Rusko podľa Putinových slov naďalej trvá na tom, že vojenský zásah voči Sýrii bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN je neprípustný. Ruský prezident poznamenal, že diplomatické úsilie v posledných dňoch umožnilo znížiť bezprostredné riziko vojenskej operácie v Sýrii.
“Veľký význam v tomto kontexte má predostretie iniciatívy o ustanovení medzinárodnej kontroly nad sýrskymi chemickými zbraňami,” upozornil Putin, ktorý sa v Biškeku zúčastňuje na vrcholnom summite Šanghajskej organizácie spolupráce.
Rozhodnutie Sýrie podpísať Dohovor o zákaze chemických zbraní privítalo dnes v Pekingu aj čínske ministerstvo zahraničných vecí. Prezident krajiny Si Ťin-pching, ktorý sa zúčastňuje na summite v Biškeku, uviedol, že Čína podporuje medzinárodné úsilie na urovnanie situácie v Sýrii mierovými nástrojmi, ako aj ruský plán zveriť sýrskych chemický zbrojný arzenál pod medzinárodnú kontrolu.
Možnosti riešenie situácie v Sýrii mierovými nástrojmi ešte nie sú vyčerpané
Sýria v noci nadnes informovala, že sa vo štvrtok stala riadnym členom Dohovoru o zákaze chemických zbraní. OSN však oznámila, že prístupový proces bude trvať najmenej 30 dní.
Na okamžité zastavenie paľby v Sýrii a riešenie situácie výlučne pokojnou cestou vyzval hostiteľ summitu kirgizský prezident Almazbek Atambajev.
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev tiež podporil ruskú iniciatívu na odovzdanie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu a vyhlásil, že možnosti riešenie situácie v Sýrii mierovými nástrojmi ešte nie sú vyčerpané. Dodal, že ak by sa to podarilo, “vyhral by celý svet”.
Putin i Nazarbajev sa vyjadrili aj k problematike iránskeho jadrového programu. Kým Nazarbajev sa vyslovil za využitie diplomacie, Putin tlmočil spokojnosť Ruska s ochotou Iránu poskytnúť detailnejšie informácie o svojom jadrovom programe, čím preukazuje väčšiu otvorenosť. “My vychádzame z toho, že Irán – ako ktorýkoľvek iný štát – má právo na mierové využitie jadrovej energie, vrátane obohacovania uránu,” dodal ruský prezident.
Irán má v Šanghajskej organizácii pre spoluprácu status pozorovateľa, na summite v Biškeku ho zastupuje prezident Hasan Rúhání, s ktorým sa Putin stretne na separátnom rokovaní.
Šanghajská organizácia spolupráce je regionálna medzinárodná organizácia, ktorá bola založená v roku 2001 predstaviteľmi Číny, Ruska, Kazachstanu, Tadžikistanu, Kirgizska a Uzbekistanu.
zf