Ruská viacúčelová ponorka projektu 971 ” Ščuka – B ” (” Shark ” podľa klasifikácie NATO) hliadkovala v júni a júli minulého roku niekoľko týždňov pozdĺž amerického pobrežia. Jej polohu v bezprostrednej blízkosti pobrežia nemohli americké družice ani hydroakustické snímače určiť. Zachytili ju až keď tento región opúšťala.
Ruskí vojenskí príslušníci tak dokázali vyriešiť hneď niekoľko taktických a strategických úloh, bez toho aby pritom porušili medzinárodné zákonodarstvo o hranici výsostných vôd iného štátu. Po prvé, uskutočnila posádka úspešná cvičenia. Po druhé, získali ruskí vojenskí príslušníci údaje o pohybe amerických ponoriek a hladinových lodí v tejto oblasti. Okrem toho Rusko názorne ukázalo USA, že absolútne spoľahlivé bezpečnostné systémy nie sú, zdôraznil politológ Vladimir Jevsejev.
To je názorná lekcia Washingtonu o tom, že nie je možné silou nanucovať svoju zahraničnú politiku celému svetu. Pretože aj iné štáty majú určité vojenské možnosti. USA musia pochopiť svoju zraniteľnosť okrem iného v tom, čo sa týka systému PRO: je veľmi málo účinný proti križujú raketám, ktoré môžu letieť v malej výške. A atómové ponorky majú na palube križujúce rakety, ktoré sa nedajú zachytiť bežnými prostriedkami pre odrazenie útokov balistických objektov. Ukazuje to, že žiadny ideálny systém PRO nie je. A z tohto hľadiska sa rúca mýtus o nezraniteľnosti USA, ktorá im umožňuje úplnú slobodu konania v medzinárodnej politike.
A zatiaľ čo vojenskí odborníci v Rusku si navzájom blahoželajú k úspešnej plavbe, vyvoláva neschopnosť zachytiť ponorku znepokojenie silových kruhov v USA. Oficiálne komentáre amerických úradov a silových rezortov zatiaľ neboli vydané.
Ponorka ” Ščuka – B ” je základným typom viacúčelových ponoriek v ruskom vojenskom námorníctve. Vyznačuje sa zvýšenou úrovňou nepozorovateľnosti. Celkovo bolo postavených 15 ponoriek tejto triedy, z ktorých jedna bola predaná Indii.