Ruské médiá o boji proti koronavírusu v krajine: Žiadna panika, ale maximálna ostražitosť a spolupráca

Moskva 25. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexander Astafyev)

 

V Rusku, ako aj v mnohých krajinách sveta, sa rozbehol tvrdý a drsný boj proti koronavírusu. Zatiaľ tam nepodnikajú také prísne opatrenia, ako v Európskej únii, ale sú, povedzme, iba o vlások menej prísne

Na snímke /zľava/ premiér Michail Mišustin, prezident Vladimír Putin, primátor Moskvy Sergej Sobjanin

Takisto uzatvorili hranice, zrušili športové súťaže, mnohé masové kultúrne podujatia, väčšinu žiakov a študentov poslali domov a študujú diaľkovo, viaceré podniky pracujú v „núdzovom“ režime, časť zamestnancov poslali domov atď. Podnikajú podobné opatrenia, ako v EÚ, aj keď niektoré z nich sú  zatiaľ jemnejšie: regulovať tieto opatrenia vláda mieni podľa vývoja situácie.

V podobnom duchu, ako v EÚ, v Rusku „vítajú“ ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Platí prísne nariadenie: každý „turista“ má byť bezpodmienečne izolovaný. Poriadok je jednoduchý: človek sa vrátil zo zahraničia – ide do domácej karantény na 14 dní, bez výnimky. Za porušovanie tohto nariadenia previnilec môže „zahrmieť“ do väzenia na obdobie do 5 rokov… Rusko bezplatne evakuuje svojich občanov zo zahraničia: v rôznych krajinách uviazlo ešte niekoľko tisíc ruských turistov. Na evakuácii ruských občanov zo zahraničia spolupracuje hneď niekoľko organizácií: cestovné agentúry, ruské ambasády v zahraničí, ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničia a iné inštitúcie.

Celkom efektívne funguje aj systém návratu individuálnych turistov, ako aj ľudí, ktorí pracovali v zahraničí, boli tam na služobke, športovcov. umelcov a pod. Každý „navrátilec“ hneď z letiska by sa mal ponáhľať domov. Odloží kufre a hneď musí zavolať obvodnému lekárovi alebo do iného zdravotníckeho zariadenia, nahlásiť svoj návrat a požiadať o vystavenie mu PN-ky. V priebehu dvoch dni mu bezplatne dopučia potvrdenie o PN-ke – bez rozdielu, či je zdravý alebo má príznaky ochorenia. Ak cíti ohrozenie, neuteká hneď za obvodným lekárom, ale telefonicky to nahlási a lekár príde za nim domov. V tomto sú postupy dosť podobné, ako v Európskej únii: často netreba znova vyrábať kolo alebo objavovať Ameriku…

Mnohé ruské podniky, organizácie a firmy poslali svojich zamestnancov domov, väčšina pre nich vytvorila možnosti práce z domu a takisto väčšina zachovala celú výšku mzdy pre svojich zamestnancov, sú, prirodzene, aj výnimky. Plná výška mzdy sa zachováva aj pre všetkých Rusov, ktorí sa vrátili zo zahraničia a zostali na dvojtýždňovej domácej karanténe. V prípade, ak nejaký „neinformovaný“ zamestnanec nezostane doma a náhodou sa ukáže v práci, zamestnávateľ ho ihneď pošle domov.

Koronavírus nielen ohrozuje zdravie a životy miliónov ľudí, ale značne poškodzuje hospodárstvo, preto v Rusku sa snažia zjemniť negatívne následky a pomáhajú podnikom a súkromným podnikateľom. Najväčšie škody zaznamenali turistické agentúry a leteckí dopravcovia. Vláda im umožnila, aby dane a odvody začali platiť až po skončení karantény. Takisto daňové a poisťovacie prázdniny vláda udelila aj podnikom a spoločnostiam, ktoré pracujú v oblasti umenia, kultúry, filmu /sú zatvorené divadlá a kiná/ a mnohým ďalším spoločnostiam. Vláda rozšírila program refinancovania úverov a pôžičiek malého a stredného biznisu, znížila úrokovú sadzbu zo 6 percent na 4 percenta. Podnikla množstvo ďalších opatrení, aby pomohla organizáciám a jednotlivým ľuďom.

Prirodzene vznikajú aj nepríjemné alebo kuriózne situácie, hlavne čo sa týka „rabovania“ v obchodoch. Zaregistrovali to v niekoľkých ruských mestách, menšia panika však trvala iba krátko. V ruských obchodoch nevykupovali všetko bez rozdielu, ako k tomu dochádzalo, napríklad, v obchodoch v pobaltských štátoch, ale iba  potraviny, ktoré sa dá dlhšie skladovať: ryžu, krúpy, cestoviny, konzervy, pohanku a pod. Zvláštnym artiklom v týchto prípadoch bol aj toaletný papier, ktorý, ako vo viacerých obchodoch v EÚ, vykupovali aj v Rusku. Záhadou zostáva, prečo si všetci myslia, že v prípade krízy bude nedostatok práve tohto hygienického prostriedku…

V ruských obchodoch to riešili operatívne. Ako náhle niekde vykúpili ten alebo iný tovar, dodávatelia hneď dopravovali daný druh do obchodov a takto zabránili panike. Ruské televízne stanice niekoľkokrát robili prieskum, prečo ľudia „rabovali“ v obchodoch. Mnohí vysvetlili, že menšiu paniku zapríčinili práve televízne správy, keď média uvádzali dokumentárne zábery, ako v EÚ vykupujú potraviny. Niektorí ľudia dostali strach, že aj v Rusku vznikne podobná situácia, a tiež vrhli sa na niektoré tovary. Televízne stanice urobili sériu reportáží v preplnených skladoch a presvedčili ľudí, že nedostatok potravín a iných tovarov nehrozí. Zásobovanie prebieha normálne, ľudia prestali „rabovať“ obchody.

V Rusku vytvorili špeciálnu Koordinačnú radu, ktorá riadi boj proti koronavírusu a na čele ktorej je premiér Michail Mišustin. Zasadnutia tejto rady /alebo jednotlivé pasáže/ ruské televízne stanice často uvádzajú v priamom prenose, aby si ľudia na vlastné oči videli, čo sa deje, aké opatrenia sa prijímajú a aby vedeli, aká je situácia. Pred pár dňami práve počas zasadnutia Koordinačnej rady schválili vytvorenie fondu v rozsahu 300 miliárd rubľov /podľa súčasného kurzu, keď kvôli „ropnej vojne“ rubeľ poklesol voči euru približne o 20 percent, je to približne 35 miliárd eur – pozn. aut./ prostredníctvom ktorého budú pomáhať podnikom a fyzickým osobám. Členovia vlády prízvukovali, že v prípade núdze do tohto fondu „nalejú“ aj ďalšie miliardy rubľov – koľko bude treba.

Viaceré vedecké inštitúcie v Rusku sa zaoberajú prípravou účinného prostriedku proti koronavírusu. Najväčšie nádeje vkladajú Rusi do vedcov v Novosibirsku, kde pracujú tí najskúsenejší odborníci v tejto oblasti. Vo viacerých mestách zvyšujú kapacity nemocníc, zdravotnícke zariadenia pracujú v osobitnom režime, masový charakter prijala pomoc dobrovoľníkov. Podľa príkladu Číny, kde v priebehu 10 dní vybudovali nemocnicu, na okraji Moskvy začali budovať vírusologické stredisko – najmodernejšiu nemocnicu, diagnostické centrum a iné zariadenia. Ako prízvukuje vláda a moskovská radnica, v priebehu 10 dní sa také obrovské stredisko síce vybudovať nepodarí, ale za mesiac to ruskí stavbári zvládnu a v apríli stredisko začne svoju prácu. Podrobnejšie o výstavbe tohto vírusologického strediska v Moskve vás budeme informovať zajtra.

Osobitný problém nielen v Moskve, ale aj vo viacerých ruských mestách – metro. Dlhšie pokračovali diskusie, či treba zatvoriť metro /ako to, napríklad, urobili v Kyjeve/ alebo bude fungovať aj naďalej. Prirodzene, v Moskve by zatvorenie metra vyvolalo dopravný kolaps, aj za podmienok, že v súčasnosti dopravné prostriedky všetkých druhov používa oveľa menej ľudí, ako pred pandémiou koronavírusu. Milióny ľudí by sa nedostali do práce, do nemocníc, lekární, polikliník atď. V metre zvýšili bezpečnostné opatrenia, ale zatiaľ jeho prácu nezastavili. Odborníci mimoriadne pozorne sledujú situáciu a vždy sú pripravení skorigovať tie alebo iné opatrenia v prípade potreby.

Zvláštnu pozornosť vláda v období koronavírusu, prirodzene, venuje lekárom. Pretože pracujú s nadčasmi, v nebezpečnej situácii, prejavujú skutočné hrdinstvo, vláda na návrh premiéra Michaila Mišustina schválila pre všetkých zamestnancov v oblasti zdravotníctva prémiu, ktorá sa im bude vyplácať každý mesiac vo výške od 30 do 70 tisíc rubľov /za súčasného značne  zníženého kurzu rubľa je to približne 350 – 700 eur/. Prirodzene takýto balík je celkom príjemným prilepšením ku mesačnej mzde lekárov. Takisto vláda schválila aj ďalšie prémie a bonusy pre lekárov, snaží sa maximálne motivovať ich prácu a pomáhať aj samotným lekárom, ktorí pracujú s vypätím všetkých síl.

V Rusku uskutočňujú masové testy na koronavírus. V súčasnosti ich vykovali takmer 200 tisíc /pre porovnanie – na Ukrajine menej ako 1000/. Ruské úrady informovali, že na daný moment v krajine je pripravených ďalších 700 tisíc takzvaných „rýchlotestov“ a v rôznych regiónoch začínajú vyrábať prístroje na testovanie koronavirusu, preto úrady tvrdia, že vždy bude dostatok podobných prístrojov.

V Rusku sa do boja proti koronavírusu aktívne zapojilo celé zdravotníctvo, ministerstvo vnútra, zahraničia a čiastočne aj armáda a polícia, a na čele tohto boja sú vlastne traja muži: prezident Vladimír Putin, premiér Michail Mišustin a primátor Moskvy Sergej Sobjanin. Putin prakticky nevystupuje s vyhláseniami pre celý národ, ako to robia lídri mnohých iných krajín, ale aktívne koordinuje celú prácu a média často uvádzajú jeho porady s vládou a odborníkmi v priamom prenose alebo zo záznamu, debaty s vedením ministerstiev a podnikov, ľudia vidia, že prezident pracuje, prijímajú sa rôzne opatrenia a situácia je pod kontrolou. Preto Putin nemusí vyzývať Rusov, aby nepodliehali panike – panika nie je.

Jednou z kľúčových postáv je v tomto období premiér Michail Mišustin, ktorý je aj na čele Koordinačnej rady v boji proti koronavírusu. Práve jeho činnosť, podľa všetkého, najviac presviedča Rusov, že sa pandémiu podarí zvládnuť. Nový premiér stihol presvedčiť verejnosť o svojej kompetentnosti a pracovitosti. Po prvý raz sa premiérom Ruska nestal politik, ale hospodár, ekonóm, finančník.

Michail Mišustin dlhé roky pôsobil na rôznych pôstoch v oblasti hospodárstva a finančníctva a vždy bol úspešný. Po nástupe do funkcie premiéra si vysúkal rukávy a začal robiť poriadok vo viacerých oblastiach – pričom zasa úspešne. Preto má veľmi vysoký kredit u verejnosti a ani média ho príliš nekritizujú: premiér robí od rána do večera, rieši mnohopočetné otázky a problémy, robí poriadok, potlačil byrokraciu, obnovil úspešnú činnosť viacerých inštitúcií a s rovnakou horlivosťou a nadšením sa vrhol do boja proti koronavírusu. V mnohom aj vďaka jeho efektívnej činnosti v Rusku nevypukla panika a väčšina Rusov sa správa dosť disciplinovane a snaží sa pomáhať aj ľuďom vo svojom okolí.

Aktívne sa zapojil do tejto práce aj moskovský primátor Sergej Sobjanin, ktorý je vo svojej funkcii už desiaty rok a ktorý je predsedom pracovnej skupiny Štátnej rady pre boj s koronavírusom. Okrem toho, že aktívne pracuje vo svojej funkcii v hlavnom meste, s rovnakou horlivosťou spolupracuje so samosprávami po celej krajine, organizuje porady a diskusie s kolegami, stal sa svojráznym poradcom pre samosprávu. Nie náhodou ho viacerí novinári začali nazývať „primátorom celej krajiny“…

Predstavitelia najvyššieho ruského vedenia často opakujú, že v krajine po svojom bojujú proti koronavírusu, čiastočne odlišne, ako v iných krajinách: väčšiu pozornosť tu udeľujú prevencii a súčasnej situácii v krajine a potom svoje konanie prispôsobujú práve tomu, ako sa mení situácia, a v súvislosti s tým podnikajú ďalšie opatrenia. Možno vďaka celkom logickým a včasným opatreniam situácia v Rusku nie je až taká vážna, ako v niektorých iných štátoch. Na moment písania tohto článku v krajine bolo 500 nakazených, 22 sa uzdravili a nezomrel zatiaľ ani jeden človek v krajine. Aktuálny stav si môžete pozrieť na špeciálnej webovej stránke Stop koronavírus.

Eugen Rusnák

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Národná zoologická záhrada Bojnice dočasne mení svoje logo

Bojnice 2. apríla 2020 (HSP/Foto:ZOO Bojnice)   Národná zoologická záhrada Bojnice dočasne mení svoje logo. Reaguje tým na aktuálnu situáciu a touto dočasnou zmenou svojho loga chce apelovať na dodržiavanie nariadení a odporúčaní "Týmto krokom tiež vyjadrujeme podporu World Health Organization – Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a jej kampani zdôrazňujúcej dodržiavanie odstupu ľudí. Preto sme…

Paušál pre ambulancie neakceptuje len Zväz ambulantných poskytovateľov, tvrdí asociácia zdravotných poisťovní

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)   Spomedzi ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nemá aktuálny návrh paušálnych platieb zo strany zdravotných poisťovní akceptovať len Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). "Napríklad Asociácia súkromných lekárov tento model prechodného financovania podporila," uviedla výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní (AZP) SR Katarína Kafková Zdravotné poisťovne sa…

Český poslanec Ivan David: „Turecko je štít proti Rusku a Assadovi, je to absolútny imperatív európskej zahraničnej politiky, v súlade s politikou USA“

Praha 2. apríla 2020 (HSP/Foto: Facebook Ivan David)   Český poslanec Ivan David sa pokúsil vyriešiť svojrázny hlavolam a vysvetliť, prečo Európska únia má také komplikované vzťahy s Tureckom a situácia je stále zložitejšia  a zložitejšia. Poukazuje na to, že pred európskou verejnosťou skrývajú, že z Turecka chcú urobiť svojrázny štít proti Rusku a Assadovi a vyhovuje…

Beblavý nie je za „vypnutie“ krajiny. Dôraz by radšej kládol na sfunkčnenie štátu: „Ani jedna z troch základných vecí zatiaľ dobre nefunguje“

Bratislava 2. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Zakladateľ strany Spolu-OD a bývalý programový líder koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý vo svojom komentári ku včerajšiemu návrhu premiéra Igora Matoviča z OĽaNO o možnom trojtýždňovom "blackoute" krajiny, ktorý by mohol vyriešiť šírenie nákazy koronavírusom uviedol, že za "vypnutie" krajiny jednoznačne nie je. Miroslav…

Brexit ako reštart národného štátu

Nitra 2. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco,Archív)   Od 1. 4. 2020 už nie je Veľká Británia členom Európskej únie. V hysterickom huriavku okolo epidémie COVID 19 táto informácia celkom zanikla, väčšina médií ju vlastne ani nezaregistrovala Bruselskej administratíve takéto informačné vákuum určite vyhovuje. Vyhovuje to aj nášmu mainstreamu, pretože už…

VideoOleja Medvedevová: „Výpredaj pôdy ukrajinský parlament odklepol v období karantény, keď sú zakázané masové podujatia a protesty“

Kyjev 2. apríla 2020 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)   Ukrajinské média aktívne komentujú schválenie škandalózneho zákona o predaji /presnejšie, výpredaji/ pôdy na Ukrajine. Známa analytička denníku Strana Olesja Medvedevová vo svojom tradičnom videoblogu „Jasne. Zrozumiteľne“ ako vždy perfektne, jasne a zrozumiteľne vysvetlila, že súčasná vláda, ktorá sa spolčila s predošlým vedením krajiny, zradila svoj…

Banskobystričanovi sa nechcelo ísť do práce, hodil to na koronavírus, prípad už riešia policajti

Bratislava/Banská Bystrica 2. apríla 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti riešia prípad Banskobystričana, ktorý si vymyslel, že má príznaky nového koronavírusu. Spôsobil komplikácie, nielen vo svojej firme, ale čakajú ho aj opletačky s políciou. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, muž zavolal do firmy, pre ktorú pracuje, a tvrdil, že má…

VideoAko nakoniec dopadli mladé Češky nakazené koronavírusom? Popisovali drsný priebeh choroby: „Je to utrpenie a masaker“. Dnes je už situácia celkom iná

Praha 2. apríla 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Mladé Češky nakazené koronavírusom pred 2 týždňami natočili šokujúce video, v ktorom popisovali drsný priebeh choroby: "Nie je to žiadna chrípka. Je to utrpenie a masaker," tvrdili. Dnes je už situácia celkom iná. Dievčatá sú už takmer úplne zdravé, no u jednej z…

Minister práce Krajniak: „Pracujeme na tom, aby Európska komisia zrušila výnimku na pomoc firmám do výšky 200-tisíc eur“

Bratislava 2. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nový šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak z hnutia Sme rodina v stredajšom vysielaní rádia Expres vysvetlil, že vláda tento týždeň plánuje zverejniť ďalšie ekonomické opatrenia v boji s koronavírusom, ktoré by mali byť cielené na väčších zamestnávateľov. Krajniak priznal, že…

Zdechovský: Japonsko dokazuje, že to ide aj bez izolácie

Bratislava 2. apríla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Český europoslanec Tomáš Zdechovský sa v svojom blogu  zamýšľa nad tým, prečo má Japonsko, ktoré bolo jednou z prvých krajín mimo Čínu zasiahnuté COVID-19, menej nakazených ako napríklad Česká republika. Dokonca aj napriek tomu, že v krajine nezaviedli žiadne drastické izolácie Japonsko nezaviedlo ani…

Luxemburský nepriateľ maďarského premiéra: Orbán si odhlasoval diktatúru

Budapešť 2. apríla 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Zoltan Mathe/MTI via AP)   Maďarsko je potrebné okamžite poslať tam kam patrí – a síce do politickej karantény. Korona kríza a Viktorovi Orbánovi úplne oddaný maďarský parlament umožnil, že šéf maďarskej vlády teraz nastolil diktátorský systém vládnutia. To povedal minister zahraničia Luxemburska Jean Asselborn,…

Prvý týždeň Matovičovej vlády

Bratislava 2. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Keď v sobotu 21. marca 2020 preberali ministri Matovičovej vlády menovacie dekréty, bolo každému jasné, že nová vláda nebude mať povestných sto dní pokoja. Exekutívnu činnosť totiž preberala v čase vrcholiacej krízy v súvislosti so svetovou pandémiou vírusu COVID-19 Za daných okolností  sa očakávalo, že vzťahy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Minister Krajčí dajte si viac pozor na zákerných novinárov ako na anti-vaxxerov

Ministrom zdravotníctva je ešte len týždeň a už je prekrúcaný médiami, ktoré majú svoju agendu. Portál Aktuality urobil s ministrom Marekom Krajčím rozhovor o ochorení na koronavírus, ktorý zverejnil ako podcast s popisom rozhovoru. Ten bol síce o koronavíruse, no nažhavený redaktor Braňo Dobšinský z neho chcel vytiahnuť jediné -…

ZÁCHRANA OD KORONAVÍRUSU!? Je to až také jednoduché?

O tom, či je koronavírus umelého alebo prirodzeného pôvodu sa vedú spory. V roku 2015 sa objavil v prestížnom vedeckom časopise Nature článok o tom, že vedci vyvinuli smrteľný vírus, ktorý priamo infikuje človeka a spôsobuje smrť.  Skrížili bielkovinu SHC014 s vírusom SARS a dostali smrteľný hybrid. Článok je podpísaný 15 vedcami, z ktorých 13 spolupracujú s Univerzitou v…

Svetové prvenstvo: EÚ koronavírusovou hyperveľmocou, 46,5% všetkých infikovaných), 65,4% obetí. Aktualizované 1.4.

Toto kruté odhalenie ma vonkoncom neteší. Lebo sa týka takmer 28 870 rodín, ktoré stratili svojich blízkych. Zo 44 160 (platné 1.4. podvečer) celosvetových obetí údajne najvyspelejšie spoločenstvo tvorí stále viac ako 65%, čiže dve tretiny svetových obetí. Doslova za pár týždňov, z nich viac ako polovica boli týždne nekonania a bagatelizovania! S neuveriteľnou a neprestajne…

"Eto vaše delo!" Klub 500!

My nemáme slovenskú ekonomiku, ale ekonomiku na Slovensku. Počas 30 rokov sme sem pozvali a prispustili ku korytu stovky zahraničných investorov ťažiacich našu lacnú pracovnú silu, ale aj lacnú vodu, energie, „lacnú“ devastáciu životného prostredia. Oni ako správni prospektori mohli vyvážať bez zdanenia svoje zisky, optimalizovať svoje dane, na základe zákazu…

MIMORIADNA SPRÁVA: Matovič rezignoval na pozíciu premiéra!

Plačová agentúra Slovenskej republiky dnes doobeda vydala šokujúcu správu, že po čerstvého premiéra Igora Matoviča si k nemu domov prišiel prednosta psychiatrickej kliniky MUDr. Ludvík Nábělek s tímom a odviezol ho do Banskej Bystrice po tom, čo Matovič písomne oznámil svoju rezignáciu. Nemenovaný zdroj (V. R.) z blízkosti Matoviča, ktorý…

S dôverou sa zverme pod ochranu Panny Márie Zázračnej medaily

S dôverou sa zverme pod ochranu Panny Márie Zázračnej medaily Kto iný ako matka rozumie naším potrebám, ona vie čo potrebujeme. Dala nám to najcennejšie svojho syna Pána Ježiša, dala nám posvätný ruženec a tiež zázračnú medailu. O zázračnej medaile je potrebne hovoriť keď sa aktuálne vo svete šíri novy koronavírus. Panna Mária…

TopDesat

Biblický príbeh z knihy Genezis: Rajská záhrada 1. časť

0

Podľa biblického príbehu z knihy Genezis naším prvým príbytkom bola rajská záhrada niekde na východe. Výskumníci a vzdelanci z celého sveta dodnes vedú neutíchajúce debaty o tom, či skutočne existovala a kde vlastne sa presne nachádzala. Vitajte pri prvej časti článku Rajská záhrada. Začneme krátkym úryvkom z Biblie. Potom Pán, Boh, vysadil na východe, v Edene, raj…

Vesmír a jeho čierne diery - 2. časť

0

Pokračujeme druhou časťou článku Vesmír a jeho čierne diery. Prvé fázy prerodu hviezdy na čiernu dieru sme si už uviedli, teraz pokračujeme ďalej. V polovici devätnásteho storočia, kedy sa Sirius dostal do fáze „bieleho trpaslíka“, ho Bessel spozoroval. Mal síce v porovnaní s dnešnou technikou vcelku obmedzené možnosti, napriek tomu však spozoroval, že sa…

Morzeovka: Ako rýchlo sa zvládneš naučiť základy Morseovej abecedy?

0

Ak aj ty v týchto dňoch vysedávaš doma a prechádzaš sa maximálne tak z gauča do chladničky, využi čas strávený doma na získanie nových schopností. Morzeovka by mohla byť ideálnou zábavkou minimálne pre tvoje mozgové závity, ktoré teraz zrejme umierajú nudou. Morseova abeceda, hovorovo morzeovka, je sústava telegrafných signálov zodpovedajúcich…

Quokka je najšťastnejšie zviera na svete

0

Každý môže prestať s hľadaním najroztomilejšieho zvieraťa na planéte, pretože sme ho našli! Predstavujeme ti quokku, zviera, ktoré je vždy také šťastné ako pes, ktorý práve dostane dostane svoju obľúbenú hračku. Táto austrálska quokka vyzerá, akoby ju nič nedokázalo zarmútiť a dokázala sa nadchnúť niečím tak jednoduchým ako je chutný list. Keď sa pozrieš…

Paititi: Inkské mesto stratené v Andách 1. časť

0

Inkské mesto Paititi, hľadané po stáročia dobyvateľmi, archeológmi a dobrodruhmi, naďalej ostáva ukryté pred zrakmi všetkých niekde uprostred zradného amazonského pralesa. Vitajte pri prvej z dvoch častí článku o bájnom Paititi. V rámci prvej časti sa pozrieme na históriu mesta a bitku brata proti bratovi. Všetko sa to začalo po 13tich bitkách brata proti bratovi,…

Bezkľúčové štartovanie dokáže nepriamo spôsobiť smrť! Ako?

0

Bezkľúčové štartovanie motora a prístup je veľmi pohodlnou súčasťou výbavy, za ktorú si automobilky aj v dnešnej dobe nechávajú priplatiť. Veľa pohodlnosti môže uškodiť, a to aj v tomto prípade... Bezkľúčové štartovanie nielen uľahčuje zlodejom prácu, nepriamym spôsobom spôsobuje aj smrť! Ako to? Podľa New York Times umrelo minimálne 28 ľudí z dôvodu…

Vo svete IT

Ransomware je stále častejším problémom, ktorý napadá počítače. Čo to je a ako sa proti nemu brániť?

0

Internet, na ktorom trávime v súčasnosti väčšinu svojho času už nie je takým bezpečným miestom, akým bol kedysi. V prípade nepozornosti sa môže veľmi rýchlo stať, že váš počítač bude napadnutý škodlivým softvérom. Jedným z nich je aj Ransomware. Ten nepatrí medzi bežný malvér (pozn. redakcie: škodlivý softvér) ktorý spôsobí…

Vedcom sa podarilo nájsť „Neviditeľnú“ čiernu dieru

0

Keď sa povie čierna diera, mnohí si predstavia obrovské monštrum, častokrát väčšie než celá naša Slnečná sústava, ktoré k sebe priťahuje hviezdy, vzdialené státisíce kilometrov. Áno, aj to je príkladom čiernej diery, konkrétnejšie ide o supermasívnu čiernu dieru. Tieto monštrá prebývajú uprostred galaxií a vieme ich pomerne ľahko identifikovať. Na…

Ručný elektrický skrutkovač Xiaomi Mijia – skvelý dostupný gadget, ktorý si zamiluje každý domáci kutil

0

Patríš medzi domácich kutilov, ktorí bažia po najnovších technológiách a radi skúšajú nové produkty? Ak áno, určite by si nemal prehliadnuť dnešnú unikátnu akciu na nový gadget z portfólia spoločnosti Xiaomi – ručný elektrický skrutkovač Xiaomi Mijia, ktorý by mal mať vo výbave každý poriadny kutil. Túto novinku, ktorá prišla…

Apple kupuje populárnu aplikáciu, ktorú na Androide vypne. Bude exkluzívne dostupná len pre iOS

0

Populárna aplikácia Dark Sky prechádza veľkými zmenami, tie však nepotešia používateľov Android smartfónov. Ide o populárnu aplikáciu, ktorá ponúka prehľad počasia. Okrem iného na platforme Android bola stiahnutá už viac ako 1-miliónkrát. Aplikáciu kupuje Apple Prevádzkovateľ tejto aplikácie prostredníctvom svojho oficiálneho blogu oznámil, že prechádzajú pod spoločnosť Apple. Spolu s…

Elon Musk: Tesla otvára brány továrne v New Yorku. Nebude však vyrábať autá, ale pľúcne ventilátory

0

Elon Musk je bezpochyby človekom, ktorý má vyhradené názory na mnoho tém. Viacerým sa nemusia páčiť, ale treba mu uznať, že je jeden z mála ľudí, ktorí sa neboja vyjadriť svoj názor, a to aj napriek tomu, že nie je v súlade so širokou verejnosťou. Príkladom môžu byť téma okolo…

Používate WhatsApp? Čoskoro by mohol dostať jednu z ďalších žiadaných funkcií

0

WhatsApp je bezpochyby jednou z najpoužívanejších aplikácií určených na komunikáciu. V súčasnosti má služba viac ako 2-miliardy používateľov. Vývojári preto aktívne pracujú na optimalizácii tejto služby a prinášajú v pravidelných intervaloch nové funkcie. Začiatkom marca sme mohli čítať, že WhatsApp konečne podporuje Tmavý režim a na prelome polovice minulého mesiaca…

TopSpeed

Test Honda Civic 1.5 VTEC Turbo: Odpovede na otázky čitateľov

3

Test sedanu Honda Civic 1.5 VTEC Turbo som už síce napísal, aj po jeho uverejnení sa nám však v redakčnej pošte objavilo niekoľko zaujímavých otázok. Odpovedať na ne individuálne by bolo škoda, zaujímať totiž môžu viacerých. Rozhodol som sa preto odpovedať na ne verejne. Pre zopakovanie, predmetom testu bola Honda…

Každá výkonnejšia motorka vie driftovať. Niet dosť jazdcov...

3

Viacerí z vás sa ostatné týždne túlate internetom násobne viac ako kedy predtým. Aj na mňa to čiastočne prišlo. Nie sme web o motorkách, ani ním neplánujeme byť. Sme však nadšenci a fanúšikovia všetkého zaujímavého na kolesách. To, čo dokazuje týpek na videách nižšie zaujímavé ani nie je. Je to hotová…

V BASF vyrobili prvý plastový opakovane použiteľný olejový filter

3

Podľa údajov spoločnosti BASF sa každý rok pri údržbe áut vymení približne 2 mld. olejových filtrov. Tie sa samozrejme musia následne ekologicky zlikvidovať, teda zvyškový olej likvidovať ako nebezpečný odpad a obal spracovať. To je zásadný problém, BASF v spolupráci so spoločnosťou Hengst preto prichádzajú s ekologickejším riešením - opakovane…

Koronavírus zabil elektromobilitu. EÚ upravuje emisné normy

21

Koronavírus úplne zastavil ekonomiku a následky cítime už teraz. Okrem krachujúcich malých podnikov, sú v obrovských stratách aj automobilky. Samotný Volkswagen príde za jediný týždeň o 2 miliardy €. V kombinácii s problémami s elektromobilom ID.3 to pre neho môže znamenať katastrofu. Pohrozil Európskej únii, že ak príde ku krachu…

Ceny palív klesli na historické minimá. Spadnú pod 1 euro za liter?

0

Šíriaca sa panika okolo pandémie koronavírusu, vysoké tempo ťažby ropy, jej obrovské zásoby na trhu, ceny za barel na 17-ročných minimách a neistota tlačia ceny nafty a benzínu na čerpacích staniciach na hodnoty, ktoré si už pár rokov nepamätáme. Ceny palív klesli na historické minimá, odborníci pritom predpovedajú, že Slováci majú…

TK/EK stanice už otvorili. Stále teda platí odklad STK?

8

Po vyhlásení o zatváraní staníc technickej a emisnej kontroly začali motoristi zisťovať, čo s ich práve končiacimi platnosťami TK a EK. Prvotné nápady hovorili o dočasnom období 3 mesiacov, kedy sa mali nevykonané kontroly nepokutovať a o toto obdobie im predĺžiť platnosť. Avšak od tohto pondelka sú stanice TK a EK opäť otvorené, takže ako to celé je?…

KAMzaKRÁSOU

Spôsoby, ako využiť alkohol v domácnosti: Poslúži nielen na dezinfekciu!

0

Poznáte rôzne zaujímavé spôsoby, ako využiť alkohol v domácnosti? Vôbec ho nemusíte zo skrinky vytiahnuť len vtedy, keď máte návštevu. Tak, čo s ním?

Ako aplikovať gél z Aloe vera na pleť? Takto pomôže tvojej pokožke!

0

Ako aplikovať gél z Aloe vera na pleť? Gél z listov tejto sukulentnej rastlinky má blahodarný vplyv na pokožku tela. Ako ho správne aplikovať, aby bol účinný?

Ako si pripraviť jedinečný púpavový sirup? Objav jeho liečivú silu!

0

Púpava lekárska, latinsky Taraxacum officinale, je trváca bylina s jednoduchým podzemkom, prízemnou ružicou hlboko vykrajovaných listov a dlhým dutým stvolom, ktorý je zakončený úborom drobných žltých jazykovitých kvetov. Púpavu je možné nájsť takmer vo všetkých zákutiach planéty. Rastie na úrodných lúkach, pasienkoch, poliach, v záhradách, pri cestách aj v okolí ľudských obydlí.…

India - 10 najlepších backpackerských destinácií pre rok 2020

0

Čím je známa a zaujímavá India? Ktoré turistické či neturistické miesta v nej určite navštíviť? Týchto 10 najlepších backpackerských destinácií treba vidieť?

Ako sa starať o pokožku namáhanú nosením rúška?

0

Nosíme ich denno-denne, no nie každá z nás si uvedomuje, ako naša pokožka trpí. Ako sa starať o pokožku namáhanú nosením rúška? Aké sú zásady?

Ako byť empatickým človekom? Tu je 7 rád, ako na to!

0

Dôležitou súčasťou prejavovania empatie je prejaviť hlavne záujem o iných ľudí, o to, čo práve cítia a prežívajú. Ukážte svoju starostlivosť aj obavy. Neváhajte sa spýtať na to, ako sa človek cíti, alebo či pre neho môžete niečo urobiť. To jasne ukáže váš záujem. Prejavovať záujem však môžete aj v blízkosti…

Svetlo sveta

Tešiteľ Faustyn: Tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia

0

Katolícky kňaz a člen Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman Faustyn Rafał Wesołowski vníma tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia, ktoré pre neho pripravil Boh. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, na začiatku rozšírenia koronavírusu a zavádzaní opatrení proti nákaze, mu bolo ťažko zmieriť sa so situáciou. Teraz…

AKO SI VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

0

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky; lat. caritatis contritio).“ KKC 1452 PRVÝ KROK – Poprosiť Ducha Svätého o pomoc pri konaní dokonalej ľútosti. Tu prosíme aj o zahnanie myšlienok na seba a sebecké motivácie, o zahnanie strachu pred večným…

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Armádny Magazín

Živé vysielanie - V Central parku v New Yorku vyrastá poľná nemocnica

0

USA, 1.apríl 2020 ( AM ) - Včera začalo budovanie pohotovostnej poľnej nemocnice. Dočasná nemocnica budovaná v spolupráci medzi Samaritánmi a zdravotným systémom Mount Sinai bude mať 68 lôžok, dýchaciu jednotku a jednotku intenzívnej starostlivosti. Mesto New York je jedným z epicentier globálnej pandémie koronavírusu s viac ako 33 000 potvrdenými príp

"Clintonovci sú zločinci" - Trumpov utajovaný prejav. Video

0

USA, 2.apríl 2020 ( AM ) - Pozrite si málo prezentovaný prejav Donalda Trumpa. Nadčasová reč kde predpovedá historickú križovatku Ameriky, ktorá ju čaká, hovorí o obnove kontroly nad krajinou a o prežití amerického národa :  

"Nie sme vo vojne, námorníci nemusia zomrieť" - Kapitán lietadlovej lode Theodore Roosevelt žiada o pomoc v núdzi

0

USA, 1.apríl 2020 ( AM ) – Kapitán americkej lietadlovej lode s jadrovým pohonom USS Theodore Roosevelt CVN-71 na ktorého palube bol zaznamenaný výskyt koronavírusu, požiadal velenie amerického námorníctva o naliehavú pomoc.   Podľa uverejnenia novín San Francisco Chronicle kapitán lietadlovej lode Brett Crozier n

Českí vedci z Univerzity obrany prispeli k vývoju filtrov proti koronavírusu

0

Česko, 1.apríl 2020 ( AM, MO ČR, Vladimír Šidla, Pavel Otřísal ) - Zvýšenie účinnosti pri zachytávaní najmenších častíc a teda aj vírusov u filtrov FFP3 sa podarilo v rámci výskumného projektu, do ktorého boli zapojení tiež vedci z Ústavu ochrany proti zbraniam hromadného ničenia brnenskej Univerzity obra

Planéta opíc. Ukrajinci vracajúci sa z Vietnamu prerazili letiskovú bránu a utiekli aby nemuseli ísť do karantény. Video

0

Ukrajina, 1.apríl 2020 ( AM  ) - Ukrajinskí turisti, ktorí sa vrátili 30.marca z Vietnamu, prelomili krehký kordón letiskového personálu a vstupnú bránu na Kyjevskom letisku Borispol a utiekli do svojich domovov. Na záberoch vidieť ako sa turisti snažia roztlačiť posuvné dvere letiskovej haly a ako opúšťajú letisko so svojimi kuframi.…

Opravené tanky T-34 smerujú na vojenskú prehliadku v Moskve. Video

0

Rusko, 31. marca 2020 ( AM ) - Do Alabina pri Moskve bolo dodaných tridsať opravených tankov T-34. Zúčastnia sa vojenskej prehliadky na Červenom námestí. Tanky T-34, ktoré prešli rekonštrukciou v opravárenskom závode v Petrohrade, dorazili do Moskovského regiónu Alabino, kde budú súčasť

Tvoja Svadba

Jedinečné svadobné oznámenia: Určite ťa očaria!

0

Jedinečné svadobné oznámenia sú neoddeliteľnou súčasťou celej svadby. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyberte si svoje originálne oznámenie.

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Tvoje Zdravie

Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

0

Ktoré kvety sú jedlé? Verte, že ich je viac než si myslíte. V článku vám niektoré predstavíme a možno vás inšpirujeme touto netradičnou a zdravou pochúťkou!

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špargľu: Toto ste o nej ani netušili!

0

Viete, prečo jesť špargľu? Práve sa začína jej sezóna, ktorá je skutočne krátka. Preto sa neoplatí čakať. Naservírujte si ju ešte dnes. Aké má účinky?

Ako pomáha eukalyptový olej zdraviu? Tu je 9 tipov na jeho použitie!

0

Esenciálny eukalyptový olej môže byť veľkým pomocníkom pre naše zdravie, najmä ak ho vieme správne používať. Preto vám prinášame hneď deväť tipov, ako na to!

Bojujete s hyperglykémiou? Tu sú TOP bylinky na zníženie cukru v krvi!

0

Ktoré bylinky na zníženie cukru v krvi sú najlepšími pomocníkmi pri cukrovke či problémoch s vysokým cukrom? Ak máte tieto ťažkosti i vy, musíte ich spoznať!

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.