V sobotu 29. februára, sa objavili informácie o tom, že sa stovky utečencov zhromaždili na hranici Turecka a Grécka v blízkosti kontrolného stanovišťa v Kastanies a pravidelne mali strety s políciou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že prešlo už 18 000 utečencov a, že ich môže prejsť ešte oveľa viac. V utorok sa objavili správy o tom, že dané hranice prekročilo už 76 358 migrantov.
Vojenský analytik Jaroslav Štefec porovnal informácie o počte migrantov s tromi motostreleckými divíziami a poukázal na to, že podľa fotografií aj videí ide predovšetkým o “dobre oblečených, dobre vybavených a dobre živených mladých mužov“.
Štefec, ale vo svojom príspevku spochybnil, že ide o “utečencov zo Sýrie“.
“Som silne naklonený tomu veriť. Turci skutočne už mesiace, lifrujú ‘všetkými možnými cestami zo sýrskeho územia, postupne oslobodzovaného sýrskou štátnou armádou, islamskou zberbou, ktorá bojovala v radoch Islamského štátu a teraz uteká zo strachu z odvety za to, čo na území Sýrie páchala. Týchto ,bojovníkov za slávu islamu‘, pochádzajúcich zo všetkých kútov sveta, Turci sústreďovali v táboroch, kde čakali na to, až budú doslova a do písmena “vypustení“ do Európy,” napísal Štefec.
Podľa neho sa Európa zdá ľahkou korisťou, pretože je teraz oslabená hrozbou z nákazy koronavírusom a prakticky nemá funkčnú armádu, rovnako ako je podľa jeho slov “vedená politickými nulami bez schopnosti akokoľvek rozhodnúť“.
Svoj post nakoniec uzavrel zaujímavým názorom.
“Ale čas sa kráti naozaj veľmi rýchlo. Orchester síce ešte hrá, ale diery v boku našej spoločnej lodi, nazývané, európska civilizácia‘, už začínajú byť nezvládnuteľné. Pumpy, ako sa zdá, prakticky nefungujú a záchranných člnov je sakra málo,” uviedol a dodal, že verí, že hraničné krajiny EÚ nájdu silu čeliť tvrdo a rázne tejto invázii,“ ktorá je na rozdiel od fiktívnej ruskej hrozby reálna a už prebiehajúca“.
V samotnom závere potom podotkol, že “my, Európania, na rozdiel od úbohých, utečencov pred hrôzami Asadovho režimu‘, nemáme kam utiecť“.
Nová vlna migračnej krízy
V roku 2016 Európska únia uzavrela s Ankarou dohodu, podľa ktorej Turecko dostane finančnú pomoc na zvládanie migračnej krízy. Ankara sa zo svojej strany zaviazala prijať späť všetkých nelegálnych migrantov, zatiaľ čo EÚ prijme sýrskych legálnych migrantov podľa princípu jeden za jedného. Okrem toho dostalo Turecko prísľub bezvízového styku a obnovenie rokovaní o vstupe do EÚ.
K zrušeniu vízovej povinnosti však zatiaľ nedošlo a prístupové rokovania nepokročili. Erdogan nedávno obvinil EÚ z porušenia uzatvorenej dohody.
“Dlho sme hovorili, že nie sme povinní prijímať taký počet utečencov. Sľúbili ste nám pomoc, ale nerobíte nič, a tak sme otvorili naše hranice,” vyhlásil Erdogan v Istanbule.