Roman Michelko: Švajčiari odmietli základný nepodmienený príjem

Roman Michelko: Švajčiari odmietli základný nepodmienený príjem

Bern 15. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Thian)

 

Minulotýždňové referendum vo Švajčiarsku drvivou väčšinou hlasov (cca 80 %) odmietlo základný nepodmienený príjem vo výške 2500 švajčiarskych frankov, čo je približne 2300 eur. Táto suma sa mala vyplácať nielen všetkým Švajčiarom, ale aj cudzincom žijúcim vo Švajčiarsku najmenej päť rokov

Základný nepodmienený príjem sa už pomaly stáva evergrínom ľavicového diskurzu v posledných rokoch. Vážne diskusie a pokusy o jeho zavedenie sú už staršieho dáta.  Ako o pilotnom projekte sa o ňom diskutuje v Kanade, vo Fínsku, v Austrálii a v iných krajinách. Vo väčšine prípadov však ide o akési pokusné testovanie, čo by zavedenie takéhoto inštitútu urobilo s pracovnými návykmi ľudí, či by to v konečnom dôsledku viedlo k vyššej produktivite práce, alebo naopak k rezignácii na prácu ako takú. Dodnes sa však tento experiment vo väčšej miere neuskutočnil, preto nemôžeme dôsledky takéhoto reálne prístupu vyhodnotiť.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Príčin, prečo vznikajú takéto experimenty, je viacero. Dnes žijeme v dobe, keď svetová ekonomika „trpí“ nadmernou likviditou. Inak povedané, banky majú obrovské množstvo likvidity (peňazí), ktoré nevedia zmysluplne využiť. Aj preto vznikajú rôzne bizarné nápady, čo s tým. Paradoxne aj guru neoliberálov Milton Friedman navrhoval zhadzovanie peňazí z vrtuľníka. Dnes je západná ekonomika v stave, keď sú verejné investície obmedzované veľmi reštriktívnymi opatreniami s cieľom zabrániť masívnemu zadlžovaniu sa vlád. To je spôsobené tým, že vlády národných štátov sú stále chudobnejšie, keďže koncept minimálneho štátu v posledných dvadsaťpäť až tridsať rokoch dominoval. Zároveň s tým boli mzdy zamestnancov zmrazované, resp. rástli podstatne pomalšie než produktivita práce.

Žijeme teda v spoločnosti, v ktorej sú vlády chudobné a zadlžené rovnako ako domácnosti. Naopak, banky a technologické korporácie sa topia v likvidite, ktorú nevedia zmysluplne využiť. Technologické koncerny ako Google, Microsoft,  Facebook, alebo Yahoo akoby bez rozmyslu kupujú za astronomické sumy startupy, napríklad WhatsApp – 19 mld USD)  a banky donedávna vytvárali bohatstvo v podstate z ničoho veľmi riskantnými operáciami investičného bankovníctva (predovšetkým obchodovaním s finančnými derivátmi), ktoré viedli k prasknutiu viacerých bublín, čo v konečnom dôsledku viedlo k obrovskej ekonomickej kríze v roku 2008.

Reklama

Vzniká tak otázka, čo so spoločnosťou, ktorá má také technológie, že nepatrný zlomok ľudí dokáže vyprodukovať dostatok tovarov pre všetkých. Vedie to k tomu, že mzdy stredne a nižšie kvalifikovaných ľudí stagnujú, resp. klesajú a rastú len príjmy špičkových odborníkov (ktoré sú na druhej strane až neadekvátne) alebo akcionárov technologických a finančných inštitúcií. Tieto skupiny síce majú extrémne vysoké príjmy, ale keďže je to veľmi exkluzívna, a teda málopočetná skupina, ich spotreba nedokáže dostatočne naštartovať ekonomiku, keďže spotreba nižšej a pomaly už miznúcej strednej triedy nedokáže absorbovať čoraz masovejšiu a efektívnejšiu produkciu tovarov a služieb. Máme tak len novú variáciu na krízu z nadvýroby. Ford to riešil tak, že svojim robotníkom dal trojnásobné platy, čím spolu so zavedením sériovej výroby, a teda znížením nákladov, sprístupnil svoje výrobky (autá) širokým masám a vytvoril tak z exkluzívneho tovaru masový trh.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Zavedením základného nepodmieneného príjmu by sa bez pochýb oživila ekonomika, mnohé tovary a služby by sa stali dostupnými podstatne širšiemu okruhu ľudí. Na druhej strane by sa zvýšili nároky na mzdy, keďže ľudia by neboli nútení pracovať za nedôstojné mzdy, v zlých podmienkach a v zlom pracovnom ovzduší. To by vytvorilo obrovský tlak na zamestnávateľov a, samozrejme, výrazne ukrojilo z ich ziskov, nehovoriac o tom, že krajiny, ktoré by tento nepodmienený príjem zaviedli, by sa stali ekonomicky menej konkurencieschopné. Zároveň by sa musel vyriešiť aj problém „čiernych pasažierov“, teda ľudí ktorí, by tento systém tak povediac programovo zneužívali. Tieto argumenty pravdepodobne najviac zavážili pri rozhodovaní sa švajčiarskych voličov, keď odmietli základný nepodmienený príjem. Na druhej strane, otestovať tento systém v nejakom malom meradle v stredne veľkom meste po nejaký obmedzený čas by iste stálo za to.

Sám by som rád vedel, ako by sa menila spoločnosť, či by zavedenie takéhoto systému viedlo k väčšej efektivite, koľko percent ľudí by tento systém zneužívalo a stali by sa čiernymi pasažiermi, alebo či a v koľkých percentách by zavedenie tohto systému viedlo k väčšej efektivite a spoločnosť posunulo dopredu.  Ukázalo sa totiž, že skrátenie osemhodinového pracovného času na šesťhodinový pri rovnakej mzde nakoniec paradoxne viedlo k väčšej efektivite, k menšej chorobnosti, lepšej pracovnej pohode a v konečnom dôsledku na tom získali ako zamestnanci tak i zamestnávatelia.

Roman Michelko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali