Podľa ruského ministerstva obrany bolo sýrske mesto Aleppo v stredu bombardované dvoma americkými bojovými lietadlami. Ruské lietadlá – na rozdiel od správ zo Spojených štátov – neuskutočnili žiadne letecké operácie v Aleppe vo štvrtok.
“O 13:55 moskovského času prenikli dve americké vojenské lietadlá triedy A-10 do sýrskeho vzdušného priestoru z tureckého vzdušného priestoru. Došli do Aleppa najpriamejšou cestou a viedli letecké údery proti objektom v meste,” citovala agentúra Reuters hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova. Ruské letecké údery boli od Aleppa vzdialené minimálne 20 kilometrov.
Pentagon popiera ruské obvinenia. Hovorkyňa Pentagonu Elissa Smithová uviedla: “10. februára nedošlo ani v Aleppe ani v jeho blízkosti k žiadnym leteckým úderom koalície. Akékoľvek tvrdenie, že lietadlá koalície operovali v tejto oblasti, sú nepravdivé.” Predtým hovorkyňa Pentagonu obvinila z bombardovania dvoch nemocníc v Aleppe Rusov.
Počas posledných týždňov sa sýrskej armáde (SAA) s podporou ruských leteckých síl čiastočne podarilo vyhnať povstalecké skupiny z mesta Aleppo. Boj však pokračujú a obyvatelia do značnej miery opúšťajú mesto.
Rusko tiež varovalo Američanmi vedenú koalíciu pred vyslaním pozemných jednotiek do Sýrie. Všetky strany by boli “nútené zasadnúť k rokovaciemu stolu, aby zabránili vyvolaniu novej svetovej vojny,” povedal premiér Dmitrij Medvedev pre denník Handelsblatt v piatok. “Američania a ich arabskí partneri musia rozmýšľať: Chcú permanentnú vojnu?”
Rýchle víťazstvo nie je možné, “najmä v arabskom svete – kde všetci bojujú proti všetkým,” citovali Medvedeva noviny. Namiesto toho by mali Spojené štáty a Rusko vyvinúť tlak na bojujúce strany, aby sa dosiahlo diplomatické riešenie v Sýrii.
USA a Rusko sa nedávno dohodli na prímerí v Sýrii. Výnimky sa vzťahujú na bojovníkov, ktorí sú klasifikovaní ako teroristi podľa Bezpečnostnej rady OSN. Tí môžu byť aj naďalej bombardovaní. Saudovia, ktorí sú v Sýrii pod obrovským tlakom, sa prímerie snažili bojkotovať.