Ruská invázia? Vôbec nie! Kto v skutočnosti skupuje Gruzínsko?

Ruská invázia? Vôbec nie! Kto v skutočnosti skupuje Gruzínsko?

Tbilisi 28. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Seyran Baroyan)

 

Počas gruzínskych nepokojov prebiehala medzi protestujúcimi búrlivá diskusia o tom, že Rusi skúpili takmer všetky nehnuteľnosti v tejto krajine. Bývalý námestník ministra obrany USA, Michael Carpenter, dokonca hovoril o novej forme ruskej okupácie. Sputnik Gruzínsko preveril či Rusi skutočne zaplavili Tbilisi, alebo ide o zavádzajúce informácie

Turecké obchody, kaviarne a reštaurácie v Batumi

Niektoré štvrte v hlavnom meste Adžarskej autonómnej republiky, ktorým je Batumi, sa viac podobajú Ankare než Moskve…

Reklama

 

Kto býva v gruzínskych novostavbách?

Reklama

“Sú veľmi čistotní, dobrí… Majiteľ bytu z posledného poschodia mi ku každému sviatku dáva darčeky… mám ich (pozn. majiteľov) štyri, všetci sú dobrí… Hovoria iba turecky, ale tiež som sa skoro naučila turečtinu,” uviedla gruzínska pomocníčka v domácnosti Ciala.

Jej starý dom bol kedysi zbúraný a sedem rodín dostalo byty v novej mnohoposchodovej budove. Polovicu bytov ale kúpili Turci.

Štatistické dáta o počte bytov, ktoré v Batumi v posledných rokoch kúpili Turci, neexistujú. Ale turecké rodiny bývajú prakticky vo všetkých novostavbách, staré mesto ich zaujíma menej. Tu si kupujú nehnuteľnosti skôr pre biznis.

Turecké obchody, kaviarne a reštaurácie v Batumi

 

Aktívni tureckí podnikatelia

Reklama

Kutaiskej ulici v Batumi sa už dávno hovorí turecká štvrť. Turecký jazyk je tu počuť viac než gruzínsky, v jednej z priľahlých ulíc stojí aj mešita.

Podľa Omara Faruk, ktorý tu pracuje ako privolávač v reštaurácii svojho priateľa, je biznis v Batumi jednoduchší a lacnejší ako v Turecku.

“Prevádzkovanie biznisu je tu ľahšie, pretože v Gruzínsku nemajú veľa z toho, čo už dávno majú v Turecku. Tam je dnes prakticky všetko, obchody, továrne, hotely, reštaurácie. Kdežto v Batumi sa ekonomika a infraštruktúra ešte len rozvíja, preto je výhodné presťahovať sa sem a založiť biznis. Máme čím návštevníkov prekvapiť,” horlivo uisťuje Faruk.

Navyše sú v Gruzínsku nižšie dane a lacná pracovná sila.

 

Reklama

O čom svedčia dejiny?

Do dvadsiatych rokov minulého storočia Adžarsko ako región Gruzínska jednoducho neexistoval. Údolie rieky Adžarisckali, a tiež južné a východné územia sa volali Moslimská Gruzínia. Časti moslimských území v Gruzínsku, Batumská oblasť a Achalčikinský okres, patrili od roku 1878 Ruskej ríši, ďalšie boli súčasťou Osmanskej ríše. Adžárská autonómia bola zriadená v dôsledku Karsskej zmluvy, ktorá od Turkov vyžadovala zabezpečenie samosprávy gruzínskych moslimov.

Sovietska vláda zachovala tento systém. Všetky reči o likvidácii autonómie boli prísne zastavené. Za sovietskych čias bola v roku 1989 otvorená hranica s Tureckom. Bol povolený voľný obchod. Zo Sovietskeho zväzu dovážali do Turecka detské hračky, optické a fotografické prístroje, hodinky a zlato. Z Turecka zase potraviny, oblečenie, zvlášť kožené bundy. Toto “okno” z Turecka do Batumi sa čoskoro stalo možnosťou rýchleho obohatenia, keď sa obchod s ľuďmi a drogami pripojil k tradičnej turistickej a obchodnej výmene. Vznikli tiež nevestince, ktoré kontrolovali Turci.

 

Ako to bolo s politikou?

Na jar 1991 bol urobený prvý pokus o turecký politický zásah do záležitostí Adžarska. Dôvodom bolo vymenovanie Aslana Abašidzeho na post predsedu Najvyššej rady Adžarsko. Komunisti a moslimské duchovenstvo zorganizovali nepokoje v Batumi. Nebolo totiž žiadne tajomstvo, že za moslimským duchovenstvom stoja turecké tajné služby.

Postupná invázia tureckého biznisu do Adžarska bola prirodzená. Tureckí podnikatelia poskytovali svojim obchodným partnerom v tomto regióne veľké úvery. Turci sa tak aktívne zúčastnili vytvorenia miestnej podnikateľskej elity, ktorá potom rozšírila svoj vplyv na celé Gruzínsko.

Turci nezabudli ani na “dušu”, desiatky mladých ľudí získali vzdelanie v tureckých náboženských školách. V horskej Adžárii posilnil islam, stalo sa to v mnohom vďaka tureckým náboženským kádrom.

Do roku 2004 v Adžárii však veľa Turkov nebolo. Vláda to zámerne obmedzovala, takže turecký biznis nemal podmienky pre rozvoj.

 

Reklama

Revolučný startup

K prelomu došlo po ružovej revolúcii a vyhnaní z Adžarska Aslana Abasgiga. Turecký biznis ako prvý pochopil, aké nové možnosti existujú v Gruzínsku, a predovšetkým v Adžárii. Experti hovoria, že za vlády Saakašviliho získal gruzínske občianstvo obrovský počet Turkov.

Prvým veľkým tureckým projektom bola výstavba hotela siete Sheraton v roku 2006. Batumské herne tiež boli pre turecké spoločnosti výhodnou investíciou. V roku 2007 postavila turecká spoločnosť TAV v Gruzínsku dve letiská, v Tbilisi a v Batumi.

Budova letiska v Batumi

Turecký stavebný biznis si veľmi skoro podmanil batumský trh nehnuteľností. Absencia prísnych pravidiel a možnosť bodovej zástavby umožnili premeniť niektoré mestské štvrte v kamennú džungľu.

Turci v podstate neinvestovali do priemyselnej výroby. Môžeme pripomenúť iba asi 25 konfekčných tovární v rôznych adžarských okresoch.

Reklama

Jediným veľkým odvetvím v Adžárii, do ktorého investovali Turci v poslednej dobe, bola energetika, a síce výstavba vodných elektrární.

Podľa údajov adžarského ministerstva ekonomiky predstavovali turecké investície v roku 2016 135,6 milióna dolárov. V posledných štyroch rokoch obsadilo Turecko druhé miesto vo výške investícií v Adžárii. O prvé miesto sa podelili Nórsko a India, čo súvisí s výstavbou vodnej elektrárne v okrese Šuačevo a Culo. Výstavba má byť ukončená v roku 2019.

 

Problémy a varovania

Pred niekoľkými rokmi v Gruzínsku vyvolalo veľký rozruch vyhlásenie prezidenta Erdogana, ktorý uviedol spolu s mestami Solún, Aleppo a Mosul, ktoré Osmani majú vždy vo svojich srdciach, tiež Batumi.

Reklama

Turecký veľvyslanec v Tbilisi bol nútený vysvetliť, že Gruzínci “nesprávne pochopili” slová tureckého prezidenta.

“Turecko je jediným susedom Gruzínska, ktorý nemá voči nemu územné nároky,” povedal veľvyslanec Levent Gümrukču. “Batumi je Gruzínsko a Rize Turecko, tak to bude vždy.”

Lenže, bolo to ako v starej anekdote: lyžice sa našli, ale nepríjemný pocit zostal.

Otázka tureckého nebezpečenstva je vôbec dosť populárna v istých kruhoch gruzínskej verejnosti. Túto tému využíva parlamentná strana Aliancia patriotov, aby získala viac voličov, nacionalisti z Gruzínskeho marše a celá rada menších politických strán a hnutí. Je pozoruhodné, že práve Aliancia patriotov má v Adžárii väčšiu podporu ako v ostatnom Gruzínsku.

Niekto môže povedať, že politici a experti zveličujú rozsah tureckej expanzie v Adžárii. Lenže zveličenie neznamená, že to neexistuje. Turecko má všetko pre rýchle posilnenie svojho vplyvu v tomto regióne, od ekonomických agentov po agentov vplyvu. Fakt, že Turecko neprejavuje z rôznych príčin politickú aktívnosť v tomto regióne, nemá veľký význam, Turecko je jednoducho zatiaľ neaktívne z politického hľadiska.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

09:45

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

09:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo všetkým konzulárnym úradom pozastaviť poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.

09:03

Ázia bola v roku 2023 regiónom s najväčším počtom katastrof spôsobených klimatickými a poveternostnými javmi na svete, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO) s tým, že hlavnou príčinou úmrtí a majetkových škôd boli záplavy a búrky.

08:49

Slovenská tenistka Rebecca Šramková postúpila do finále kvalifikácie dvojhry na turnaji WTA v Madride. V pondelkovom zápase prešla cez desiatu nasadenú Claru Tausonovú z Dánska, ktorá po prehre v prvom sete 6:7 (6) duel skrečovala.

08:45

Európsky parlament sa za posledných päť rokov má čím pochváliť, uviedla na úvod posledného zasadnutia zákonodarného zboru EÚ pred nadchádzajúcimi eurovoľbami predsedníčka EP Roberta Metsolová.

Mimoriadny summit EÚ
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová
08:33

Čína vydala pre niektoré časti južnej provincie Kuang-tung výstrahu najvyššieho stupňa pred silným dažďom, uvádza miestna meteorologická agentúra.

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali