Roman Michelko: Ako sa zmenila politická mapa Slovenska po prezidentských voľbách?

Roman Michelko: Ako sa zmenila politická mapa Slovenska po prezidentských voľbách?

Bratislava 18. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

 

V eufórii z výsledkov prezidentských volieb čoraz častejšie počúvame, že politická mapa Slovenska sa zásadne mení. Dosiaľ bola slovenská politika tvorená tromi segmentmi: koalíciou, opozíciou a stranou v karanténe: Kotleba –  Ľudová strana Naše Slovensko. Pokiaľ fungovala táto politická trojčlenka, v podstate bolo jasné, že „hrozí“ politické status quo. Strany opozície voličsky stagnovali alebo dokonca klesali, napríklad OĽANO, alebo rástli len mierne, napríklad SME RODINA – Boris Kollár, respektíve SaS. Navyše, ak by aj ich podpora o niečo narástla bez spolupráce čo len s jednou stranou súčasnej koalície, nebolo možné zostaviť parlamentnú väčšinu

Ilustračné foto

Ako vieme, osobné animozity niektorých lídrov isté spojenia definitívne vylučovali. Celkom jednoznačne to bolo na línii Bugár – Matovič, ale aj na línii Danko – Galko, respektíve Danko – Matovič. Inak povedané, črtal sa tu povolebný pat. Zároveň extrémna kontroverznosť lídrov „starej  opozície“, ich deštruktívnosť, vyhorenosť, neschopnosť prísť s novými nápadmi v podstate spôsobili stagnáciu opozície. Klasický príklad je Matovič, ktorý už je v politike takmer desať rokov. Má síce istú „sektu vyznávačov“, ale jej počet skôr klesá a jeho  nevypočítateľnosť a politické nekvality sú veľkou prekážkou každej prípadnej koalície.

Reklama

Rovnako politika SaS akoby ideovo ustrnula pred rokom 2008. Ňou ponúkané libertariánske koncepty, krajne atypické pre európsky politický priestor, sú dávno prekonané,  a navyše veľmi nespravodlivé. Hlásať desať rokov po veľkej depresii z roku 2008 spoplatnenie vysokého školstva, minimálny štát, odvodový bonus, ktorý človeku s priemerným platom usporí takmer nepostrehnuteľnú čiastku,  naproti tomu však solventnému človeku pomôže  veľmi výrazne (ak niekto zarába osemsto eur, usporí dvadsaťsedem eur, ak však zarába tritisíc eur, usporí osemsto eur) avšak za cenu toho, že množstvo služieb štátu nebude  pre nižšie vrstvy dostupných. Ďalším cieľom tejto strany je masívna privatizácia zdravotníctva, výrazne rozšírenie  počtu zdravotných poisťovní – vyberačov renty, teda  pokúšajú sa  o politický program, ktorý už raz fatálne zlyhal.  Táto strana môže teda s istou mierou nad sádzky osloviť akurát tak horných desaťtisíc.

Ešte pred rokom sa teda zdalo, že Slovensko je v politickom pate – dve skupiny antagonistických  politických strán stáli proti sebe a medzi nimi bol nekoalovateľný Kotleba. V posledných mesiacoch, respektíve v poslednom roku sa politická scéna zásadne zmenila. Podstatné však je, že sa zmenila na oboch stranách politického spektra. Po vražde  investigatívneho novinára Jána Kuciaka vzniklo hnutie  Za slušné Slovensko, ktoré, zdá sa, bude mať čoskoro svoj výraz v nedávno ohlásenej strane Andreja Kisku. Zároveň s tým sa kreovala esenciálne liberálna strana Progresívne Slovensko, paralelne s ňou vznikala  strana Spolu, ktorej gro tvoria  odštiepenci zo strany #Sieť na čele s Miroslavom Beblavým. Tieto strany sa dlho držali v prieskumoch pod hranicou prežitia, potom však urobili sebazáchovný krok a ohlásili spoločnú koalíciu. To ich posunulo nad hranicu prežitia. Potom prišiel zásadný politický  doping, keď postavili prezidentskú kandidátku, ktorá tieto voľby vyhrala. To ich raketovo akcelerovalo do takých výšok, že vtedajší  líder Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko dokonca začal ohlasovať svoje premiérske ambície. Dnes pritom niet pochýb o tom, že ak  táto koalícia, teda Progresívne Slovensko a Spolu neurobí sériu fatálnych chýb, má veľmi vysokú šancu, že bude súčasťou najvyššej politiky po voľbách na jar 2020. Vznikol tak štvrtý segment politického spektra na Slovensku s tým, že jasne deklaroval, že sa pridá k súčasnej byť značne nedokonalej a kontroverznej opozícii s jediným cieľom odstaviť od moci súčasné koaličné strany. Prvé kolo prezidentských volieb však ukázalo, že tento tretí a štvrtý segment slovenskej politickej scény disponuje plus mínus štyridsiatimi percentami hlasov, a teda nemá väčšinu.

Reklama

Ako odpoveď na politiku, ktorú reprezentujú esenciálne liberálne strany, ktoré tlačia umelé politické agendy ako rodovú rovnosť, ale aj množstvo iných agend v oblasti kultúry života kontra kultúry smrti, ktoré sa všeobecne označujú ako kultúrnej vojny, vznikol protitlak druhej strany. Jej výrazom či stelesnením bola relatívne veľmi úspešná kandidatúra Štefana Harabina na post prezidenta. Ukázalo sa, že tento štýl a obsah politiky na seba viaže plus-mínus štrnásť a pol percenta voličských hlasov. Čo z toho vyplýva? Dnes máme politickú mapu Slovenska rozdelenú do piatich  segmentov: koalícia, opozícia, nové strany (Progresívne Slovensko, Spolu a Kiskova strana) ochotné spolupracovať s opozíciou, Kotlebovu stranu a je tu zatiaľ stranícky nepodchytený segment voličov Štefana Harabina. Inak povedané, ak jeho hlasy neprepadnú, súčasná opozícia a nové strany po voľbách v roku 2020  vôbec nemusia naskladať parlamentnú väčšinu.

Všetko teda stojí a padá na politickej taktike. Ak nechceme, aby nám tu po roku 2020 vládla ekonomicky neoliberálna vláda podobná tej Dzurindovej, avšak obohatená o nové progresívne agendy (gender studies a podobne), spolu s ďalšími vecami, ako napríklad  agresívnym a veľmi selektívnym bojom proti mediálnym hoaxom, rozumej prenasledovanie nezávislých médií a na nich naviazanú legislatívu, nesmú konzervatívne hlasy, respektíve hlasy zdravého rozumu prepadnúť.

Slovensko sa dnes začína politicky  deliť na úplne iných líniách, než tomu bolo doposiaľ. Iste, delenia na ľavicu a pravicu ešte má zmysel. Stále sa tu totiž vedie spor medzi silným a opatrovateľským štátom na strane jednej a minimálnym štátom na strane druhej. Ale hlavná politická a emočná línia v našej politike sa ukazuje ako boj medzi tradičnými hodnotami a hodnotovým liberalizmom.  Inak povedané, minimálne pre deväťstotisíc občanov, čo je približný  počet ľudí ktorí sa zúčastnili referenda o rodine, je tento spor zásadný. Mediálny mainstream tento súboj nazval kultúrnymi vojnami s tým, že tí ktorí, stoja na strane progresivistov sú kladní hrdinovia, a, naopak, tí druhí sú xenofóbi, zavrhnutia hodné živly, ktoré musia byť buď prevychované alebo vytesnené na okraj spoločnosti.

Na snímke Roman Michelko

Dnes, tesne po prezidentských voľbách vzniká optický klam, že progresívne sily v slovenskej politike dominujú. A naozaj by to bolo  tak, ak by Bratislava bola celé Slovensko. Chvalabohu to tak nie je. Politické karty sú rozdané podstatne komplikovanejšie. Tradičné či konzervatívne sily majú čas do jesene pripraviť sa na rozhodujúce voľby, ktoré budú v marci 2020. Ak sa podarí zabezpečiť, aby konzervatívne a zároveň koalovateľné hlasy (rozumej hlasy, ktoré politicky reprezentuje Harabin)  neprepadli, nič nie je stratené. Presnejšie povedané, zostaviť vládu bude veľmi ťažké ako pre súčasnú koalíciu, tak i pre súčasnú opozíciu a nové progresívne strany. Je celkom možné ba až pravdepodobné, že koaličné rozhovory po voľbách budú veľmi dlhé a komplikované. Možno bude nutné prísť s veľmi netypickými a neočakávanými riešeniami,  možno vznikne vláda národnej obete, vláda bez politických špičiek, či poloúradnícka vláda, ktorú budú tolerovať aj strany súčasnej koalície aj opozície…

Dnes je však ešte priskoro o tom špekulovať, v tejto rovnici je až príliš mnoho neznámych a nevieme ani presne odhadnúť konanie viacerých politických aktérov. Na strane druhej,  politické posolstvo, ktoré vyslali výsledky prezidentských volieb, je už celkom jasné a čitateľné.

Reklama

Roman Michelko

 

Text vyšiel aj v SNN

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali