Moskva 18. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mic Smith)
V Ruskej štátnej dume bol predložený návrh zákona o odvetných akciách na protiruskú politiku USA a ich spojencov. Ide o zákaz importu amerického tovaru a služieb. Existuje tiež možné obmedzenie spolupráce vo vysoko technologických odvetviach: atómovej, kozmickej a leteckej výrobe.
Má tiež byť zrušená spolupráca RF a USA v rade vysoko technologických hospodárskych odvetviach. Podľa slov prvého podpredsedu Štátnej dumy Ivana Melnikova ide o zrušenie alebo pozastavenie zmlúv v atómovom odvetví, leteckej výrobe a výrobe rakiet a motorov.
Reakca Moskvy môže byť pre Washington dosť citeľná.
Vlani činil objem dvojstranného obchodu medzi oboma štátmi 24 miliard dolárov. Rusko predáva USA viac tovaru, než kupuje: 17 miliárd oproti 7.
Najtvrdšie protisankcie sú možné voči leteckému priemyslu a výrobe rakiet. V prvých stupňoch amerických rakiet Atlas-V sú inštalované motory RD-180, ktoré vyrába ruský podnik Energomaš.
Štarty vykonáva súkromná spoločnosť Lockheed Martin, to sa týka i rakiet pre NASA a obranný úrad USA. Zákaz dodávok ruských raketových motorov spôsobí vážne problémy v uskutočňovaní amerických vesmírnych projektov.
Ruskí poslanci majú fakticky vo svojich rukách budúcnosť svetového giganta leteckej výroby, korporácie Boeing. Predseda rozpočtového výboru Rady federácie Sergej Rjabuchin oznámil Sputniku, že v prípade schválenia zákona o odvetných opatreniach na protiruskú politiku USA prestane Moskva predávať za oceán titán.
„Medzi kovy vzácnych hornín, ktoré Rusko dodáva USA, patrí titán potrebný pre technologický cyklus výroby Boeingov,” vysvetlil senátor.
Tento návrh však nie je to novinkou. Vlani na jeseň bol v Štátnej dume pripravený návrh zákona o embargu na vývoz titánu do USA. Takmer 90 % tohto kovu dostáva Boeing podľa odhadu riaditeľa vojenského prognostického strediska Ústavu politickej a vojenskej analýzy Anatolija Cyganka z Ruska.
„Korporácia má samozrejme na skladoch zásoby titánu. Stačí tak na tri mesiace. Ale čo potom?” kladie expert rétorickú otázku.
Okrem titánu má byť tiež do USA zakázaný vývoz produkcie a zariadení z radov ďalších vzácnych hornín. Môže to byť kritické pre americké hospodárstvo, ktoré závisí stopercentne na dovoze skandia, z 99 % gália, z 91 % vizmutu, z 85 % antimonu.