Moskva 15. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Maksim Blinov)
Ako uviedlo ruské ministerstvo zahraničia, Rusko začína vnútroštátne procedúry pre odstúpenie krajiny od zmluvy o otvorenom nebi

Na ruskom ministerstve zahraničia vysvetlili, že rozhodnutie USA odstúpiť od dohody „pod vymyslenou zámienkou“ narušilo rovnováhu záujmov účastníkov a podkopalo úlohu Zmluvy o otvorenom nebi „ako nástroja posilnenie dôvery a bezpečnosti„.
„Ruská strana predložila návrhy konkrétne a zodpovedajúce fundamentálnym ustanoveniam zmluvy, ktoré by zabezpečili jej životaschopnosť v nových podmienkach. S poľutovaním však konštatujeme, že nedostali podporu zo strany spojencov USA,“ uviedlo Ministerstvo zahraničia Ruska.
„Vzhľadom na absenciu pokroku vo veci odstránenia prekážok pre pokračovanie fungovania zmluvy za nových podmienok je ruské ministerstvo zahraničia oprávnené oznámiť začatie národných procedúr pre odstúpenie Ruskej federácie zo Zmluvy o otvorenom nebi. Po ich dokončení bude príslušné oznámenie zaslané depozitárom,“ uvádza sa v komentári na webe Ministerstva zahraničia RF.
Zmluva o otvorenom nebi
Táto zmluva bola podpísaná v roku 1992 a stala sa jedným z opatrení na upevnenie dôvery v Európe po studenej vojne. Platí od roku 2002 a účastníckym krajinám umožňuje otvorený zber informácií o ozbrojených silách a opatreniach druhej strany. Zmluvy sa zúčastňuje 34 štátov.
Prezident USA Donald Trump na konci mája oznámil, že Washington odstupuje od tejto zmluvy a nebude ju plniť. Ako tvrdí americká strana, dôvodom pre odstúpenie USA od Dohody o otvorenom nebi sa stalo „viacnásobné porušenie zo strany Moskvy“.
Washingtonu nie je po chuti, že Rusko odmietalo využívať vzdušný priestor v desaťkilometrovom koridore pozdĺž jeho hraníc s Abcházskom a Južným Osetskom. Ruská strana na to konto podotkla, že uznala nezávislosť týchto štátov a plnia požiadavky zmluvy, podľa ktorej sa pozorovacie lety majú konať najbližšie 10 km od hranice krajiny, ktorá nie je jej členom. Navyše, snímky týchto oblastí možno získať modernými technickými prostriedkami bez letov v tomto koridore.
Američanom tiež nevyhovuje, že Moskva obmedzila lety nad oblasťou Kaliningrad na 500 km. Ruská strana však pripomenula, že je to úplne identické režimu, ktorý USA stanovili pre Aljašku. Minister zahraničia RF Sergej Lavrov už predtým poznamenal, že americkí partneri dokonca aj za týchto obmedzení mohli sledovať 90% územia Kaliningradskej oblasti.
Existujú aj ďalšie dôvody pre nespokojnosť USA, ako napríklad lety nad Krymom, ktorý Západ nepovažuje za územie RF, či obvinenia z toho, že Moskva používa fotografie z týchto letov pre voľbu terčov, alebo dokonca z toho, že počas letov nad USA sledovali Rusi miesto pobytu Trumpa.
Rusko neraz zamietlo americké obvinenia z porušovania zmluvy. Predtým na Ministerstve zahraničia RF vyhlásili, že Moskva bude rokovať s USA, oi. aj o Zmluve o otvorenom nebi, len na vzájomnom základe a že akékoľvek ultimátum zo strany Washingtonu nie sú prijateľné.