Pokiaľ sa dvojica rozhodne mať deti, dostáva sa do ekonomickej straty, pretože starostlivosť o potomkov je aktuálne značne finančne nedocenená. Ak žena nemá nárok na materskú dávku, prípadne uplynula doba jej poberania, dostáva len rodičovský príspevok, ktorý je aktuálne 204,20 eur. V tomto prípade platí, že výdavky stúpnu, príjem sa však zníži a finančná starostlivosť o rodinu prechádza v značnej miere na muža.
Problematika financií sa netýka len mladých rodín, ale postihuje aj ľudí dôchodkového veku. Vo väčšine ide o seniorov, ktorí počas celého svojho života pracovali a platili odvody avšak ich penzia je v niektorých prípadoch len vo výške 250 až 300 eur. Výška priemerného dôchodku je aktuálne 399,32 eur.
Preto podpora rodiny zo strany štátu by mala byť jednou z hlavných priorít vlády na Slovensku, ale aj budúceho Európskeho parlamentu, o ktorú by sa mali snažiť všetky politické strany.
Predseda KDH Ján Figeľ spolu s podpredsedom hnutia Jánom Hudackým predložili do parlamentu „zákon o troch grošoch“, ktorý má výrazne prispieť k vyššej solidarite a podpore rodiny zo strany štátu. „Dnes čelí rodina oslabovaniu a spochybňovaniu nielen v Európe, ale už aj na Slovensku. S tým sú spojené aj konkrétne kroky vlády, ktorá v nedostatočnej miere podporuje rodiny po ekonomickej a sociálnej stránke,“ uviedol predseda Ján Figeľ.
Podľa Figeľa „vláda za svoje doterajšie pôsobenie nezlepšila životnú úroveň a postavenie slovenských rodín, pričom je zrejmé, že tento trend neplánuje zmeniť ani počas zostávajúcich dvoch rokov volebného obdobia.“
Tri groše v navrhovanej právnej úprave predstavujú daňový bonus na študujúce dieťa, zvýhodnený úver na viacgeneračné spolužitie v rodine a dôchodkový bonus k penzii. “Tieto tri nástroje môžu reálne pomôcť rodinám a prispieť tak k ďalšiemu rozvoju celej spoločnosti,“ povedal na tlačovej konferencii podpredseda Hudacký.
Prvý groš je daňový bonus vo výške 19,32 eura na každé študujúce dieťa, ďalším grošom je bonus k penzii rodičov, ktorý predstavuje 0,5% vymeriavaceho základu sociálnych odvodov poistenca. Zvýhodnený úver zo štátneho fondu rozvoja bývania by sa mal poskytovať aj na základe splnenia podmienky viacgeneračného spolužitia rodín, ktorá bude zakomponovaná v zákone.
„Zvyšovanie životnej úrovne rodín, rast zamestnanosti a zdravý hospodársky rozvoj sú priority kresťanskej demokracie v celej Európe. KDH bude tieto ciele naďalej presadzovať na národnej a európskej úrovni,“ dodal Hudacký.
O návrhu zákonu budú rokovať poslanci na nadchádzajúcej májovej schôdzi parlamentu.