Roman Michelko: Neúspešný prevrat posilnil diktátora

Roman Michelko: Neúspešný prevrat posilnil diktátora

Bratislava 29. júla 2016 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Ak máme lepšie porozumieť tomu, čo sa nedávno stalo v Turecku, musíme poznať širší kontext

Otec moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk sa pokúsil na troskách bývalej Osmanskej ríše vybudovať nový sekulárny štát, v ktorom na jeho sekulárny charakter takmer až do posledného nevydareného prevratu dozerala armáda. Kemal Atatürk pochopil, že ak chce polofeudálne Turecko premeniť na moderný štát, vplyv islamu musí byť zásadne vytlačený do súkromia každého človeka a v žiadnom prípade nesmie byť rozhodujúcim prvkom, ktorý ovplyvňuje smerovanie spoločnosti. Takto to viac – menej fungovalo za Atatürkovho života, ale aj časoch jeho nástupcov, v podstate až do neúspešného pokusu o vojenský prevrat v noci zo štrnásteho na pätnásteho júla tohto roku.

Reklama

 

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Garantom sekularizmu bola armáda, ktorá mala po celé obdobie nového tureckého štátu strážiť jeho charakter. Samozrejme, vývoj v Turecku nebol taký priamočiary. Pri ochrane sekulárneho charakteru štátu, predovšetkým v druhej polovici dvadsiateho storočia, armáda trikrát zasahovala a povalila politickú vládu. Prvýkrát armáda uchopila moc v roku 1960, druhýkrát v roku 1971 a ostatný raz uskutočnila úspešný vojenský prevrat v roku 1980. Zdalo by sa teda, že tradícia vojenských prevratov je Turecku vlastná – tri úspešné vojenské prevraty za dvadsať rokov – čo nie je nič povznášajúce, najmä ak má krajina ambície stať sa plnoprávnym členom Európskej únie.

Reklama

Od posledného úspešného vojenského prevratu však prešlo tridsaťšesť rokov a časy sa menili. Dokonca vtedajší vodca prevratu generál Evren ktorý v roku 1980 vystupoval ako hrdina, pretože „zachránil“ Turecko pred politickým rozvratom, nechal sa zvoliť za prezidenta a moc nakoniec po deviatich rokoch v roku 1989 odovzdal civilnej vláde . O tom, že sa časy menia, svedčí aj skutočnosť, že na sklonku svojho života, už za vlády prezidenta Erdogana, bol práve za tento prevrat odsúdený na doživotie. Samozrejme, rozsudok bol čisto symbolický, keďže v tom čase mal už deväťdesiatšesť rokov a nebol v stave nastúpiť do väzenia, ale nová erdoganovská garnitúra tým dala jasne najavo, že doba vojenských prevratov v Turecku skončila.

Posledný výrazný pokus zadefinovať postavenie armády v tureckej spoločnosti bol v roku 1997, keď vydal generál Bira memorandum, v ktorom stálo: „ V Turecku máme manželstvo islamu a demokracie. Dieťaťom tohto manželstva je sekularizmus. Ak toto dieťa ochorie, Turecké ozbrojené sily sú lekár, ktorý ho zachráni.“ Aj preto bol vstup Erdoganovej AKP na politické výslnie ťažký a pomaly.

 

Na snímke  politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Recep Tayyip Erdogan začal svoju politickú kariéru ako starosta Istambulu. Práve v roku 1997 počas „memorandového puču“, keď armáda jasne deklarovala svoju ochotu zasiahnuť, ak to bude treba, bol obvinený z propagácie radikálneho islamu a odsúdený na štvormesačné väzenie. To značne skomplikovalo jeho ďalšiu politickú kariéru. V roku 2002 jeho strana AKP vyhrala voľby, on sám však ako človek odsúdený za politický delikt kandidovať nesmel. Až keď sa jeho strana stala vládnou, zmenil sa zákon a on sa mohol stať premiérom.

V rokoch 2002 až 2014 pôsobil ako turecký premiér a veľmi vytrvalo a systematicky eliminoval moc armády. To však nebolo vôbec ľahké, keďže nikdy nedisponoval ústavnou väčšinou a výsadne postavenie armády bolo garantované priamo v tureckej ústave. Každopádne za roky svojho pôsobenia v premiérskej a od roku 2014 prezidentskej funkcii preventívne predišiel viacerým pokusom o vojenský prevrat . Ten súčasný bol vyvolaný okrem iného aj ohlásenou veľkou reorganizáciou armády, ktorá mala fatálne ohroziť pozície viacerých čelných predstaviteľov armády. Treba však zdôrazniť, že Erdogan sa za tých takmer pätnásť rokov čo je pri moci, premenil na výrazne autokratického vládcu, ktorý síce pripúšťa alternatívne voľby, ale tvrdo zasahuje voči opozičnej tlači, ticho podporuje radikálnych islamistov z Dáišu, prenasleduje kurdskú menšinu.

Reklama

Jeho politický problém je v tom, že napriek tomu, že štyrikrát po sebe vyhral voľby, nikdy nezískal ústavnú väčšinu, vďaka ktorej by mohol zmeniť politický systém Turecka na silnú prezidentskú republiku. Zdá sa, že práve nevydarený vojenský prevrat mu do rúk prihral veľmi silné karty a pod rúškom boja s pučistami premena charakteru Turecka na prezidentskú autokraciu bude oveľa reálnejšia. Budúce týždne a mesiace teda ukážu, či neúspešný prevrat umožní premenu autokrata na otvoreného diktátora.

Roman Michelko

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali