Rozprava o vládnom náhubkovom návrhu zákona bola elektrizujúca. Pročko vybuchol

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)

 

Ako by sa vám, našim čitateľom, páčilo, keby napríklad o mesiac NBÚ vypol Hlavné správy a opäť by sme sa k vám vrátili (ak by sme to finančne prežili) po voľbách? Presne to by umožnil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ku ktorému dnes prebiehala rozprava v NR SR

Proti návrhu zákona sa vyjadril aj Milan Kuriak z OĽANOProti návrhu zákona sa vyjadril aj Milan Kuriak z OĽANO
Proti návrhu zákona sa vyjadril aj Milan Kuriak z OĽANO.

V rokovacej sále počas rokovania ostala necelá desiatka poslancov. Niektorí priebežne odchádzali a prichádzali, ale sála zívala prázdnotou ako predajňa lyžiarskych potrieb v auguste.

Cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľa “reflektovať niektoré otázky aplikačnej praxe v súvislosti s výkonom blokovania.” Za týmito suchými slovami sa neskrýva nič iné, než cenzúra. Jeho dôvodová správa vyvoláva v človeku bez právnického vzdelania takmer sympatie, ale formulácie v jeho texte sú natoľko široké a nepresné, že je za ne možné schovať umlčanie kohokoľvek na internete hoci za kritiku vlády alebo prejavenie svojho svetonázoru. Predstavením zákona Štefanom Hollým započal pokus o zradu najdôležitejšej požiadavky novembra 89 – povoliť otvorený celospoločenský dialóg.

Spravodajca Igor Hus (OĽANO) zákon odporučil, vo výboroch má byť prerokovaný do konca januára 2023. Ako prvý v rozprave vystúpil Marián Viskupič (SaS). “O slobodu sa najrýchlejšie prichádza nezáujmom,” začal Viskupič a hneď pripomenul výrok T. G Masaryka: “Demokracie toť jest diskuse.” Podľa Viskupiča sa bez verejnej konfrontácie rozličných názorov demokracia vytráca. Stretávame sa s tým, že sa šíria názory, ktoré sa nám zdajú nesprávne, nepriateľské až odporné. “Ale to je cena, ktorú platíme za slobodu. Je to akceptovateľná cena, keďže slobodná výmena názorov ešte nikomu neublížila,” povedal Viskupič, ktorý svoj prejav čítal z notebooku. Pripomenul, že obmedzovanie slobody už priviedlo do nešťastia nielen jednotlivcov, ale celé národy. Podľa neho v totalitných a autoritatívnych spoločnostiach štát rozhoduje o tom, čo je správny alebo škodlivý názor. Dnes si už bežný štyridsiatnik nepamätá, že u nás existoval Úrad pre tlač a informácie. Centrálna kontrola verejne šírených informácií dnes existuje v Číne, Iráne, alebo Rusku, ako povedal Viskupič. Centrálna kontrola šírenia informácií je však podľa neho len eufemizmus, jej pravým menom je cenzúra. V demokraciách bola donedávna takmer tabu. Niektoré formy prejavu sankcionuje štát príslušnými ustanoveniami trestného zákona, čo je v poriadku, najmä, ak ide o nabádanie k násiliu. Pandémia, vojna na Ukrajine a presadzovanie neomarxistickej ideológie z nej vyplývajúcej agendy však tabu kontroly informácií podstatne oslabuje. Zásadne posilňuje úlohu štátu v zásadnej oblasti ľudského života. Štáty sa maskujú tými najlepšími úmyslami, keď presadzujú obmedzovanie šírenia informácií, dokonca hrozia trestami. Štát si nárokuje rozhodovať namiesto občana o tom, aká propaganda je škodlivá a aká je prijateľná. Takto sa stierajú rozdiely medzi demokratickými a autoritárskymi štátmi.

Viskupič sa vo svojom prejave pýta: “Prečo chceme ako autoritárske štáty centrálne kontrolovať informácie a zavádzať cenzúru nežiadúcich informácií a názorov? Sú naše argumenty tak slabé, že neznesú tvrdú oponentúru? Nie sme si istí našou pravdou do takej miery, že musíme zabrániť diskusii? Považujeme občanov za neschopných samostatne rozmýšľať a rozhodovať o tom, ku ktorému z konkurujúcich názorov sa priklonia? Prečo by sme mali súhlasiť s tým, že štát má monopol na pravdu?” Podľa Viskupiča predkladateľ by mal poctivo a čestne odpovedať na všetky otázky. Ak sa totiž sloboda začne obmedzovať, proces sa nedá zvrátiť. Ako príklad uviedol dianie po roku 1945 a 1968. Formulácie v návrhu zákona považuje aj on za priveľmi “pružné”, nedajú sa objektívne posúdiť a môžu slúžiť na zásadné obmedzenie slobody slova. Niektoré falošné správy sa podľa Viskupiča nakoniec ukázali ako pravdivé, a niektoré oficiálne správy zas ako nepravdivé. Nikdy v histórii neviedli žiadne zákazy v oblasti poznania a myslenia k ničomu dobrému. Viedli k tragédiám a k úpadku celej spoločnosti. Potom vymenoval niekoľko paragrafov, ktoré bránia spoločnosť pred šírením nenávisti a extrémizmom. “Zamyslite sa nad tým, ako budete hlasovať, pretože o slobudu sa veľmi ľahko prichádza, ale len veľmi ťažko sa získava naspäť,” znela jeho výzva hlavne neprítomným kolegom poslancom.

Miroslav Suja (Republika) v reakcii na Viskupiča povedal, že za takýto zákon by sa nehanbili ani v Severnej Kórei. Viskupičov prejav ocenil aj ďalší poslanec Republiky, Ondrej Ďurica, ktorý upozornil, že vďaka lží a omylom mainstreamu sa dokonca konali vojny. Hovoriž, že len toto je pravda, je tenký ľad, povedal. Viskupičovi sa poďakoval i Eduard Kočiš (Republika) a Stanislav Mizík označil slobodu slova na Slovensku za minulosť. Milan Mazurek (Republika) povedal: “Pravda sa nebojí skúmania! Akákoľvek pravda sa nebojí otázok! Vláda nám tvrdí, že musí zakázať niektoré webové stránky, lebo radikalizujú politickú diskusiu. To ale potom musí zakázať Igora Matoviča!” Mazurek, ak si otvorí Denník N, nájde v ňom toľko nenávisti voči jeho osbe, že ak sa tento zákon schváli, bude nástrojom na vypnutie Denníka N. Vzápätí však ubezpečil, že nič také nemá v úmysle. Štefa Kuffa pripomenul umlčiavanie protisocialistických či kresťanských názorov pred rokom 89. “Dnes sa slovo cenzúra vymenila za slovíčko hoax a dnes je polícia tá, ktorá bude určovať, čo je a čo nie je pravdivé, povedal Kuffa. “Najnovšie si prezidentka uzurpuje, že ona určí, čo je a čo nie je pravda, čo je dobro a čo je zlo. Prosím vás, to v akej krajine žijeme?” Blud a pravda sa nemajú rozlišovať silou zákona ale silou argumentu. “Ja mám právo veriť bludom a mám právo hľadať pravdu! To je skutočná sloboda slova,” povedal Kuffa. Viskupič ešte povedal, že sa zvykne venovať skôr ekonomike, ak však zoberieme ľuďom slobodu, nebude slobodná ani ekonomika.

Mazurek oslovil predkladateľa: “To, čo ste nám predložili, to je tak nebezpečný fašistický zákon, že to do demokratickej spoločnosti jednoducho nepatrí.” Keby koaliční poslanci vedeli myslieť, podľa Mazureka “by sa prví postavili proti tomuto šialenému fašistickému zákonu!” Podobne ako Viskupič, ale pre neho charakteriským staccatom skritizoval široké a vágne definície v zákone. Ako príklad si vybral “radikalizáciu politickej diskusie”. “Už ste počuli rečniť Matoviča? Nič viac nezodpovedá výrazu radikalizácia politickej diskusie, ako prejavy Igora Matoviča!” povedal. “Tu mi nadával do fašistických h*vien! Čo to je, ak nie radikalizácia politickej diskusie?!?” Nikto normálny ale podľa neho neočakáva, “že práve jeho bude cenzorský úrad blokovať.” Obrátil sa na neexistujúcich poslancov sále: “Blokovať chcete na základe spochybňovania základných demokratických hodnôt.” Kto ich určí? Otvorene povedal, že návrh chce zakazovať opozičné aktivity a má slúžiť predovšetkým na tento účel. Sloboda vyjadrovania je dôvodom, pre ktorý sa možeme rozvíjať. Demokracia podľa neho znamená argumentačný zápas. Iba tie najhlúpejšie vlády chcú zakazovať protichodným názorom a postojom, aby sa mohli voľne šíriť. Pretože sú tak hlúpe, že nevedia v argumentačnom zápase obhájiť svoju pozíciu. Táto vláda to nevie, dostáva na frak v každej debate,” povedal. Predkladateľov zákona nazval kovanými pokryteckými boľševiskými beštiami. “Chcete zaviesť totalitu hodnú 50. rokov minulého storočia.”

Upozornil tiež, že aj tým, ktorí súhlasia s návrhom novely, sa môže stať, že sa napijú vlastnej medicíny. “Čo nám bude brániť po voľbách všetkých vás povypínať? Veď vy nám to tu dávate do rúk! Radikalizácia verejnej diskusie. Za 10 sekúnd mám zdôvodnenie, prečo treba vypnúť Matoviča, Hegera.” Bolo by ľahké vypnúť Denník N, vypnúť Sme. Opakovane však ubezpečil, že to nemá v úmysle. “Vyzývam všetkých novinárov, ktorí to schvaľujú: Tešte sa, po voľbách vypnú vás! Poďme sa vzájomne zničiť!” A znovu zopakoval dôležitú otázku: “Kto bude arbiter?” Za návrh zákona bude podľa neho hlasovať len boľševický slaboch. “Ak by ste boli rozumní, nebojíte sa otázok, nebojíte sa argumentačného súboja.” Argument bezpečnosti kyberpriestoru označil za bezpečnosť pred opozičnými názormi.

V rozprave vystúpil ešte Vystúpili Miroslav Suja, Milan Kuriak, Peter Kočiš, Slavěna Vorobelová, Stanislav Mizík. V rôznych obmenách uvádzali podobné argumenty ako predrečníci, Kočiš povedal, že “ani komunisti by si nedovolili takýto zákon predložiť. Tento zákon má pôvod v bezpečnostných zložkách. Tento zákon spoločnosť nechráni ale rozvracia.” Hovorili k takmer prázdenj sále.

Ten pravý rozruch ale spôsobil Jozef Pročko. Začal tým, o čom málokto vie, že je práve komunistická poučka o slobode, s liberalizmom nemá nič spoločné: “Tento zákon podporím do ďalšieho čítania pre zachovanie slobody, kde začína tvoja, končí moja. Dôležité je, kto stojí proti návrhu. Vystúpenie Mazureka bola znôška bludov. Extrémisti a fašisti sa boja, že tento zákon im zakáže šíriť nenávisť.”

Od rečníckeho pultu upozorňoval, že Suja a poslanci okolo neho sa smejú. Čoraz viac bolo vidieť, že veci berie osobne. Požiadal predsedajúceho Juraja Blanára, aby ich napomenul. Nastalo niečo neskutočné. Pročko kričal na Blanára, vykrikoval niečo o kradnutí na Žilinskej župe, Suju označil za trénera Černákových vrahov. “Za mnou sedí hanba tohto parlamentu…” Nasledujúce vety kričal, až prskal. Blanárovi nepríčetne skákal krikom do reči, neprestával ho osočovať. Po krátkej odmlke boli jeho prvé slová: “Suja a Mazurek šíria nenávisť.” To mu ešte nestihla uschnúť pena na ústach.

Z typickej prezentácie argumentov ešte vytŕčal Štefan Kuffa, ktorý hovoril o sile slova z biblického, kresťanského hľadiska. To situáciu značne upokojilo a viacerí poslanci mu za jeho vystúpenie úprimne ďakovali.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:50

Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v 35. kole Tipos extraligy na ľade HC Košice a upevnili si vedúcu priečku v tabuľke.

06:49

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v piatok počas návštevy Berlína zdôraznila potrebu spolupráce Nemecka a Talianska. Tiež povedala, že sa čoskoro chystá navštíviť Kyjev.

06:48

Francúzsko a Taliansko sa dohodli na dodávke mobilných raketových systémov zem-vzduch Ukrajine, uviedlo v piatok francúzske ministerstvo obrany.

Včera 20:07

Joe Biden súhlasil s radou šéfa Pentagónu, že zostrelenie čínskeho balóna by sa nemalo uskutočniť kvôli riziku pre ľudí na zemi. Uviedol to Biely dom.

Včera 19:14

Európska únia plánuje zvýšiť úsilie s cieľom dosiahnuť, aby sa zmrazený ruský majetok použil na náhradu škôd spôsobených vojnou na Ukrajine. Uviedli to predstavitelia Únie v piatok po skončení summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve.

Včera 18:16

Ukrajina v piatok oznámila, že začala nahrádzať milióny bežných žiaroviek úspornejšími LED žiarovkami, ktoré jej darovala Európska únia.

Včera 18:11

Ak západní partneri urýchlia dodávky zbraní dlhého doletu, Ukrajina začne oslobodzovať územia Donbasu, ktoré boli obsadené v roku 2014. Prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal na tlačovej konferencii po samite Ukrajina – EÚ.

Včera 18:10

Donald Trump vyzval na zostrelenie čínskej sondy zaznamenanej na oblohe nad kontinentom USA. “Zostreľte ten balón!” napísal na sociálnej sieti Truth.

Včera 17:06

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón pohybujúci sa nad územím Spojených štátov je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Podľa USA ide o čínsky špionážny balón.

Včera 15:57

Vstup Ukrajiny do Európskej únie bude závisieť od toho, ako úspešne sa na tento krok pripraví, pričom nie sú stanovené žiadne pevné termíny na vstup, ba dokonca ani na začatie rokovaní, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na samite Ukrajina – EÚ v Kyjeve.

Včera 15:40

Pápež František pricestoval na trojdňovú návštevu Južného Sudánu. Cieľom jeho cesty je podpora mieru a zmierenia v krajine.

Včera 14:45

Chcel zabiť Alžbetu II. kušou. Muž sa na súde priznal k vlastizrade. Od roku 1981 sa stane prvou osobou v Británii usvedčenou z tohto trestného činu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Mazurek zverejnil nové podrobnosti o spore medzi ním a lekárom Sabakom :”Toto je bomba!”

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Lekár Peter Sabaka sa stal jednou z hlavných tvári počas pandémie. Verejne obhajoval opatrenia a očkovanie za čo si vyslúžil vlnu kritiky. Po skončení pandémie sa začali súdne spory Medzi hlavnými lekárovými kritikmi boli členovia hnutia Republika. Najnovšie sa ozval Milan Mazurek, ktorý načrtol,…

Nemci sa obávajú jarného Mega-Agriffu na Donbase

0 icon

Donbas 4. februára 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Twitter )   Ruské jednotky pred ofenzívou zdokonaľujú taktiku a stratégiu, informujú o situácii na frontoch ruské noviny Svobodnaja Pressa Nemci opäť posielajú do Ruska tanky s čiernymi krížmi na bokoch. A sami sa obávajú, že tieto tanky zhoria v prvej bitke. Nemeckí experti píšu,…

Ukrajinci pripravujú Bachmut na kapituláciu, sťahujú vojská aj do Ugledaru

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky )   Amerika už priznáva porážku AFU na Donbase, informujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Vojenská technika NATO sa na Ukrajinu dostane s veľkým oneskorením. Napríklad americké tanky Abrams prídu v najlepšom prípade v roku 2024 - ešte sa iba musia vyrobiť. A budú…

Inflácia v eurozóne klesá

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   Inflácia cien energií sa znižuje, ale pokiaľ ide o potraviny, správy nie sú také dobré, píše Sven R. Larson pre The European Conservative V rýchlom odhade inflácie na január Eurostat uvádza, že ročná inflácia v eurozóne "by mala v januári 2023 dosiahnuť 8,5 %,…

V Rusku zazneli tóny slovenskej hymny

0 icon

Do Ruska pricestovala slovenská delegácia v podobe motorkárov z občianskeho združenia Motorkári Slovenska – Brat  za brata.

Fámy? Ako je to s tvrdením, že USA ponúkli Rusku a Ukrajine ukončenie vojny na základe zásady “mier za územie”

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Spravodajský kanál Strana ponúka pohľad na tvrdenia, že USA údajne ponúkli Rusku a Ukrajine ukončenie vojny na základe zásady "mier za územie" Tému priniesol švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, ktorý informoval (https://t.me/stranaua/88949), že v polovici januára americký prezident Joe Biden poveril šéfa CIA…

Polícia reaguje na tlačovku Smeru. Politikom posielajú odkaz

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Obvinenie z korupcie považuje exminister vnútra Roberta Kaliňák za absurdné. Povedal to v piatok na Prezídiu Policajného zboru. Kaliňákov advokát David Lindtner uviedol, že vypovedať bude až po prečítaní spisu. Zároveň si ponechali lehotu na podanie sťažnosti proti obvineniu Advokát poznamenal, že majú ťažkú…

Naď zverejnil zaujímavý dokument: Vyzývam toho, kto robí túto paniku, aby okamžite prestal!

0 icon

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na falošné povolávacie rozkazy. Téme sa na sociálnej sieti venoval aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Maďarsko zavádza prísne označovanie, aby spotrebitelia vedeli, že jedia hmyz

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Rmx/Foto:Wikimedia)   Po tom, čo EÚ legalizovala hmyzie bielkoviny v potravinách, Maďarsko zavádza prísne označovanie, aby spotrebitelia vedeli, že jedia hmyz, informuje REMIX News Potraviny obsahujúce hmyzie bielkoviny budú musieť byť v obchodoch jasne označené a oddelené. Maďarské ministerstvo poľnohospodárstva mení a dopĺňa nariadenie o označovaní…

Potkany s „ľudským mozgom“ pomôžu pri vývoji liečby pacientov s neurologickou traumou

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Noviny The Times informovali, že vedcom sa podarilo vložiť organoid z ľudských buniek do mozgu potkana. Organoid je miniaturizovaná a zjednodušená verzia orgánu vytvorená in vitro. Vytvára sa z jednej alebo niekoľkých buniek tkaniva alebo embryonálnych kmeňových buniek, ktoré sa vďaka svojej schopnosti samoobnovy…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mazurek zverejnil nové podrobnosti o spore medzi ním a lekárom Sabakom :”Toto je bomba!”

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Lekár Peter Sabaka sa stal jednou z hlavných tvári počas pandémie. Verejne obhajoval opatrenia a očkovanie za čo si vyslúžil vlnu kritiky. Po skončení pandémie sa začali súdne spory Medzi hlavnými lekárovými kritikmi boli členovia hnutia Republika. Najnovšie sa ozval Milan Mazurek, ktorý načrtol,…

Nemci sa obávajú jarného Mega-Agriffu na Donbase

0 icon

Donbas 4. februára 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Twitter )   Ruské jednotky pred ofenzívou zdokonaľujú taktiku a stratégiu, informujú o situácii na frontoch ruské noviny Svobodnaja Pressa Nemci opäť posielajú do Ruska tanky s čiernymi krížmi na bokoch. A sami sa obávajú, že tieto tanky zhoria v prvej bitke. Nemeckí experti píšu,…

Ukrajinci pripravujú Bachmut na kapituláciu, sťahujú vojská aj do Ugledaru

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky )   Amerika už priznáva porážku AFU na Donbase, informujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Vojenská technika NATO sa na Ukrajinu dostane s veľkým oneskorením. Napríklad americké tanky Abrams prídu v najlepšom prípade v roku 2024 - ešte sa iba musia vyrobiť. A budú…

Inflácia v eurozóne klesá

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   Inflácia cien energií sa znižuje, ale pokiaľ ide o potraviny, správy nie sú také dobré, píše Sven R. Larson pre The European Conservative V rýchlom odhade inflácie na január Eurostat uvádza, že ročná inflácia v eurozóne "by mala v januári 2023 dosiahnuť 8,5 %,…

V Rusku zazneli tóny slovenskej hymny

0 icon

Do Ruska pricestovala slovenská delegácia v podobe motorkárov z občianskeho združenia Motorkári Slovenska – Brat  za brata.

Fámy? Ako je to s tvrdením, že USA ponúkli Rusku a Ukrajine ukončenie vojny na základe zásady “mier za územie”

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Spravodajský kanál Strana ponúka pohľad na tvrdenia, že USA údajne ponúkli Rusku a Ukrajine ukončenie vojny na základe zásady "mier za územie" Tému priniesol švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, ktorý informoval (https://t.me/stranaua/88949), že v polovici januára americký prezident Joe Biden poveril šéfa CIA…

Polícia reaguje na tlačovku Smeru. Politikom posielajú odkaz

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Obvinenie z korupcie považuje exminister vnútra Roberta Kaliňák za absurdné. Povedal to v piatok na Prezídiu Policajného zboru. Kaliňákov advokát David Lindtner uviedol, že vypovedať bude až po prečítaní spisu. Zároveň si ponechali lehotu na podanie sťažnosti proti obvineniu Advokát poznamenal, že majú ťažkú…

Naď zverejnil zaujímavý dokument: Vyzývam toho, kto robí túto paniku, aby okamžite prestal!

0 icon

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na falošné povolávacie rozkazy. Téme sa na sociálnej sieti venoval aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Maďarsko zavádza prísne označovanie, aby spotrebitelia vedeli, že jedia hmyz

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Rmx/Foto:Wikimedia)   Po tom, čo EÚ legalizovala hmyzie bielkoviny v potravinách, Maďarsko zavádza prísne označovanie, aby spotrebitelia vedeli, že jedia hmyz, informuje REMIX News Potraviny obsahujúce hmyzie bielkoviny budú musieť byť v obchodoch jasne označené a oddelené. Maďarské ministerstvo poľnohospodárstva mení a dopĺňa nariadenie o označovaní…

Potkany s „ľudským mozgom“ pomôžu pri vývoji liečby pacientov s neurologickou traumou

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Noviny The Times informovali, že vedcom sa podarilo vložiť organoid z ľudských buniek do mozgu potkana. Organoid je miniaturizovaná a zjednodušená verzia orgánu vytvorená in vitro. Vytvára sa z jednej alebo niekoľkých buniek tkaniva alebo embryonálnych kmeňových buniek, ktoré sa vďaka svojej schopnosti samoobnovy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Vášeň v Tebe

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?

0 icon

Známy cestovateľ, bloger, autor knihy Influencer – Milan Bez Mapy – vo svojom aktuálnom krátkom videu vysvetľuje zvyk tlieskať v lietadle po pristáti. Tlieskate aj vy? „Tlieskanie v lietadle, pravdepodobne, začalo ešte v časoch, keď lietanie nebolo tak široko dostupné, bezpečné a lacné ako je dnes,“ vysvetľuje v úvode cestovateľ. Dodáva, že tiež záleží od…

Preplachujete cestoviny alebo nie? Uvarte si ich podľa Jamieho Olivera

0 icon

Cestoviny patria medzi jedno z najobľúbenejších jedál, ak o nich hovoríme v súvislosti s rýchlosťou prípravy. Po uvarení ich preplachujete alebo nie? Ako to robí Jamie Oliver? Svetoznámy britský kuchár pri varení cestovín postupuje podľa jednoduchých krokov. Osvojte si jeho postup  a 

Armádny Magazín

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

„Situácia sa každým dňom zhoršuje“: Ukrajinský pilot oznámil, že stíhačky na Ukrajine končia

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ukrajina v blízkej budúcnosti môže zostať úplne bez bojových lietadiel , počet lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl Ukrajiny sa rýchlo znižuje. Povedal to ukrajinský pilot s volacím znakom „Juice“ v rozhovore pre britské vydanie denníka The Financial Ti

TopDesať

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali