Roman Michelko: Základný nepodmienený príjem – nová politická agenda ľavice aj pravice

Roman Michelko: Základný nepodmienený príjem – nová politická agenda ľavice aj pravice

Bratislava 2. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš)

 

Medzi top politické, respektíve filozoficko-politologické témy západného sveta patrí diskusia o základnom nepodmienenom príjme. Paradoxné však je, že sa tejto témy z rozdielnych  filozofických či hodnotových pohnútok zmocnila ako pravica tak ľavica. A práve rozdiely v ponímaní tohto politického nástroja medzi ľavicou a pravicou  sú veľmi zaujímavé

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Ľavicový koncept základného nepodmieneného príjmu vychádza z predpokladu, že vyspelá západná spoločnosť v druhej dekáde 21. storočia disponuje takým technologickým pokrokom, že dokáže zabezpečiť všetkým svojim členom dôstojný život a to bez ohľadu na to, či sú priamo zapojení do pracovného procesu alebo nie. Základný nepodmienený príjem sa tak má stať akousi výsadou občana vyspelej západnej spoločnosti s tým, že vďaka tomuto príjmu má podstatne väčší priestor na sebarealizáciu, nie je nútený za každú cenu prijať prácu, ktorá je nedostatočne honorovaná, dáva mu možnosť viac riskovať v podnikaní a podobne.

Reklama

Samozrejme, je tu veľký problém s rozumným naškálovaním výšky tohto príjmu, aby na jednej strane zabezpečoval dôstojné prežitie každého občana, na strane druhej jeho výška nemôže byť príliš vysoká, aby nepôsobila demotivačne pre príliš veľkú časť obyvateľstva, pre ktorú by bola zaujímavejšia pozícia drobných „rentierov“ než hľadanie si neatraktívnej či málo ohodnotenej práce. Aj preto sa tento model testuje vo forme akýchsi pilotných projektov v  menších mestách vo Fínsku, Španielsku,  Kanade. Samozrejme, tieto piloty sú  časovo ohraničené na dva roky a potom sa musia vyhodnotiť. Veľkým nebezpečenstvom takýchto projektov je množstvo „čiernych pasažierov“ takto nastaveného systému. Inak povedané, ak by sa takýto projekt testoval v nejakej sociálne vylúčenej komunite na východe Slovenska, tak percento čiernych pasažierov by sa limitne blížilo sto percentám.

V bežnej populácii sa predpokladá, že práca má okrem zabezpečenia príjmu pre základné životné problémy aj veľmi výraznú spoločenskú funkciu. To však platí predovšetkým pre vyššie kvalifikovanú, tvorivú a zaujímavú prácu, nie pre prácu v pásovej výrobe, alebo v zlom pracovnom prostredí. Pre zamestnávateľov tak vznikne istý rébus, ako motivovať takúto pracovnú silu. Zároveň bude veľmi zaujímavé sledovať, ako  na tento inštitút budú reagovať zamestnávatelia. Je možné, že na to, aby na neatraktívne činnosti vôbec získali nejakých zamestnancov, budú musieť takúto pracovnú silu podstatne lepšie zaplatiť. V niektorých činnostiach to však môže viesť aj k opačnému vývoju. Zamestnávateľ môže rátať s tým, že zamestnanec už nejaký príjem má, a teda nie je nutné zaplatiť ho tak, aby mzda pokrývala všetky jeho životné náklady. Tento prístup možno už dnes vidieť napríklad u dôchodcov, u ktorých mnohí zamestnávatelia konštatujú, že ak už nejaký príjem majú, nie je potrebné dať im takú mzdu ako človeku, ktorý je v aktívnom veku, a teda nemá žiadny iný príjem okrem mzdy.

Reklama

Aj preto bude veľmi zaujímavé sledovať výsledky spomenutých pilotných projektov nielen z pohľadu politického a politologického, ale aj sociologického a psychologického. Trendy sú však jednoznačné – táto politická agenda sa stáva súčasťou politického mainstreamu, dokonca v primárkach, v ktorých socialisti vo Francúzsku vyberajú svojho  prezidentského kandidáta, je 32-hodinový pracovný týždeň a základný nepodmienený príjem základom ich politickej agendy.

Z úplne odlišných filozofických predpokladov vychádza koncept základného nepodmieneného príjmu zo strany pravice. Jednou z motivácií je zlúčenie všetkých sociálnych dávok do jednej dávky, čím by sa odstránila komplikovaná byrokracia, a teda aj náklady  na systém, ktorý množstvo rôznych druhov sociálnych podpôr testuje, kontroluje a distribuuje. Zásadným problémom tohto konceptu je absolútna neadresnosť na strane jednej, na strane druhej plošnosť takejto dávky logicky spôsobí, že tí, ktorí sú na túto dávku skutočne odkázaní, ju dostanú v podstatne nižšej výške, než by bolo vhodné a potrebné, zároveň ju však dostanú aj ľudia, ktorí nielenže na ňu nie sú nijako odkázaní, ale  je pre nich  svojou výškou v podstate marginálna. V konečnom dôsledku  sa tak  vytvoria ešte väčšie rozdiely spoločnosti, ďalej sa bude erodovať jej kohézia a prehĺbia sa už aj tak priepastné príjmové rozdiely v spoločnosti.

Tieto koncepty majú mnohé variácie a často sa aj inak volajú ako základný nepodmienený príjem, ale základný princíp  zjednotiť všetky sociálne dávky do jednej platby a tú potom plošne distribuovať je pre ne spoločný. Z tohto súdka je aj známy  Sulíkov odvodový bonus či koncept jednej dávky, ktorú pred viac než desiatimi rokmi predstavil vtedajší český minister financií za ODS Vlastimil Tlustý, ktorý dnes podobný koncept, takpovediac na kľúč, dodáva pre českú pirátsku stranu.

No a nakoniec je tu ešte jedna pohnútka, pre ktorú napríklad aj predstaviteľ krajnej pravice a veľký obhajca detskej práce v krajinách tretieho sveta a prezident Združenia slovenských podnikateľov  Ján Oravec tento koncept obhajuje. Technologicky vyspelá západná spoločnosť potrebuje pri produkcii výrobkov čoraz menej ľudskej práce, z toho logicky vyplýva problém, čo s „nepotrebnými“ ľuďmi. Jednou z ciest, ktorou dosiaľ krajná pravica išla, bola tvrdá separácia víťazov a porazených všade tam, kde sú majetkové rozdiely priepastné. Takáto spoločnosť však prináša množstvo negatívnych externalít. Postupne aj predstavitelia extrémnej pravice začínajú chápať, že žiť za vysokými plotmi, ktoré sú obohnané ostnatými drôtmi a byť permanentne strážení súkromnou ochrankou, chodiť v opancierovaných autách a dennodenne čeliť vysokej a stále rastúcej kriminalite, ktorá priamo vyplýva z extrémnej polarizácie v príjmoch spoločnosti, degraduje aj ich kvalitu života. Preto je nakoniec aj pre vysokopríjmovú elitu lepšie paralyzovať sociálnu výbušnosť takejto spoločnosti akousi formou základného príjmu, ktorý  na jednej strane vytvorí v deklasovaných živloch akúsi závislosť, na druhej strane ich nebude ďalej radikalizovať.

Zároveň však tieto skupiny budú politicky menej angažované, čo môže vytvoriť systém podobný, aký funguje v petrodolárových  monarchiách na Blízkom východe v Saudskej Arábii, Kuvajte a podobne, v ktorých štát korumpuje svojich občanov relatívne štedrým sociálnym systémom, na oplátku však od nich požaduje politickú lojalitu, čo v konečnom dôsledku len ďalej konzervuje veľmi zle a trvalo neudržateľne nastavený systém absolutistických monarchií.

Reklama

Krajná pravica na Západe ma podobný záujem – radšej o niečo zvýšiť verejné výdavky, aby si v konečnom dôsledku zabezpečila nemennosť súčasného systému. A práve to je jedným z veľmi problematických dôsledkov základného nepodmieneného príjmu.

Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

13:07

V ruskej Belgorodskej oblasti údajne od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo pri útokoch Kyjeva už 120 civilistov a ďalších 651 ľudí utrpelo zranenia. Tvrdí to gubernátor tejto oblasti hraničiacej s Ukrajinou Viačeslav Gladkov.

12:57

Arménsko a Azerbajdžan oznámili, že v rámci snáh o normalizáciu vzťahov začali s úpravou spoločnej štátnej hranice. 

12:57

Stovky nemeckých policajtov v rámci vyšetrovania činnosti nigérijskej mafie prehľadali početné nehnuteľnosti v spolkových krajinách Bavorsko, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Hamburg. Na základe zatykačov bolo do väzby vzatých niekoľko mužov, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na krajinský kriminálny úrad (LKA) v Bavorsku, políciu a prokuratúru Mníchov I.

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali