Ropné sankcie Západu voči Rusku sa neosvedčili

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Economist/Foto:Twitter/Reuters)

 

V decembri si Západ vzal na mušku príjmy z predaja ropy v Rusku, čím spustil najväčší balík energetických sankcií, aký bol kedy uvalený na jednu krajinu. Európa, ktorá bola veľkým odberateľom ruskej námornej ropy, zakázala jej dovoz. Zakázala tiež svojim dlhoročným dominantným prepravcom, veriteľom a poisťovniam uľahčovať predaj ruskej ropy iným kupujúcim – pokiaľ sa ropa nepredáva pod “cenovým stropom” 60 USD za barel, ktorý stanovili západné mocnosti

Ilustračné foto

Po dvoch mesiacoch si veľa ľudí myslí, že tento limit je veľkým úspechom. Druhé kolo európskych sankcií na naftu a iné rafinované produkty má vstúpiť do platnosti 5. februára. Žiaľ, z našich správ vyplýva, že tento systém sa neujal, píše britský liberálny týždenník The Economist.

Reklama

Decembrová politika zákazu a obmedzenia predaja neobmedzila predaj ruskej ropy. Po prestávke, keď európske firmy riešili, ako sa prispôsobiť novému cenovému limitu, sa dodávky obnovili – namiesto do Európy smerovali do Číny a Indie. Ruský vývoz nerafinovanej ropy bez cpc, kazašskej zmesi dodávanej z Ruska, predstavoval v priemere 3,7 mil. barelov denne počas štyroch týždňov do 29. januára. To je najvyššia úroveň od júna a viac ako v ktoromkoľvek štvortýždňovom období v roku 2021.

Obhajca cenového stropu by povedal, že je to dôkazom úspešnosti tohto systému. Zmyslom bolo predsa zabezpečiť, aby ruská ropa naďalej prúdila a udržiavala stabilitu na svetovom trhu, ale obmedziť jej cenu tak, aby sa zisky ruského prezidenta Vladimira Putina udržali pod kontrolou. Obmedzenie podľa nich dáva kupujúcim vyjednávaciu silu; dlhšie vývozné trasy tiež zvyšujú náklady na prepravu, ktoré musí Rusko odberateľom kompenzovať.

Reklama

Ako dôkaz, že limit funguje, mnohí poukazujú aj na rozdiel v cene, ktorý západné agentúry uvádzajú medzi Brentom, globálnou referenčnou cenou, a ruskou ropou Urals. Ten sa objavil krátko po invázii na Ukrajinu, ale po embargu sa ešte o niečo zväčšil, a to na 32 USD za barel. Ruská ropa sa tak teraz obchoduje s diskontom 38 %. Janet Yellenová, americká ministerka financií a architektka cenového stropu, 10. januára uviedla, že tento program napreduje smerom k svojim cieľom.

Problém však spočíva v tom, že agentúry na vykazovanie cien neprispôsobili svoje metódy svetu, v ktorom sa ruská ropa už nepredáva cez kanály, ktoré môžu pozorovať. Zatiaľ čo európski rafinéri a obchodníci si zvykli vymieňať údaje so subjektmi sledujúcimi ceny, indickí tak nerobia. Agentúry sa tiež zvykli spoliehať na verejne dostupné ukazovatele pri odhadovaní prepravných nákladov medzi západnými ruskými prístavmi a európskymi ropnými terminálmi. Sadzby za prepravu ropy z Ruska do Ázie sa naopak stanovujú neverejne.

Výsledkom je, že zľavy, ktoré uvádzajú západní predstavitelia, sú nepresné – a často prehnané. Colné údaje z Indie a Číny ukazujú, že túto zimu zaplatili za ropu Urals viac, ako sa všeobecne predpokladá. Ďalším dôvodom, prečo je ťažké odhadnúť skutočné ceny, je to, že každý má záujem predstierať, že ceny sú nízke. Ruské ropné spoločnosti chcú minimalizovať svoje daňové náklady a indické rafinérie chcú zatlačiť na ostatných dodávateľov.

Ešte zarážajúcejšie je, do akej miery sa ruská exportná mašinéria stala menej závislou od západnej prepravnej a finančnej infraštruktúry, a preto sa vyhla sankciám. Ako sme informovali tento týždeň, tieňový obchod, ktorý využíva paralelný systém, prekvitá. Pred decembrom viac ako polovicu západnej ruskej ropy spracúvala európska prepravná alebo finančná spoločnosť. Odvtedy tento podiel klesol na 36 %.

Mohla by ďalšia várka sankcií na rafinovanú ropu spôsobiť väčšie škody? Na prvý pohľad sa zdá, že by mohli obmedziť ruský vývoz nafty a ďalších produktov v najbližšom období. Od 5. februára už Európa nebude nakupovať takéto palivá a využívanie jej lodných a poisťovacích spoločností bude podmienené dodržiavaním cenového stropu. Rusko si len tak ľahko nenájde kupcov, ktorí by nahradili stratu dopytu zo strany EÚ: Čína aj india majú vlastné rafinérie. A nahradiť európske tankery s rafinovanou ropou bude ťažké. Časť ruských rafinovaných produktov, ktoré tvoria tretinu príjmov krajiny z vývozu ropy, by tak mohla zostať nepredaná, čo by zvýšilo globálne ceny.

Reklama

Tieto účinky však časom pravdepodobne vymiznú. Rusko, ktoré nebude schopné predávať rafinovanú ropu, pravdepodobne namiesto toho zvýši svoju kapacitu na vývoz väčšieho množstva ropy, čo ešte viac podporí tieňový obchod. Európania sa možno budú obracať na Čínu a Indiu, aby si zaobstarali naftu, ale tá sa bude čoraz viac vyrábať z ruskej ropy. Keď bude viac ruskej ropy prúdiť mimo kontroly Západu, blokády budú ešte menej účinné. Pre Západ z toho vyplýva ponaučenie, že sankcie nenahradia posielanie ďalších peňazí a zbraní Ukrajine. Vyhýbanie sa ruskej rope vojnu nevyhrá, uzatvára svoju analýzu The Economist.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:17

Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur. Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ.

10:10

Rakvu so spopolnenými pozostatkami bývalého českého ministra zahraničných vecí, poslanca a senátora Karla Schwarzenberga previezli v sobotu v ranných hodinách do Katedrály sv. Víta na Pražskom hrade, kde sa napoludnie uskutoční zádušná omša.

09:11

Dve novinárky, ktoré pokrývali protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, zadržali v piatok v Bielorusku, uviedla tamojšia asociácia novinárov. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide ďalší zo zásahov proti disentu v krajine.

09:10

Najmenej traja ľudia zahynuli v dôsledku požiaru, ktorý v piatok neskoro večer vypukol v nemocnici v talianskom meste Tivoli neďaleko metropoly Rím. Evakuovať museli 200 pacientov.

08:15

Americký herec Ryan O’Neal, známy z kultového filmu “Love Story” (1970), za ktorý bol nominovaný na Oscara, zomrel v piatok vo veku 82 rokov.

08:01

Futbalisti Montpellier HSC remizovali v 15. kole francúzskej Ligue 1 na vlastnom trávniku s RC Lens 0:0. Domáci čakajú na triumf šesť stretnutí, hostia ťahajú v lige už desaťzápasovú sériu bez prehry.

07:59

Bulharský parlament piatok schválil poskytnutie nového balíka vojenskej pomoci Ukrajine. Väčšina (147) zákonodarcov v 240-člennej snemovni hlasovala za dodanie prenosných protilietadlových raketových systémov a rakiet zem-vzduch rôznych typov, ktoré majú posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny.

07:58

Úrady začali v piatok s odstraňovaním následkov povodní a masívneho výbuchu, ktorý v predchádzajúci deň zranil takmer 180 ľudí. Sever ostrova Mahé postihli záplavy a zosuvy pôdy spôsobené prívalovým dažďom, ktoré napáchali rozsiahle škody na majetku a vyžiadali si tri obete.

07:52

Približne tretina – 31 percent – Američanov si myslí, že pomoc Ukrajine by sa mala znížiť.

Uvádza sa to v prieskume Pew Research Center, ktorý sa uskutočnil od 27. novembra do 3. decembra.

Ďalších 29 percent sa domnieva, že súčasná pomoc je dostatočná, zatiaľ čo 18 percent požaduje jej zvýšenie.

Medzi tými, ktorí podporujú republikánov, sa podiel tých, ktorí požadujú zníženie pomoci, zvýšil zo 44 % na 48 %.

Pripomíname, že republikáni teraz kontrolujú dolnú komoru amerického Kongresu.

Takisto 41 % Američanov neschválilo reakciu Bidenovej administratívy na ruskú inváziu na Ukrajinu. Za správne považovalo kroky Bieleho domu 39 % opýtaných.

Zároveň sa 34 % respondentov domnieva, že vojenská hrozba zo strany Ruska pre Spojené štáty je zanedbateľná. Ďalších 10 % sa domnieva, že Rusko vôbec neohrozuje zásahy USA. A približne tretina tvrdí, že hrozba zo strany Ruska je významná.

07:45

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v americkom štáte Michigan.

07:42

Viac ako tucet členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predložilo v piatok návrh rezolúcie, ktorou vyzvali Izrael, aby rešpektoval svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a chránil humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy. 

07:40

Medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali