Londýn 15. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
V sobotu sa na svoju trať naprieč Kubou vydali nové železničné vozne, ktoré karibskému štátu dodala Čínska ľudová republika. Ako uvádza agentúra Reuters, ide o prvý krok v celkovej obnove zastaranej železničnej siete Ostrova slobody
Kuba má jeden z najstarších železničných systémov na svete. Podľa Reuters bola prvá trať spustená už v tridsiatych rokoch 19. storočia. Železnica je najlacnejším spôsobom dopravy v krajine, ale po mnohých desiatkov rokov železničný systém krajiny trápil nedostatok údržby a nového vybavenia. Preto 600 kilometrov dlhá cesta z Havany na západe krajiny do Santiaga na východe trvá približne 24 hodín. Autom je to pre porovnanie dvakrát rýchlejšie.
Havana sa však rozhodla, že žalostný stav svojej železničnej siete do roku 2030 úplne zmení, a tak sa obrátila s prosbou o pomoc na svojich tradičných spojencov – Rusko a Čínu. S Pekingom uzavreli zmluvu na dodávky železničných vozňov, zatiaľ čo spoločnosť Ruské železnice má modernizovať transportnú sieť.
Prvých 80 nových vozidiel, ktoré v sobotu vyrazili na svoju prvú trať z Havany do Guantánama, dodali tento rok v máji. Do konca roka má doraziť celkovo 250 vozov. Ide o prvé dodávky nových železničných vozidiel od 70. rokov minulého storočia. Od tej doby sa totiž na Kubu dodávali iba použité vagóny.
“Je to prvý krok k transformácii kubánskeho železničného systému,” cituje Reuters riaditeľa Národnej železničnej spoločnosti Kuby Eduarda Hernandeza.
Hoci nové železničné vozne zrýchlia prepravu, kvôli zlému stavu koľají nemôžu zatiaľ ísť plnou rýchlosťou. Ďalším krokom preto bude oprava 4 200 km železničnej trate a desiatky schátraných železničných staníc. Za týmto účelom tak Kuba podpísala dohodu s Ruskom o modernizácii železničnej siete v hodnote jednej miliardy dolárov. Jej podrobnosti zatiaľ nie sú známe, ale údajne môže zahŕňať výstavbu vysokorýchlostného železničného spojenia medzi Havanou a jedným z najväčších plážových letovísk Varadero.
Konfrontácia s USA
Od kubánskej revolúcie v roku 1959 sú vzťahy medzi Havanou a Washingtonom napäté. Ekonomické embargo proti Kube značne brzdí rozvoj jej hospodárstva. Až s príchodom Baracka Obamu do prezidentského úradu v Spojených štátoch sa vzťahy začali pomaly zlepšovať a Washington časť sankcií proti Kube zrušil.
Nový americký prezident Donald Trump však oteplenie vzťahov zastavil a uvalil na Kubu ekonomické obmedzujúce opatrenia. Kuba je tiež kľúčovým spojencom venezuelského prezidenta Nicolása Madura.
A preto po vypuknutí krízy vo Venezuele, keď sa predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny, Washington obvinil Havanu z toho, že má podiel na destabilizácii regiónu a uvalil na ňu nové sankcie. Tie zahŕňajú, napríklad zákaz skupinových študijných, kultúrnych zájazdov a zákaz ciest na Kubu súkromným či firemným lietadlám a lodiam.