
Prvá ruská stíhačka piatej generácie
Su–57 je prvá ruská stíhačka piatej generácie. Stroj je vyzbrojený 30 mm automatickým kanónom, dokáže niesť rakety triedy vzduch–vzduch a vzduch-zem, a tiež rôzne bomby.
Ruská stíhačka Su–57 je konštruovaná ako stroj piatej generácie, kde sa kladie dôraz na to, aby bola stíhačka odhalená až na malú radarovú viditeľnosť. To sa dosahuje použitím špeciálnych tvarov, materiálov a povrchov lietadla.
USA ako stroje piatej generácie prevádzkujú stíhacie lietadlo F–22 Raptor a F–35. F–35, na rozdiel do F–22, predávajú svojim spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie. Program stíhačky F–35 je najdrahším zbrojným programom na svete v histórii vojenstva.