Chodorkovskij vo svojom príspevku na Facebooku spresnil, že novinársky tím spolupracoval s Centrom riadenia vyšetrovaní na kauze zvanej Ruskí žoldnieri.
Chodorkovského, bývalého šéfa ropnej spoločnosti Jukos, v Rusku odsúdili za pranie špinavých peňazí, daňové úniky a spreneveru. Jeho podporovatelia tvrdia, že uväznenie Chodorkovského je trestom za jeho spochybňovanie ruského prezidenta Vladimira Putina, avšak toto obvinenie Kremeľ popiera. Generácia vtedajších oligarchov si rozdelila vplyv počas prezidentovania slabého a na alkohole závislého Jeľcina a bola pripravená všetko nerastné bohatstvo vydať do zahraničných, najmä amerických rúk. V dobe nástupu Putina do funkcie sa práve začínali uzatvárať dohody o ťažobných právach za veľmi výhodných podmienok, ktorým Putin následne zamedzil.
Chodorkovskij je niekedy aj vnímaný, ako väzeň na výstrahu, aby ostatní oligarchovia pochopili, že Putin oslobodenie Ruska spod ich vplyvu myslí vážne. Mnohí následne utiekli na západ, kde našli azyl, podobne ako Berezovskij, ktorý dostal azyl v Londýne a následne prosil Putina o odpustenie a o možnosť návratu do Ruska.
Ruskí novinári nemali akreditáciu ministerstva obrany SAR
Ruské médiá predtým uviedli, že v SAR prišli o život ruský novinár Orchan Džemaľ, ktorý tam spolu s režisérom a dokumentaristom Alexandrom Rastorgujevom a zrejme aj kameramanom Kirillom Radčenkom nakrúcali film s súkromných vojenských spoločnostiach.
Trojica Rusov sa v čase, keď došlo k vražde, nachádzala zrejme v oblasti hlavného mesta Bangui, kam pricestovali minulú sobotu. Ešte v nedeľu, v súlade s dohodnutým plánom, sa spojili s Chodorkovského CUR, aby dohodli ďalší postup pri nakrúcaní. Odvtedy sa však s nimi nebolo možné spojiť.
Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy ruskí novinári chceli v SAR navštíviť základňu, na ktorej údajne prechádzajú výcvikom žoldnieri z Ruska. Na základňu ich však nevpustili, pretože nemali akreditáciu od ministerstva obrany SAR, dodalo Echo.
Na tejto základni podľa Echa Moskvy pôsobí aj súkromná vojenská spoločnosť známa pod názvom Vagnerova skupina – spájaná s oligarchom Jevgenijom Prigožinom, o ktorom sa v ruských médiách píše ako o “Putinovom kuchárovi”. Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa podľa Echa zapojili do bojových operácií v Donbase a pôsobia aj v Sýrii.
Echo Moskvy citovalo agentúry AP, ktorá s odvolaním sa na starostu obce, kde údajne k incidentu došlo, uviedla, že na trojicu Rusov zaútočila banda asi desiatich ľudí s turbanmi na hlavách a hovoriacich len po arabsky. Rusov zabili na mieste, vodičovi auta, ktorý ich viezol, sa podarilo ujsť.
Starosta dodal, že tajné služby Rusov upozornili na riziko a navrhli im odložiť na iný deň cestu do lokality, kam sa navečer vybrali.
Nemenovaný zdroj v stredoafrickej polícii pre agentúru Interfax uviedol, že trojica Rusov prišla o život možno pri lúpeži. Podľa Echa Moskvy mali Rusi pri sebe asi 8500 dolárov a nahrávaciu techniku vrátane dvoch kamier.
Krátko pred incidentom údajne museli platiť úplatok miestnym policajtom, ktorí si drahé kamery všimli.
Stredoafrický rozhlas s odvolaním sa na svoje zdroje v silových rezortoch informoval, že ruských novinárov mohli zabiť príslušníci islamistickej povstaleckej skupiny Seleka, uviedlo Echo Moskvy.
Telá obetí sa podľa správy AP našli v meste Dekoua, vzdialenom približne 200 kilometrov od Bangui.
Prípadom sa začal zaoberať aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).
SAR: Okolnosti násilnej smrti troch ruských novinárov vyvolávajú otázky
Troch občanov Ruska, ktorých telá sa našli v Stredoafrickej republike (SAR), zavraždila skupina neznámych ozbrojených mužov. Podľa agentúry AP to uviedol v stredu v Bangui hovorca vlády SAR Ange Maxime Kazagui.
Kazagui informoval, že trojica Rusov si vybavila vstupné víza do SAR na veľvyslanectve v Moskve. Nepodala si však žiadosť o novinársku akreditáciu v SAR a o svojej ceste neinformovala ani tamojšie ruské veľvyslanectvo.
Podľa hovorcu ruskí novinári v deň útoku odmietli radu bezpečnostných zložiek na kontrolnom stanovišti v lokalite Sibut a napriek ich odporúčaniu pokračovali vo svojej ceste, kde však narazili na desiatku ozbrojených mužov v turbanoch. Tí sa chceli zmocniť ich auta, čomu však posádka chcela zabrániť. Ruských občanov útočníci zastrelili, vodičovi ich auta, miestnemu obyvateľovi, sa podarilo ujsť.
Hovorca podľa AP uviedol, že títo ruskí občania neboli vojakmi. AP na vysvetlenie dodala, že od vlaňajška v SAR pôsobia ruskí vojaci, ktorých úlohou je výcvik miestnych ozbrojených síl.
O násilnej smrti ruských občanov v SAR bolo informované aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Prípadom sa začal zaoberať aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).
Podľa ruských médií by telá obetí mali do Ruska prepraviť 4. augusta.
Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy ruskí novinári chceli v SAR navštíviť základňu, na ktorej údajne prechádzajú výcvikom žoldnieri z Ruska. Na základňu ich však nevpustili, pretože nemali akreditáciu od ministerstva obrany SAR, dodalo Echo Moskvy.
Na tejto základni podľa Echa Moskvy pôsobí aj súkromná vojenská spoločnosť známa pod názvom Vagnerova skupina, spájaná s oligarchom Jevgenijom Prigožinom, o ktorom sa v ruských médiách píše ako o “Putinovom kuchárovi”. Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa podľa Echa Moskvy zapojili do bojových operácií v Donbase a pôsobia aj v Sýrii.
Obeťou útoku sa stali Orchan Džemaľ, ktorý v SAR spolu s režisérom a dokumentaristom Alexandrom Rastorgujevom a kameramanom Kirillom Radčenkom nakrúcali film s súkromných vojenských spoločnostiach.
Tento projekt realizovali spoločne Centrom riadenia vyšetrovaní (CUR), založeným bývalým ruským ropným magnátom Michailom Chodorkovským.
Šéf CUR Andrej Koňachin v stredu pre Interfax uviedol, že vyšetrovatelia pracujú s tromi hlavnými verziami, medzi nimi je aj lúpež či útok zatiaľ neznámou ozbrojenou skupinou. Koňachin súčasne v súvislosti s udalosťou poukázal na viacero zvláštností – novinári sa podľa neho z neznámych dôvodov odklonili od pôvodnej trasy, ktorou mali ísť, a dostali sa na územie kontrolované islamistickými ozbrojencami.
Ako zvláštnosť Koňachin pripomenul, že miestny vodič auta zostal nažive. Vodičovej výpovedi, že na Rusov zaútočila skupina mužov v turbanoch, Koňachin “neveľmi verí”.
Šéf CUR súčasne informoval, že ruských novinárov v deň, keď sa ubytovali v hoteli v Bangui, zadržali policajti. “Dohodli sa o peniazoch (ich zaplatení), potom ich pustili. Filmový štáb potom peniaze nosil vždy pri sebe,” dodal.
Podľa Koňachina záležitosti súvisiace s bezpečnosťou pobytu a presunov ruský tím prerokúval s predstaviteľmi mierovej misie OSN v SAR. “Postupovali sme v súlade s ich odporúčaniami: kam sa dá ísť, kam nie, kde sa ubytovať,” spresnil s tým, že za najdôležitejšie sa považovalo, aby ruskí novinári mali vodiča auta od OSN. Otázkam spojeným so zaručením bezpečnosti ruským novinárom sa venoval človek menom Martin – ten im aj odporučil muža, ktorý potom fungoval ako vodič i tlmočník.