Rúško: ochrana? Alebo iba alibi pre niektorých, ktorí chcú podvádzať?

Bratislava 24. januára 2021 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Prečo mám nosiť rúško a nemôžem normálne dýchať? Prečo sa mám stresovať, nepracovať, kým vláda chystá ďalšie totalitné zákony, ktorými len ďalej zhoršuje priebeh koronakrízy? Logiku (údajne) ukrytú za protikoronovými opatreniami vládnej junty pomáha analyzovať neplagiátor inžinier Peter Rzyman

rúško
Rádovo tisíckrát zväčšený detail rúška. V popredí priemerný ľudský vlas o hrúbke cca 0,07 milimetra. Koronavírus Covid 19 je cca tisíckrát menší ako hrúbka vlasu. Medzi vlákna rúška sa zmestí práve tak pohodlne a ľahko, ako sa zmestí rýchlik Bratislava – Košice do „skulinky“ medzi Vysokými Tatrami a Nízkymi Tatrami.

Štát nemôže fungovať len ako niečia firma. Vo firme sú iné práva a povinnosti, ako v štáte viazanom Ústavou. Vo firme vám šéf môže prikázať, aby ste urobili to či tamto, v štáte by bol podobný počin protiústavný. Politici dnes z Ústavy na jednej strane robia trhací kalendár, na druhej strane však zneužívajú jej doterajšie benefity. Tak to však fungovať nemôže.

Načo je nám testovanie, ktoré nám len vysáva peniaze z rozpočtu, a prináša viac rizík, než osohu? A vlastne, aký je skutočný Matovičov zámer? Nie je to jeho pretrvávajúca nenažranosť po kožke z kuraťa a psychopatická neschopnosť pochopiť alebo rešpektovať životy iných?

 

Rúško: reálna pomoc alebo iba trik na uchlácholenie svedomia?

Kam sa podeli všetci matematici, reálni vedci z viacerých oblastí? Prečo všetci opakujú ako zo šlabikára, že rúško niekomu pomôže? Pritom každý tak akosi chápe a priznáva, že rúško nie je riešenie. Rúško je skôr alibi: používame ho na základe domnienky, je to opatrenie, ktorého skutočnú mieru pomoci nikto nikdy dostatočne precízne netestoval.

Áno, rúško je dobré na to, aby lekár pri rozprávaní neprskal bežné mikroorganizmy niekomu do otvorenej rany. Avšak pľúca nie sú otvorenou ranou. Je to rozhranie medzi telom a vzduchom, akési trhovisko. Na tom rozhraní-trhovisku prebieha výmena medzi tým, čo telo potrebuje a tým, odkiaľ berie. Niečo berie, a niečoho sa zbavuje. Je to nejaký rovnovážny proces, kde si telo nevezme všetko, ani neodovzdá všetko.

Keď berie, môže si nabrať popritom aj z Covidu (zjednodušene). Keď odovzdáva, tak sa môže snažiť nežiadúci Covid vylúčiť. Prečo človek kýcha? Pretože ho často začne dráždiť práve útok patogénov, a kýchanie je prirodzená obrana, ako sa tých patogénov zbavovať. Žiadne rúško, dokonca ani plynová maska neudrží pretlak vzniknutý pri kýchaní, kašľaní. Práve pri tomto deji sa však uvoľní maximum potenciálne infekčného aerosolu.

 

Neškodíme náhodou sami sebe?

A tu sme pri koreni veci. Ako dôvod nosenia rúška sa všeobecne tvrdí „aby sme nikoho nenakazili“. Ale čo my sami? Veď ak sa nám vírusu nepodarí primeraným spôsobom zbavovať, tak v konečnom dôsledku zvyšujeme riziko sami sebe. Ak raz sme infekční, tak nám rúško pomáha kultivovať, recyklovať náš vlastný vírus. Čo je lepšie, vírusu sa zbaviť, alebo sa reinfikovať a mať ťažší priebeh?

Takže predbežný záver je, že ak naozaj rúško chráni iných, tak zároveň zvyšuje reinfekciu, lebo vírus sa nestratí a rúško nie je ani vreckovka, aby sa tam toho sekrétu mohlo nazbierať viac.

Apropo, vreckovka… Nie je vreckovka omnoho účinnejší prostriedok na zozbieranie infekčného sekrétu, keď už? Prečo teda tá istota, že rúško je lepšie riešenie, než vreckovka? Ako sa dá s rúškom bezpečne smrkať, ak to niekto už potrebuje a objektívne nevie, či má práve Covid?

Dostávame sa teda k tomu, že rúško predstavuje na jednej strane nátlak pre zdravých, na druhej strane potenciálne chorým, hoci aj s príznakmi ponúka alibi, aby sa nemuseli považovať za chorých a zostať doma. Dá si rúško a zaradí sa medzi zdravých. A toto je pokrytectvo – nehovoriac o ďalších, kruto politických následkoch, dôsledkoch.

 

Problém je aj obyčajné dýchanie, alebo iba smrkanie, kašľanie, kýchanie?

Zo zdravých robia pomocou rúška chorých, a chorých rúškom maskujú ako zdravých.

Kýcha, kašle, smrká si niekto sám do rúška? Sotva. Pritom práve kýchnutie, kašľanie, smrkanie sú tou zásadnou emisiou prípadného aerosolu, nie čisté dýchanie. A ak je niekto infekčný, tak rúško mu len pomôže časť patogénov vracať nazad a seba reinfikovať. Nie ako lekárovi na chirurgii, pre ktorého jeho vlastná mikroflóra jemu samému nespôsobí problém, a ani ňou nepôsobí na otvorenú ranu. Infekčný patogén ako Covid sa ale medzi vlastnú mikroflóru neradí. Preto je argumentácia chirurgom, ktorý nosí rúško kvôli ochrane pacienta, skreslená a scestná.

Nedávno som sa zúčastnil na zhromaždení a musel som reagovať na policajta, ktorý ma vyzýval dať si rúško, inak… Všimol som si, že v tom studenom vzduchu ide ľuďom s rúškom para od úst presne rovnako ako aj tým bez rúška. Niekto môže povedať, že para sa tvorí pri kondenzácii vlhkého teplého vzduchu až za rúškom. V poriadku. Ale to si potom aj povedzme, že para prednostne kondenzuje na kryštalizačných zárodkoch, malých časticiach, prachu, aj jemnejšieho aerosolu s vírusom. Čiže na všetkom, čo prejde. A teda, že para kondenzuje na časticiach, ktoré prešli cez rúško – vrátane vírusov. To znamená, že tá para ako nosič dobre zobrazuje, kadiaľ môžu cestovať aj tie jemnejšie častice.

Pri bežnom dýchaní sa aerosól prakticky netvorí. Bežné vyparovanie pri bežnom dýchaní strháva jemné častice len zriedka, a tie rúško ani zachytiť nemusí, keďže aj tá hmla s väčšími časticami sa tvorí pri ochladení až za rúškom. Preto zrejme aj WHO, aj ďalší vyhlásili, že bezpríznakový nosič nie je považovaný za infekčného.

 

Širšie súvislosti

Tiež mi tu chýbajú seriózne štúdie o tom, častice akej veľkosti sú najrizikovejšie, najviac šíriteľné. Predsa tie väčšie častice oveľa skôr zachytí nos, sliznica, a ďalej do pľúc sa vôbec nedostanú, alebo spadnú pri emisii na zem, dlho vo vzduchu nevydržia, ak sú väčšie a ťažsie. Do akej miery je teda infekcia kvapôčková? Menšie častice zase vôbec nezachytí rúško. Popri všetkom tu máme informáciu od výrobcu, ktorý tvrdí, že rúško nechráni pred nákazou. Pýtam sa, ako môže nechrániť jedným smerom, a chrániť druhým, keď je materiál z oboch strán, pokiaľ ide o priepustnosť, rovnaký? Materiály bežných rúšok predsa nie sú smerovo selektívne…

Keď sme tu už rozoberali paru, je tu ďalšia vec: Covidom nakazené opice v San Diegu testovali pomocou výskytu vírusu v ich fekáliách a zistili, že vírus sa šíri aj fekáliami. Keďže kanalizácie najmä v mestách uvoľňujú v chladnom počasí veľa pár, tak sa nedá úplne vylúčiť, že sa nákaza môže pri istej koncentrácii šíriť aj cez tieto pary, hoci pri bežnom odparovaní je prenos zrejme bezvýznamný.

Spomínam to preto, lebo to nie je jediná informácia, ktorá signalizuje prenos infekcie aj cez tráviacu sústavu. Existuje správa lekára v USA, ktorý liečil Covid pacientov, a ktorý tvrdil, že takmer polovica infekcií sa neprenáša cez dýchaciu sústavu, ale cez tráviacu (pacienti mali predtým črevné ťažkosti, pľúcne až neskôr). S tým zase môže súvisieť – toľkokrát až podozrivo nanucovaný – pitný režim. Neoslabuje niekedy priveľa tekutín žalúdočnú kyselinu ako bránu proti infekcii? Podobné súvislosti by možno tiež stáli za bližšie skúmanie: nemusia všetci vedci v záujme krajiny slintať len na maržu z testov, či vakcín… Prečo tie výskumy neprebehli aspoň na nejakej úrovni, aby sme všetko nemuseli opakovať po dojmológoch?

Čo vyplynulo z pokusov s laserom a mikroskopom pri snahe vizualizovať domnelý aerosol človeka? Že prachových častíc je vo vzduchu viditeľne viac, než v dychu bezpríznakového človeka. Že dym, ktorý rúškom bez problémov prejde, obsahuje oveľa viac častíc, než je v bežnom dychu. Že bežný dych je trochu nasýtený vodnou parou, ktorá kondenzuje pri vstupe do chladnejšieho okolitého vzduchu. Je jej málo a vyzerá jemnejšia, než dym zo zápalky, či cigarety. Časť tejto pary rúško pri výdychu filtruje, čím aj vlhne, tým sa aj recykluje a zvyšuje sa vlhkosť v dychu (čo býva cítiť aj subjektívne). Že dym z cigarety môže byť význačným nosičom: obsahuje oveľa viac častíc viditeľných laserom, než samotná kondenzovaná para, pričom prechádza až do dolných dýchacích ciest. Pritom fajčiari nevykazujú častejšie ochorenia na Covid.

Z pozorovania vydýchnutých pár vyplýva, že cez rúško prejde len časť vzduchu, sotva polovica. Ak by dôkladne tesnilo, dýchanie by bolo výrazne obtiažnejšie, rúška by sa rýchlejšie zalepili a ľudia by ich odmietali oveľa viac. Dá sa predpokladať, že filter môže časom nazbierať rôzne patogény a kultivovať ich už aj prísunom zvýšenej vlhkosti z dychu. Napriek tomu je v dychu potenciálne infekčného aerosolu málo. Časť sa ho môže tvoriť pri rozprávaní, tak bolo možné sa zamerať z hľadiska opatrení na rozprávanie a nie na samotné dýchanie a „prekrytie dýchacích ciest“ a z toho vyplývajúce šikanovanie.

Čo prechádza či neprechádza cez rúško môžete názorne vidieť na tomto videu:

 

Do očí bijúce kontrasty

Zdá sa, že nájsť rozhranie medzi zdravým svetom a chorým svetom pomocou rúška, či chaotického testovania je alibistické a chybné. Treba sa sústrediť na ľudí, ktorí sú príznakoví a chorí na vírus (nie napr. astmu, či alergie) a týmto ľuďom zlepšiť možnosti, ako vyzdravieť. Mnohí sme sa totiž naučili, že kým neležíme, tak hoci aj s teplotou beháme po obchodoch. Napcháme sa „oblbovákmi“, liekmi na zníženie teploty, a nechceme si uvedomiť, ako veľmi škodíme sebe a okoliu. Nechceme vidieť, že tým môžeme prispieť k „spoločnému dielu“, ktorým je krach celých podnikov či rodín. A to ešte na tom politici a farmalobby budú bezohľadne ryžovať…

To všetko píšem s tým, že na podobné úvahy nemusím byť ani mikrobiológ, stačí si držať v kondícii predošlé vzdelanie a nejakú prax v technológiách a procesoch. Kam sa podeli odborníci? Prečo prenechávajú kormidlo zjavným plagiátorom a šarlatánom, ktorých jedinou zásluhou a štýlom je odpozerať, odpapagájovať a prechytračiť?

Celá po Ústave šliapajúca vláda momentálne vystupuje ako spolok konšpirátorov. Neverím už ani, že nevedia, prečo. Tie kontrasty sú do očí bijúce: na jednej strane zakazujú veci, ktorých nebezpečnosť, ak vôbec nejaká je, tak je zjavne minimálna, a na druhej strane nič nerobia so situáciami, ktoré sú už na prvý pohľad vysoko rizikové.

Vo verejnej doprave človek strávi často aj hodinu spolu s množstvom ďalších ľudí, pričom čerstvého, vymieňaného vzduchu, tam je minimum. Podobne v rôznych zle vetraných čakárňach (koľké sa v priebehu roka zásadne zlepšili ?). A naopak, za úplný úlet z neschopnosti považujem zákaz cintorínov, kde sú obrovské zásoby čerstvého vzduchu. Tiež kostoly, kde býva dosť veľká zásoba vzduchu – aj tie sú na tom lepšie v porovnaní s nákupnými centrami, s ohľadom na počet účastníkov a čas otvorenia.

Akosi sme si zvykli, že z domnienok panstva vo vláde sa nenajeme, a tiež na to, že kam vkročia, tam odrazu nič nerastie. Ale je to náhoda? O čo tu vlastne ide?

Peter Rzyman

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Za štvrtok potvrdili 2 423 prípadov nákazy, pribudlo 105 obetí

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za štvrtok potvrdili na Slovensku 2 423 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 11 749 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 71. Národné centrum zdravotníckych informácií o…

Víťaznú sériu Litvínova nezastavil ani Třinec. Tréner Országh si váži bojovnosť a nepoddajnosť svojich hráčov

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hrajú v čiernych dresoch a možno by sa mohli stať aj čiernym koňom najvyššej českej súťaže. Hokejisti Litvínova po Sparte Praha a BK Mladá Boleslav zdolali aj tretieho člena elitnej trojky súťaže a tímu HC Oceláři Třinec uštedrili prehru 2:3. Zápas sa mal…

Do Prešova pôjde 7,5 milióna eur z európskych zdrojov na trolejbusovú dopravu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo dopravy zverejní tri vyzvania na projekty trolejbusovej dopravy v Prešove z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v hodnote 7,5 milióna eur. Dopravný podnik mesta Prešov pripravuje už tretí projekt zameraný na nákup nových a moderných trolejbusov. K už dodaným 25 novým trolejbusom pribudne 10…

Uznesenie o zastavení stíhania v prípade Violy Macakovej ešte nie je právoplatné

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Uznesenie vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave, ktorým koncom februára zastavil trestné stíhanie v prípade úmrtia Violy M., ešte stále nie je právoplatné. Pre TASR to potvrdil prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Matej Izakovič Sťažnosť môžu podať v zákonnej…

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR výnimku pre nazálne antigénové testy zatiaľ neudelil. Jedenásť nemocníc testuje zo slín a aj testom z prednej časti nosa

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta, Pavel Neubauer)   Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ÚNMS SR) zatiaľ neudelil výnimku pre nazálne antigénové testy na samodiagnostiku. ÚNMS SR tvrdí, že výnimku je pripravený udeliť, ak odborná komisia posúdi ich bezpečnosť „Je to štandardný postup, ktorý musíme dodržať. Podobne…

Úspešný košický lekár Török k ivermektínu a našim nečinným vládnym odborníkom: „Štúdie sú, dokonca aj randomizované, ale poznáme to… Niekto potrebuje štúdie, ďalšie štúdie a ešte ďalšie štúdie, pokiaľ nebude sto tisíc mŕtvych“

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:vusch.sk/TASR - Jakub Kotian)   Slovenský lekár doc. MUDr. Pavol Török CSc. je známy tým, že medzi prvými u nás nasadil svojim pacientom v rámci liečby koronavírusu aj liek ivermektín. V najnovšom rozhovore pre Právo hovorí o svojich skúsenostiach s týmto liekom Török hovorí, že čím…

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami so snežením alebo snehovými prehánkami

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, na viacerých miestach bude snežiť alebo sa vyskytnú snehové prehánky. V nižších polohách sa môže vyskytnúť aj dážď alebo dážď so snehom Popoludní sa oblačnosť miestami zmenší a zrážky ustanú. Nastane celkové ochladenie. Ojedinele sa môžu tvoriť…

SNS: SaS jasne deklaruje, že jej na podpore vzdelávania na Slovensku nezáleží

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenská národná strana vyjadruje mimoriadne znepokojenie nad zámerom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR spolitizovať verejné vysoké školy likvidáciou akademickej samosprávy a podriadením vysokých škôl nominantom ministerstva školstva, ktorí tak budú rozhodovať o dosadzovaní rektorov, nepriamo aj dekanov a tým…

Do francúzskeho Louvru sa vrátili umelecké diela ukradnuté pred 38 rokmi

0 icon

Paríž 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Flickr)   Dve umelecké diela zo 16. storočia, ktoré ukradli pred 38 rokmi, sú opäť vo vlastníctve parížskeho múzea Louvre. V piatok o tom informovala agentúra DPA Ide o dve časti rytierskeho brnenia z obdobia renesancie - helmu a zadnú časť, potvrdilo vo štvrtok múzeum. Tieto…

V OĽaNO de facto priznali, že akcia Sputnik bola aj mediálnou a politickou hrou: „Mali sme z rôznych zdrojov informácie, že EMA čoskoro začne ten proces,“ uviedol Naď s tým, že Matovič tlačovku v Košiciach pretlačil na predsedníctve strany aj napriek jeho nesúhlasu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vládne strany SaS a Za ľudí už vo februári vyhlasovali, že sú za to, aby sa na Slovensku očkovalo iba vakcínami, ktoré schváli Európska lieková agentúra (EMA) alebo slovenský ústav ŠÚKL. Hnutie OĽaNO premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa však…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

Operácia Sputnik V

0icon

Propaganda zo strany Kremľa pokračuje. Putin hovorí o úmrtiach pri podaní vakcíny Pfizer. Operácia Sputnik V je na Slovensku v plnom prúde. Kremeľskí propagandisti však nezas

Miroslav Šimove

Premyslene divadlo?

0icon

PRECO VZNIKA KOLALICNA KRIZA a hrozi pad vlady? Pocty ludi podpisujucich peticiu za vyhlasenie referenda o predcasnych volbach rapidne stupaju. Vnimaju to clenova koalicie aj opzicie, ale nik to nevnima intenzivnejsie, ako MATOVICOVE ego. Citi, ze koniec jeho (nez)vlady sa konci a preto sa snazi robit zufale pokusy o zachranu…

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Nová verzia prehliadača Chrome 89 je dostupná už aj u nás! Čo prináša?

0 icon

Približne mesiac od uvoľnenia verzie prehliadača Chrome 88, Google začal s distribúciou verzie prehliadača Chrome 89, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Prvou novinkou, ktorá poteší hlavne ľudí, čo zdieľajú svoj počítač aj s inými používateľmi, sú nové možnosti úpravy profilov. Nová ponuka prispôsobení sa zobrazí potom, ako do prehliadača…

Séria Huawei P50 bude predstavená už 17. apríla. Dostupnosť však má byť značne obmedzená

0 icon

Spoločnosť Huawei sa už pomaly ale isto chystá na predstavenie svojej novej vlajkovej série, ktorá tentokrát ponesie názov Huawei P50. Prvé detaily o nadchádzajúcich smartfónoch z tejto pripravovanej vlajkovej série sme sa dozvedeli už pred niekoľkými týždňami, no až dnes sa dozvedáme oficiálny dátum predstavenia na domácom trhu. Predstavenie o…

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

0 icon

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku. Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého…

Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

0 icon

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva…

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

0 icon

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte? Na Mars zavítalo už…

Armádny Magazín

Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

0 icon

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným an

Americké vrtuľníky: Nemci podrážajú už aj Francúzov

0 icon

Nemecko, 5.marec 2021 (AM) – Zdá sa, že Nemci zvažujú výmenu Francúzskeho vrtuľníka Tiger za americký AH-64E Apache. Nemecká predstava o spolupráci je založená výhradne na jednoznačnom prospechu pre nich. Už čoskoro bude zrenovovaná socha Otto Von Bismarck, symbol Nemeckej nadvlády, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona a ukrad

Izraelský analytik Kedmi: západné sankcie zdvihli Navaľného stúpencov do hystérie

0 icon

Izrael, 5.marec 2021 (AM) – Nové sankcie USA a EÚ voči Rusku sa stali ukážkou neochoty Západu poškodiť ruskú ekonomiku. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.   2. marca USA a EÚ oznámili nové protiruské sankcie kvôli zatknutiu Navaľného. Podľa Kedmiho sa z opatrení uložených Západom stali „lacným pozérstvom

Armáda Doneckej republiky má povolenie na predstihovú paľbu

0 icon

Donbas, 5.marec 2021 (AM) – Vedenie ľudovej milície Doneckej ľudovej republiky povolilo svojim jednotkám páliť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny s predstihom. Podľa predstaviteľa milície ide o nevyh

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

0 icon

Turecko, 5.marec 2021 (AM) – Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.  

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali