Rusko musí zachrániť Srbsko pred veľkou hanbou

Melbourne 24. januára 2023 (HSP/VZGLJAD/Foto: TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Západ zahnal srbské vedenie do kúta: buď umožní Kosovu vstúpiť do OSN, alebo bude krajina izolovaná. Jedným z konečných cieľov tohto vydierania je vtiahnuť Belehrad do protiruského tábora. Ale práve Rusko môže Srbov zachrániť pred národnou zradou, či už to chcú alebo nie, píšu ruské noviny VZGLJAD

Aleksandar Vučič
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

Srbský prezident Aleksandar Vučić sa vžil do kože Bulgakovovho profesora Preobraženského, ku ktorému sa vlámali štyria muži – traja muži a jedna žena prezlečená za muža – a “terorizovali ho”, aby ho “skompromitovali” – prinútili ho vzdať sa jedálne a vyšetrovne.

Lenže vo Vučićovom prípade sa objavilo päť votrelcov, akýchsi (v tomto prípade omnoho horších ako za Bulgakova) mužov – špeciálnych predstaviteľov EÚ, USA, Talianska, Francúzska a SRN, a tí požadovali vydať nie jedáleň a vyšetrovňu, ale Kosovo a Metohiju.

Od Srbska to žiadajú už 15 rokov, ale teraz mu dali nôž na krk – urobili ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť.

Belehrad musí prijať nemecko-francúzsky plán urovnania situácie v Kosove ako určitý kompromis. Kompromis spočíva v tom, že podstata veci sa nahrádza jej formálnou stránkou. Ak nechcete uznať nezávislosť svojej provincie, ok. do čerta s vami (zatiaľ), ale potom nech sa Priština stane členom OSN.

Belehrad tak príde o jedinú výhodu vo vzťahoch s Kosovčanmi, ktorým ich kvázi štátna príslušnosť bráni roztiahnuť krídla. Srbi sa v podstate musia konečne zmieriť s násilným rozdelením svojej krajiny. Potom Západ začlení Kosovo do euroatlantických štruktúr – beztak stojí najväčšia americká vojenská základňa v Európe na akejsi pirátskej “terra incognita” ako keby zemi nikoho. Žiť sa tak dá, ale vec je napätá, neuzatvorená.

Na druhej strane, ak bude Vučič súhlasiť, v Kosove vznikne Spoločenstvo srbských obcí, zhruba povedané, región bude federalizovaný, ako to bolo ponúknuté Ukrajine v prípade Donbasu. Vyplýva to z takzvanej bruselskej dohody, ktorú Belehrad a Priština uzavreli pred desiatimi rokmi, ale Albánci svoju časť nesplnili – a teraz ju ani nechcú splniť, ale ak ich pustia do OSN, zmenia názor.

Úprimne povedané, celý plán s federalizáciou Kosova Srbi potrebujú, aby sa severná časť provincie – Ibar Kolasin – vrátila pod kontrolu Belehradu. Bez toho sa etnický konflikt nedá vyriešiť. Ak sa Kosovo dostane do OSN, na takýto (veľmi optimistický a dlhodobý) scenár môžeme rovno zabudnúť, pretože Srbsko stratí priestor na vyjednávanie.

Ak však Vučič odmietne, nepôjde len o “pozastavenie eurointegrácie”, ktorým Belehradu už dlho hrozia. Brusel zruší bezvízový režim pre Srbov, zmrazí investičné programy a potom začne sťahovať svoje finančné prostriedky. Podľa Vučiča táto suma kapitálu poskytuje prácu pre 200 000 ľudí v Srbsku so 7 miliónmi obyvateľov.

Na doplnenie obrazu o tom, čo sa zvyčajne nazýva výpalníctvom, chýbajú už len priame citáty srbského prezidenta, ktorý je výrečný a vysvetľovaniu situácie svojim podriadeným a národu venoval celý pondelok:

“Toto bol jeden z najťažších dní pre našu krajinu.”

“Bola to veľmi ťažká debata. Bol som šokovaný, pretože nikto vás nechce počúvať a nikto nevenuje pozornosť faktom.”

“Európa je de facto vo vojnovom stave, nech sa hovorí čokoľvek a akokoľvek. Z ich strany už neexistuje žiadna tolerancia.”

“Obávam sa, že konflikt sa bude len stupňovať a rozšíri sa na ďalšie územia, len dúfam, že nie na naše. Čakajú nás ťažké časy.”

“Snažím sa získať čas. Nemám miliardy a nehnuteľnosti v zahraničí. Som vojak svojej krajiny a urobím pre ňu to, čo je potrebné.”

“Mojím cieľom je zachrániť občanov Srbska a štát Srbsko.”

“Majú svoj vlastný program dňa, ktorým je poraziť Rusko, a na tejto ceste zlikvidujú každého, kto sa im postaví do cesty.”

Posledná veta je pre Rusov samozrejme najzaujímavejšia. Áno, to, čo sa deje, sa ich priamo týka.

Po prvé, Brusel chce formálne anulovať “kosovský precedens”, aby zbavil Rusko argumentu v spore o hranice Ukrajiny. Po druhé, a to nie je žiadne tajomstvo, konečným cieľom tejto hry je posunúť Srbsko do protiruského tábora. Moskva háji záujmy Belehradu v OSN; keď to stratí význam, zmizne aj prekážka, ktorá bráni Srbom pripojiť sa k protiruskému sankčnému režimu. Aspoň tak to vnímajú na Západe.

Predtým sa od Belehradu žiadalo, aby sa rozišiel s Moskvou a zároveň pustil Kosovo do OSN. Teraz sa to rozhodli rozdeliť na kúsky.

Pravdepodobne bol Brusel veľmi unavený z veľmi presvedčivého a expresívneho postoja Srbov, ktorý im umožnilo zaujať OSN. Západu do očí hovoria, že požaduje potrestať ich spojenca za porušenie územnej celistvosti Ukrajiny a zároveň uznáva zákonné násilie voči nim a porušenie ich územnej celistvosti zo strany Západu. Máte svedomie? pýtajú sa ich Srbi.

Nemajú svedomie. O to však už dlho nejde. Otázkou je, čo sa stane teraz a ako sa to stane. Odpoveď na túto otázku je napodiv tiež celkom jednoduchá.

Srbsko bude otáľať. V skutočnosti to prezident hovorí priamo. Ako prvé sa začnú najrôznejšie “konzultácie s ľuďmi”, ktoré sa môžu natiahnuť na niekoľko mesiacov. Potom môže Vučić odstúpiť a bude sa musieť zostaviť nová vláda, čo nie je rýchla záležitosť.

Samotný prezident uviedol, že by mohol odstúpiť, čo je v jeho prípade prijateľná možnosť, ktorá by zabránila “ťažkému rozhodnutiu”. Na internom zasadnutí vládnucej Srbskej pokrokovej strany povedal, že je pripravený odísť z prezidentského úradu. Ale v úplne inom tóne. Ak je medzi vami niekto dostatočne múdry, aby sa z toho všetkého dostal, som pripravený odísť.

Belehrad už 15 rokov úspešne naťahuje čas, odkedy západné krajiny uznali Kosovo, v dôsledku čoho sa odpor zdal byť zbytočný. Zatiaľ sa ho nepodarilo úplne zlomiť, ale na všetko sa nájde nejaký spôsob – a aký teraz?

Ukazuje to, že Rusko je schopné zachrániť Srbsko pred veľkou národnou hanbou. A to ani nie kvôli nemu, ale kvôli sebe.

Vo všeobecnosti treba chápať, že srbské vedenie považuje konflikt okolo Ukrajiny za tretiu svetovú vojnu alebo aspoň jej začiatok. Je to kontroverzný názor, ale má svoju logiku. Podľa tejto logiky sa nová svetová vojna skončí s rovnakými výsledkami ako dve predchádzajúce: prerozdelením sfér vplyvu, vypracovaním nových pravidiel hry, revíziou hraníc a prerozdelením kariet. To znamená vznik novej politickej reality, ktorá môže byť pre Srbsko výhodnejšia a dať mu historickú šancu.

Samozrejme, je to možné len v prípade víťazstva Ruska, hoci formálne sú ciele Belehradu a Moskvy odlišné: Belehrad chce zrušiť revíziu štátnych hraníc a Moskva chce schváliť nové hranice. To je však formalita, pretože problémy Srbska vyplývajú v podstate z hegemónie Západu. Bez tohto hegemonizmu s vydieračskou diplomaciou to budú mať Srbi oveľa ľahšie.

Áno, takéto víťazstvo sa nedostaví zajtra a tí, ktorí sa k srbskému prezidentovi vlámali práve teraz, stoja vo Vučićovej obývačke s revolvermi, kým on otáľa a volá do Moskvy a Pekingu. Nemusíme však čakať na nový svetový poriadok, aby sme Srbov zachránili pred národnou zradou. Tento problém sa dá riešiť aj v rámci existujúceho poriadku.

Presne povedané, Belehrad nerozhoduje o tom, či Kosovo bude alebo nebude prijaté do OSN. Právo veta majú členovia Bezpečnostnej rady OSN, medzi nimi aj Rusko. Politika Ruska voči Kosovu sa opiera o názor Srbska, ale možno je načase zachovať sa inak ako oficiálne Srbsko, hlavne ak má doslova na čele napísané, že len to chce, aby bol jeho postoj odmietnutý a aby Rusko zatvorilo dvere OSN Kosovčanom pred nosom, bez ohľadu na to, aký bude v tej chvíli oficiálny postoj Belehradu k tejto otázke.

To vyvolá množstvo otázok “prečo?” a “kvôli čomu?”, ale všetky sú v prospech chudáka. Preto!

Pretože konflikt o Kosovo, rovnako ako konflikt o Ukrajinu, je súčasťou ruskej konfrontácie so Západom. Pretože vidíme ich triky a chápeme, kam vedú.

Pretože nášmu srbskému priateľovi a spojencovi zviazali ruky tým, že ho prinútili podpísať papier, akoby násilie voči nemu bolo dobrovoľné.

Pretože sa nám v zásade nepáči situácia, keď USA bombardujú mierové európske hlavné mesto s cieľom rozdeliť nezávislú krajinu a na jej troskách zriadiť najväčšiu vojenskú základňu na kontinente.

Ale po všetkom, čo sa za posledný rok stalo medzi nami a Západom, v podstate nemá zmysel im čokoľvek vysvetľovať – tým, ktorí si myslia, že je v poriadku kradnúť ruský majetok, vyzbrojovať neonacistické milície atď., atď., atď.

Nie – to je všetko. Žiadna OSN. Vyžerte si to, vy neúctiví bývalí partneri.

Kosovo je Srbsko. Krym je Rusko. A Brusel je miesto, ktorého názor Moskva neberie do úvahy. Zatiaľ platí takáto geografia a každá iná alternatíva bude Západ stáť veľa – oveľa viac, ako by si želal.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:12

Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 27. januára do 2. februára stabilná.

Včera 19:38

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

Včera 18:47

Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

Fotka z ciest, ktoré zverejnila polícia

Včera 18:03

Pápež František v sobotu počas návštevy v Južnom Sudáne zdôraznil, že tamojšie cirkvi “nemôžu zostať neutrálne”, ale musia pozdvihnúť svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci.

Včera 17:58

Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.

Včera 16:07

Boris Johnson a Liz Trussová plánujú návrat do veľkej politiky. Informuje o tom denník The Times.

Včera 15:02

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR víta rozhodnutie Rakúska zrušiť kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Včera 15:02

Pri útoku neznámeho druhu žraloka prišlo v sobotu v štáte Západná Austrália o život 16-ročné dievča.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Armádny Magazín

Zelenský sa nakoniec dočkal. Spojené štáty dodajú Ukrajine rakety s doletom do 150 km

0 icon

Ukrajina, 4. februára 2023 (AM) – Washington v piatok oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Nový balík vojenskej pomoci pozostáva z podpory vo výške 425 miliónov dolárov, ktorú schválil americký prezident Joe Biden, ako aj z 1,75 miliardy dolárov prostredníctvom Ukrajinského obranného fondu. Hovorca Pentagonu sa

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

TopDesať

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

0 icon

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali