Ukázalo sa, že existuje nepriama úmera: čím menšie mesto, tým väčší bude vplyv automatizácie na jeho chod. Vedci dúfajú, že ich práca pomôže v tom, aby sa podarilo zabrániť najhorším dôsledkom, ktoré automatizácia bude mať na malomestá. Mali by sa z nej poučiť najmä štátni úradníci, ktorí budú zavádzať zmeny, uvádza portál Českej televízie.
Experti z Media Lab pri MIT analyzovali, ktoré pracovné pozície a ktoré pracovné zručnosti sú typické pre väčšie a menšie mestá – a tým popísali, prečo boli rôzne americké mestá odlišne zraniteľné nezamestnanosťou spôsobenou technologickým pokrokom. Autori práce sa pozerajú na veľkosť miest trochu odlišnou optikou, ako sme zvyknutí v Európe, malé mestá sú pre nich tie, ktoré majú menej ako 100-tisíc obyvateľov.
V správe sa tiež uvádza, že veľké mestá majú disproporčné veľké množstvo práce pre ľudí, ktorí vykonávajú analytické činnosti. Tie zrejme ešte dlhší čas nebudeme schopní nahradiť strojmi – ide hlavne o prácu v informatike a finančnom sektore, ktorú len tak automatizácia nezničí.
“Veľké mestá ponúkajú väčšia príležitosti pre synergiu kreatívnych a vysoko technologických osobností – a to priťahuje ďalšie osobnosti,” zverejnila Česká televízia vyjadrenia profesora Iyada Rahwana z MIT, ktorý sa na štúdii podieľal. “Veľké mestá majú menej rutinných prác, ktoré sú automatizáciou najľahšie nahraditeľné, a relatívne viac prác, ktoré sú nenahraditeľné.”
Naopak menšie mestá majú disproporčné veľké množstvo práce, kde sú ľudia už dnes veľmi ľahko nahraditeľní; ide predovšetkým o miesta v službách a obchode.
Autori tiež špecifikovali mestá, ktoré budú voči robotizácii imúnne. Výhodu teda majú mestá, ktoré sú tesne spojené s inštitúciami alebo silnými firmami, ktoré sú technologickými ťahúňmi v moderných technológiách.