“Podľa informácií Pentagonu vytvorilo americké námorníctvo v Karibiku útočnú skupinu. Chcela by som povedať, že sú tam presunuté tri torpédoborce sprevádzané loďou pobrežnej zóny a protilodnými lietadlami. Údajným cieľom týchto krokov je zaistiť bezpečnosť morského priestoru pre operáciu vykonávanú Washingtonom a jeho partnermi. Taká projekcia síl v regióne už dlho nebola,” povedala Zacharovová na brífingu.
Uviedla, že správa o výcviku jednotiek, uverejnená Južným veliteľstvom ozbrojených síl USA, “svedčí o ich príprave na vysadok na väčšie plavidlá, a nie k zadržaniu malých vysokorýchlostných lodí, ktoré, ako prehlasovali vychádzajúc z cieľov USA, sa v týchto prípadoch používajú“ .
“Zapájanie lodí do manévrov sa časovo zhoduje s objavením sa informácií o tom, že Irán poslal ropné tankery k dodávke paliva do Venezuely. V tomto kontexte americké úsilie vyzerá ako pokus o vytvorenie námornej blokády Venezuely. Obraciame sa na amerických kolegov – ste ochotní potvrdiť, že vojenské námorné a letecké sily sústredené v Karibiku nemajú žiadne iné ciele ako tie, ktoré sú deklarované ako súčasť takzvanej operácie na potlačenie nezákonných činností? A ešte jedna otázka: ako môžu takéto akcie ovplyvniť bezpečnosť lodnej dopravy v regióne, a to aj vo svetle príslušných medzinárodných záväzkov Spojených štátov?” povedala oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.
Palivová kríza
Irán do Venezuely vyslal okolo päť tankerov s ropou. K podobným krokom došlo kvôli palivovej kríze, ktorou Venezuela prechádza v dôsledku obchodnej blokády zo strany Spojených štátov a ich spojencov.
Po aprílovom incidente počas nebezpečných manévrov v Perzskom zálive veliteľ Iránskych revolučných gárd Hossein Salami varoval, že námorníctvo krajiny bude útočiť na americké vojenské lode, pokiaľ budú ohrozovať bezpečnosť civilných a vojenských plavidiel. Zareagoval tak na rozkaz prezidenta Trumpa ničiť iránske vojenské lode, ktoré na mori prekážajú americkým silám.
V roku 2018 Spojené štáty jednostranne odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a znovu uvalili na Teherán sankcie, vrátane sekundárnych, ktoré sa vzťahovali k iným krajinám obchodujúcim s Iránom. Washington vtedy oznámil svoj zámer znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.