Moskva 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)
Moskva vyjadrila nesúhlas s obmedzením cien ruskej ropy. Uviedla, že európske krajiny, ktoré sa zasadzujú za obmedzenie cien, by mohli čeliť pozastaveniu dodávok ropy, informovali cez víkend miestne médiá
Nekompromisný postoj Kremľa prišiel v súvislosti s piatkovým oznámením krajín skupiny G7 a Austrálie, že sa pridajú k EÚ a stanovia strop na ruskú námornú ropu vo výške 60 USD za barel.
Cenový strop svedčí o plánoch Európy vmanévrovať netrhovú prax do propagandy, aby ukázala svoju politickú korektnosť.
Uviedli, že nepríjemným scenárom v súvislosti s obmedzením cien by mohlo byť možné zvýšenie cien ropy, ktoré by sa nakoniec vrátilo ako bumerang na EÚ a prispelo by k hospodárskym ťažkostiam bloku.
Zápas o ropu
Rusko sotva ustúpilo od cenového rozdielu, hoci tento organizovaný krok je očividne zameraný na ruské financie.
V piatok sa podľa oznámenia G7 a Austrália dohodli na cenovom limite v súlade s jednomyseľným rozhodnutím členských štátov EÚ. Cenový strop má vstúpiť do platnosti v dnes.
Rusko určite prijme rozhodné protiopatrenia na diplomatickej úrovni, pretože nechce stratiť cenovú silu vývozu energie a cenová sila je jedným z hlavných obsahov hospodárskej suverenity, povedal v nedeľu pre Global Times Zhang Hong, spolupracovník Ústavu ruských, východoeurópskych a stredoázijských štúdií Čínskej akadémie spoločenských vied (CASS).
“Hodnotíme situáciu. Boli vykonané určité prípravy na takéto obmedzenie. Cenový strop neprijmeme a po skončení hodnotenia budeme informovať o tom, ako bude práca organizovaná,” uviedla v sobotu ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.
V sobotu tiež ruský stály predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uľjanov na Telegrame napísal, že “Moskva už dala jasne najavo, že nebude dodávať ropu tým krajinám, ktoré podporujú protitrhový cenový strop.”
“Od tohto roka bude Európa žiť bez ruskej ropy,” tvrdil podľa agentúry TASS.
Zaujímavé je, že na sociálnych sieťach na kanáloch Telegramu koluje fotografia, ktorú údajne zverejnil podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev a ktorá sarkasticky varuje Európu pred chladnými dôsledkami cenového stropu, uviedli médiá.

Meme je prevzaté z prelomového hororu Stanleyho Kubrika Osvietenie, na ktorom je zobrazený zamrznutý hlavný hrdina, a sprevádza ho ironická veta, ktorá naznačuje, že rozhodnutie o obmedzení cien ropy v Rusku už konečne padlo.
Obmedzenie cien ropy je súčasťou sankcií, ktorých cieľom je znížiť príjmy Ruska z energetiky, aby sa ruská ekonomika a jej súčasné vojenské operácie stali neudržateľnými, uviedli experti.
Vplyv obmedzenia cien na priamy obchod s ropou medzi Ruskom a EÚ je takmer zanedbateľný. Je to preto, že priamy obchod medzi oboma stranami bol takmer pozastavený a Západ sa zameral najmä na ovplyvnenie ruského vývozu ropy a cenových rokovaní s tretími stranami, uviedol Zhang.
Odborník, ktorý tento krok považuje za snahu ukázať politickú korektnosť Západu, zdôraznil, že ak cena ďalej klesne na 30 USD, ktoré predtým požadovali niektoré krajiny v regióne, potom Rusko môže znížiť ťažbu, čo povedie k rastu svetových cien ropy.
Hrozivé dôsledky
Dokonca aj pri súčasnej cenovej hranici sa predpokladá, že to, čo by dohoda mohla nakoniec priniesť, bude ďaleko od jej želanej úlohy stabilizátora svetových energetických trhov, ktoré už pociťujú tlak sankcií na ruskú ropu, uviedli pozorovatelia.
“Cenový limit podporí prílev zľavnenej ruskej ropy na svetové trhy a má pomôcť ochrániť spotrebiteľov a podniky pred globálnymi výpadkami dodávok,” uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová vo vyhlásení, ktoré bolo v piatok zverejnené po oznámení cenového limitu.
Základným účelom cenového stropu je obmedziť schopnosť Ruska vyvážať ropu, a tým aj jeho prístup k príjmom z vývozu energií. Existuje však predpoklad, že Rusko sa môže spoliehať len na európske energetické trhy, uviedol Cui Heng, odborný asistent z Centra pre ruské štúdie Východočínskej normálnej univerzity.
Európa bude pravdepodobne trpieť oveľa viac ako Rusko, keďže to môže hľadať alternatívne trhy mimo Európy, poznamenal expert a dodal, že to prispeje k už aj tak vysokej inflácii v Európe.
Európa je už teraz rozdelená v otázke energetiky a viaceré krajiny požiadali o výnimky zo zákazu dovozu ruskej ropy. Celkovo je cenový strop nepochybne stratovou situáciou pre Rusko aj Európu a deeuropeizácia ruského energetického vývozu je tiež istá, poznamenal Cui.
Rusko, hoci je pod tlakom dopadov dohody na jeho hospodárstvo, pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti neustúpi od mandátnej zvýhodnenej ceny, povedal Lin Boqiang, riaditeľ Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Xiamen.
Vzhľadom na chýbajúcu infraštruktúru ropovodov na odvádzanie ropy môže byť pre Rusko ťažké nájsť odberateľov mimo jurisdikcie cenového limitu, ktorí by však boli pre ruskú ropu dostatočne prístupní, pokračoval Lin a poznamenal, že Európa čelí podobnej dileme.
Dodal, že bez ľahko dostupných kanálov na prepravu ropy by EÚ mala problém zvýšiť dovoz ropy z USA a iných zdrojov, a odhadol, že kontinent je v krátkodobom horizonte takmer odsúdený na ochromenie v dôsledku prudkého nárastu cien ropy.
Svetová cena ropy pravdepodobne prekročí 100 USD v rámci cenového limitu, uviedla v sobotu v samostatnej správe agentúra TASS s odvolaním sa na Kirilla Melnikova, vedúceho ruského centra pre rozvoj energetiky.
“Úroveň limitu je sama o sebe irelevantná, pretože ruské spoločnosti aj tak nebudú predávať ropu pod ňou. V súlade s tým budú prerušené dodávky ruskej ropy prostredníctvom európskych lodných a poisťovacích spoločností, čo môže v decembri a januári znížiť ruský export o 1 až 1,5 mil. barelov denne. To pravdepodobne povedie k nárastu cien nad 100 USD za barel,” povedal.
Hoci očakávané zvýšenie cien ropy nevyhnutne prispeje k ťažkostiam v súvislosti so zhoršujúcou sa infláciou na celom svete, podľa analytikov najviac utrpí EÚ, ktorú prenasledujú rekordné ceny za posledné desaťročia.
Podľa Linových slov namiesto toho, aby si kontinent predstavoval upokojujúci vplyv cien energií, mal by sa pripraviť na ešte drahšie účty za energie a následne na neúnosnú záťaž pre svoje hospodárstvo v podmienkach pokračujúceho cyklu zvyšovania sadzieb v USA.
Odborníci zároveň predpovedali aj ďalšiu možnosť: aliancia OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom by mohla dosiahnuť konsenzus o miernom znížení produkcie s cieľom udržať stabilitu medzinárodných cien ropy.
Takéto pozitívne stanovisko priamo spôsobí, že dohoda Západu o obmedzení cien nebude mať želaný účinok, bude to len diplomatická propaganda, poznamenal Zhang z CASS.