Kyjev 25. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@ZentraleV)
16. mája v rámci širokého spektra útokov na ciele v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev ruské stíhačky MiG-31K odpálili balistické rakety Kh-47M2 Kinžal, ktoré boli namierené proti ukrajinským systémom protivzdušnej obrany Patriot. Patrioty, ktoré boli nedávno dodané z Nemecka a Spojených štátov, sú považované za zďaleka najdrahšie a najmodernejšie zbraňové systémy v ukrajinskej službe a sú veľmi široko nasadené siedmimi členskými štátmi NATO, ako aj kľúčovými zámorskými strategickými partnermi, ako sú Japonsko, Taiwan, Južná Kórea a Izrael, poznamenáva časopis Military Watch Magazine
Údery na Patrioty nasledovali po varovaniach ruských predstaviteľov, ako aj viacerých analytikov na Západe, že všetky systémy dodané Ukrajine budú po uvedení do prevádzky veľmi rýchlo terčom útoku a zničené.
Strata reputácie, ktorú mali Patrioty utrpieť, tak bola údajne hlavným faktorom, ktorý viedol Washington k váhaniu so schválením transferov týchto prostriedkov. Zatiaľ čo radarový systém a päť raketových batérií zo systému Patriot boli údajne zničené pri útoku na MiG-31K, údajne po vypálení 32 rakiet zem-vzduch v rámci neúspešných pokusov o zachytenie rakiet Kinžal, o obetiach medzi posádkou systému alebo o charaktere personálu, ktorý ho obsluhoval v čase útoku, je zatiaľ známe len málo.
Rozhodnutie Washingtonu dodať systémy Patriot oznámené v decembri bolo do veľkej miery motivované naliehavou potrebou posilniť obranu veľkých ukrajinských miest. Nielenže mestá ako Kyjev boli považované za vážne ohrozené potrebou opustenia v dôsledku rýchleho ničenia infraštruktúry pri ruských úderoch, ale existujúca sieť protivzdušnej obrany Ukrajiny, ktorá sa spoliehala na masívny arzenál zdedený zo sovietskej éry, bola tiež veľmi vážne vyčerpaná, čo obmedzovalo jej schopnosť brániť buď mestá, alebo frontové sily.
Napriek tomu sa Patriot ako vysoko komplexný zbraňový systém považoval za príliš pokročilý na to, aby sa ukrajinský personál dokázal včas vycvičiť na jeho obsluhu, aby tieto prostriedky mohli mať vplyv na vojnu, čo znamená, že keď boli systémy nasadené už v apríli 2023, rozšírili sa špekulácie, že za ich obsluhu a údržbu sú zodpovední vojenskí nájomníci zo západných krajín.
V rusko-ukrajinskej vojne zohráva veľmi veľkú úlohu západný personál na mieste, od britskej kráľovskej námornej pechoty nasadenej na fronte a masívnych “skrytých sietí” pracovníkov CIA a iných subjektov, ktorí plnia úlohy, ako je organizácia logistiky, až po nájomníkov, ktorí boli zvyčajne predtým členmi západných armád a ktorí boli nasadení v neoficiálnych funkciách, často v plnohodnotných jednotkách na fronte.
Prítomnosť západných nájomníkov, ktorí už boli vyškolení na obsluhu celého radu západných zbraňových systémov, zohrala podľa viacerých správ kľúčovú úlohu pri zdanlivo bezproblémovej integrácii novej vojenskej techniky od ukrajinských podporovateľov z Európy a Spojených štátov, kde sa nesovietska technika pred februárom 2022 používala len vo veľmi obmedzenom rozsahu.
Pokiaľ ide o potrebu nájomníkov na obsluhu systémov Patriot na Ukrajine, poradný orgán amerického Kongresu (Congressional Research Service – CRS) bol jedným z mnohých zdrojov, ktoré vydali správy, že ukrajinský personál nebude schopný obsluhovať raketové systémy Patriot najskôr pred rokom 2024. “Predtým, ako bude mať Ukrajina funkčný systém Patriot v teréne, sa bude musieť ešte veľa učiť,” zdôraznila a na príklade miestnych opravárenských posádok vyzdvihla, že to bude trvať približne 53 týždňov.
Keďže je teda nepravdepodobné, že by ukrajinský personál obsluhoval systémy Patriot nasadené v apríli a napadnuté v máji, teda necelých päť mesiacov po prijatí rozhodnutia o dodávke systémov, je pravdepodobné, že terčom útoku boli nájomníci z členských štátov NATO, ktorí majú skúsenosti s obsluhou systémov Patriot.
Rozsah ničenia spôsobeného údermi znamená, že je pravdepodobné, že dôjde k stratám na životoch tohto personálu, hoci je nepravdepodobné, že by boli zverejnené.