Či bude ruská, alebo medzinárodná, to je predmetom rokovania, povedal Rogozin na stretnutí s mladými odborníkmi kozmického odvetvia.
Rogozin tiež nevylúčil, že sa nového projektu zúčastnia tiež USA. Okrem toho je možné, že stanicu postavia partnerské krajiny BRICS.
Podľa slov šéfa Roskosmosu, v priebehu príprav štartu novej posádky na ISS, ktorý je naplánovaný na 11. októbra, bude rokovať na Bajkonure s administrátorom NASA Jimom Bridenstinom a predostrie mu ruské videnie spolupráce na obežnej dráhe okolo Mesiaca.
Rogozin tiež pred časom vyhlásil, že Rusko si nemôže dovoliť účasť v programe orbitálnej mesačnej stanice s USA v tej podobe, akú má teraz tento projekt.
Projekt The Gateway
V septembri minulého roka podpísali Roskosmos a NASA memorandum o spolupráci pri výstavbe medzinárodnej orbitálnej mesačnej stanice, ktorý dostal neskôr názov The Gateway.
Predpokladá sa, že prvý modul – Power Propulsion Module – bude vypustený k Mesiacu v roku 2022, a v roku 2023 sa vydá do vesmíru modul ESPRIT pre skladovanie pohonných hmôt, ktorý vyrobia medzinárodní partneri, a skladovací modul americkej výroby U. S. Utilization Module.
Okrem toho sa v tom čase plánuje vypustiť logistický modul a mechanická ruka – manipulátor pre prenášanie nákladov po povrchu stanice. V rokoch 2024 až 2025 sa majú k tomu pridať medzinárodné a americké obytné moduly.
Rusku navrhli, aby postavilo vzdušnicu pre výstup kozmonautov na povrch stanice. Avšak, ako oznámil zdroj Sputnika, táto úloha ruskej strane nevyhovuje – vzdušnica má byť totiž postavená podľa amerických technických noriem a pre americký skafander.