stožiar, elektrina

NAŽIVO

V sobotu sledovali tisíce ľudí východ slnka nad prehistorickým kamenným kruhom Stonehenge v južnom Anglicku. Chceli tak osláviť letný slnovrat. Informuje DPA a PA Media.

10:48

Včera administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že uvalila nové sankcie súvisiace s Iránom. Namierené sú proti ôsmim subjektom, jednému plavidlu a jednej osobe za ich údajnú úlohu pri dodávaní citlivých zariadení pre iránsky zbrojný priemysel. Informuje agentúra Reuters.

10:45

Izraelská armáda potvrdila v sobotu zabitie hlavného veliteľa palestínskej divízie elitných iránskych Revolučných gárd Sajída Izádího. Ten o život podľa nej prišiel v noci na sobotu pri vzdušnom útoku na mesto Kóm. Informuje portál Times of Israel a agentúra DPA.

10:45

Ocenenie Hercova misia si z 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach prevzal známy slovenský herec Milan Ondrík, in memoriam bol Cenou Milana Lasicu ocenený herec Ivan Mistrík. Cenu Milana Lasicu, ktorý bol prvým a jediným prezidentom Art Filmu, odovzdali po prvýkrát. Ocenenie určené významným osobnostiam slovenskej kinematografie odovzdala Lasicova dcéra Hana.

Prevziať ho prišli členovia Mistríkovej rodiny, jeho neter a známa slovenská producentka Zuzana Mistríková, a spolu s ňou aj Mistríkov vnuk a pravnučka. Tento rok si pripomíname nedožité 90. narodeniny legendárneho herca, ktorý zažiaril napríklad vo filmoch Kapitán Dabač, Smrť sa volá Engelchen, Archimedov zákon, Medená veža či Orlie pierko.

Čítať viac | 09:09

Americký prezident Donald Trump intenzívne lobuje v NATO za zvýšenie cieľových výdavkov na obranu na 5 percent HDP. Teraz Trump vyhlásil, že tento cieľ by malo splniť všetkých 32 členských krajín NATO, okrem Spojených štátov. Informujú AFP a DPA.

08:30

Včera americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Irán má „maximálne dva týždne” na to, aby sa vyhol možným americkým leteckým útokom. Informuje agentúra AFP.

 

07:46

Včera Švajčiarsko oznámilo, že zruší celý rad ekonomických sankcií proti Sýrii. Chce tým podporiť hospodárske oživenie krajiny a jej inkluzívny a mierový politický prechod po páde režimu Bašára Asada na konci minulého roka. Informuje Reuters.

07:32

Včera Izrael uviedol, že jeho útoky proti Iránu zdržali vývoj jadrovej bomby v Iráne o niekoľko rokov. Informuje agentúra DPA.

„Podľa hodnotení, ktoré počúvame, si myslím, že sme už oddialili ich schopnosť získať jadrovú bombu najmenej o dva alebo tri roky,“ povedal izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar v rozhovore pre denník Bild.

07:31

Na deviaty deň konfliktu spustili izraelské vzdušné sily novú vlnu leteckých útokov na sklady a odpaľovacie základne rakiet v strednom Iráne. Informuje AFP.

07:29

Sever Iránu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,1 stupňa Richterovej stupnice. Informuje Americký geologický inštitút. Okrem toho krajinu už viac ako týždeň sužujú letecké útoky Izraelu. Informuje AFP a DPA.

07:28

Irán a európske krajiny nedosiahli na dnešných rokovaniach v Ženeve žiadny pokrok, ktorý by mohol viesť k ukončeniu bojových operácií, píše The Wall Street Journal.

Podľa informácií tohto denníka sa Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko pridali k pozícii USA a požadovali od Iránu úplné zastavenie obohacovania uránu na svojom území, Teherán to však kategoricky odmieta.

06:43

Taliansky minister obrany Guido Crosetto v piatok vyhlásil, že Severoatlantická aliancia (NATO) už nemá dôvod na existenciu a Európska únia podľa neho na globálnej scéne nemá žiadnu váhu. Informovali o tom správy portálu Politico a agentúry ANSA.

Crosetto uviedol, že Aliancia podľa jeho názoru zlyhala vo svojej pôvodnej úlohe – a tou je zaručenie mieru a vzájomnej obrany.

Včera 20:22

Predstaviteľ irackej misie pri Organizácii Spojených národov (OSN) v piatok vyhlásil, že krátko pred rokovaním Bezpečnostnej rady OSN o izraelsko-iránskom konflikte narušilo iracký vzdušný priestor 50 izraelských vojenských lietadiel. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

Včera 20:20

Nemecké ozbrojené sily (Bundeswehr) označili Rusko za „existenčnú hrozbu“ pre krajinu i pre celú Európu. Informáciu priniesol týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na najnovší utajovaný strategický dokument armády, informovala správa agentúry Reuters.

Včera 20:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Boj o energetický vplyv vo svete nesie riziká hlavne pre Európu

Po hrozbách spojených s ukrajinským ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne a možnou kontamináciou veľkého územia jadrovým spadom sa objavili ďalšie bezpečnostné hrozby. Jednotky ukrajinských ozbrojených síl zaútočili na Kurskú oblasť. Ide o elitné jednotky, ktoré boli držané v zálohe a doteraz neboli nasadené. Táto udalosť je podľa väčšiny analytikov do veľkej miery spôsobená potrebou získať aspoň nejaké „víťazstvo“ na pozadí všetkých porážok, ktoré sa v poslednom čase udiali. Objavujú sa však aj varovania, spojené s možnými dôsledkami tohto útoku na energetickú a jadrovú bezpečnosť nielen Ruska ale aj Európy

stožiar, elektrina
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Najzreteľnejším strategickým cieľom, ktorý možno dosiahnuť prostredníctvom tejto ofenzívy, je kontrola nad Kurskou jadrovou elektrárňou. To by bola skutočne veľmi významná„trofej“ ukrajinského režimu.

Pre Ozbrojené sily Ukrajiny (OSU) však nie je ľahké prejsť viac ako 70 kilometrov od hranice s RF s ťažkými bojmi. Dobytie jadrového zariadenia takéhoto významu by bolo možné dosiahnuť skôr nejakým iným spôsobom, napríklad výsadkom. Na rovnaký efekt by stačilo zasiahnuť Záporožskú jadrovú elektráreň raketou alebo zorganizovať provokáciu v iných jadrových elektrárňach a označiť ju za provokačný úder Ruska.

Niektorí vojenskí analytici tvrdia, že Ukrajina plánuje využiť Kurskú jadrovúelektráreň ako prvok výmeny za Záporožskú JE v prípade začatia rokovaní. Kyjev by rovnako mohol vyhlásiť, že ak Rusko použije proti Ukrajine jadrové zbrane, OSU vyhodí JE do vzduchu. Je však zrejmé, že v tomto prípade by sa prúdenie vetra a následný rádioaktívny spad mohliobrátiť proti samotnej Ukrajine.

.

Ruské vedenie si je dobre vedomé hrozby, ktorú predstavuje prípadné dobytie jadrovej elektrárne Ozbrojenými silami Ukrajiny. Ukrajina v tomto smere nahromadila veľa síl. Kremeľ sa preto samozrejme, bude snažiť urobiť všetko pre to, aby ukrajinské jednotky držal od elektrárne čo najďalej.

V súvislosti s bojmi v okolí mesta Sudža sa objavili aj správy o obsadení meracej stanice Sudža na hranici, cez ktorú sa prečerpáva plyn, ktorý ide cez Ukrajinu do Európy. Nikto to však zatiaľ oficiálne nepotvrdil.Zatiaľ nie je jasné, ako prípadná kontrola nad stanicou zo strany OSU ovplyvní dodávky plynu do EÚ. Na jednej strane, ak by Ukrajina chcela, mohla by prerušiť tranzit ruského plynu do Európy, ktorý už teraz prechádza cez ukrajinské územie. Na druhej strane, ak o stanicu vypuknú boje, jej prevádzka bude ohrozená. Okrem toho môže tranzit zastaviť aj samotné Rusko, ktoré by to mohlo využiť ako páku na nátlak na EÚ, aby prinútilo Západ povzbudiť Kyjev k zastaveniu ofenzívy. V tejto súvislosti sa ceny plynu v Európe už zvýšili. Po prerušení dodávok ropy cez ropovod Družba by to bola ďalšia rana energetike starého kontinentu a jeho konkurencieschopnosti.

 

Klimatické riziká

Západoeurópske krajiny nemali od 17. storočia veľa dôvodov venovať pozornosť sezóne hurikánov v Mexickom zálive, keď sa beznádejne potápali jedna galeóna s pokladom za druhou.

Silná hurikánová sezóna v Mexickom zálive, ktorá sa očakáva tento rok, je vždy znepokojujúcou správou pre americký ropný a plynárenský priemysel – veľká časť amerických federálnych vrtov sa vykonáva v pobrežných vodách Mexického zálivu, väčšina amerických rafinérskych kapacít sa nachádza na jeho pobreží a veľké búrky znamenajú veľké poruchy. Teraz sa však objavil nový dôvod na obavy zo spúšte spôsobenej búrkou: Spojené štáty, ktoré sú najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG), majú svoje závody na skvapalňovanie plynu sústredené prevažne v hurikánovej aleji.

.

Západná Európa kvôli ruskej vojne na Ukrajine a východná Ázia kvôli rastúcemu dopytu po energii sa v posledných rokoch stali čoraz závislejšími od amerických dodávokskvapalneného zemného plynu.

Vo veľmi krátkom čase by mohla byť veľká časť z nich ohrozená, ak sa naplnia predpovede o silnej hurikánovej sezóne; dokonca aj relatívne mierne búrky, ako bol hurikán Beryl, ktorý sa dostal na pevninu v Spojených štátoch, môžu na niekoľko týždňov prerušiť prevádzku terminálov amerického skvapalneného zemného plynu. Z dlhodobého hľadiska je veľkou otázkou, akú politiku by prípadná budúca Harrisovej administratíva prijala voči vývozu fosílnych palív z USA, najmä zemného plynu, ktorý sa tento rok stal politickým hromobitím pre Bidenovu administratívu.

Národný úrad pre oceány a atmosféru, hlavný vládny prognostik búrok v USA, s istotou očakáva oveľa rušnejšiu búrkovú sezónu, ako je obvyklé, s očakávanými štyrmi až siedmimi veľkými hurikánmi (oficiálna búrková sezóna trvá od 1. júna do 30. novembra.) Je to spôsobené kombináciou La Niña, rekordne vysokými teplotami oceánov a silným západoafrickým monzúnom.

Problémom je, ako uviedla spoločnosť ClearView Energy Partners, ktorá sa zaoberá energetickým poradenstvom, že približne 90 % americkej kapacity LNG je zraniteľných voči narušeniu v dôsledku búrok – teda viac ako 10 miliárd kubických stôp dennej kapacity vývozu LNG. To je viac ako objem, ktoré využíva Čína alebo Japonsko, najväčší dovozcovia LNG na svete.

Tieto potenciálne výpadky, najmä ak prídu v najhorúcejšej časti leta, by mohli byť veľkým problémom pre Európu a Áziu, povedal Kevin Book, výkonný riaditeľ spoločnosti ClearView, najmä preto, že oba regióny sa vyrovnávajú s následkami iných výpadkov dodávok energie v Červenom mori a ak sa bude ďalej stupňovať nepriateľstvo medzi Izraelom a Iránom možno čoskoro aj v Hormuzskom prielive. Narušené objemy dodávok by mohli byť v skutočnosti ešte vyššie.

.

Pre Európu by to bol stále zvládnuteľný problém, aj keď sa americký LNG stal pre Európsku úniu druhým najdôležitejším zdrojom tohto paliva, hneď po plyne dodávanom potrubím z Nórska.  Európa sa od začiatku ruskej vojny na Ukrajine začala zbavovať závislosti na zemnom plyne, pričom celková spotreba zemného plynu od začiatku vojny klesla približne o 20 %. LNG tvorí veľký kus koláča, ale tento koláč sa zmenšuje a dokonca aj objem vývozu z USA do Európy sa tento rok zmenšuje. Na druhej strane, európsky dopyt po plyne je najvyšší v chladných mesiacoch; leto je obdobím nízkeho dopytu a zhromažďovania zásob na budúcu zimu, ale zásoby sú už teraz vysoké.

Bezprostredné vyhliadky na vývoz zemného plynu z USA sú oveľa dôležitejšie pre Áziu, ktorá bola v tomto roku doteraz hlavným motorom rastu dopytu po plyne a ktorá pohlcuje americké dodávky, ktoré predtým smerovali opačným smerom. Vývoz amerického LNG za prvých päť mesiacov tohto roka (posledné dostupné údaje) sa v porovnaní s rokom 2022 napríklad do Číny zvýšil trojnásobne a do Japonska o viac ako 60 %.

Podobne ako vyššie teploty vody, ktoré sú v prvom rade príčinou vzniku väčšieho počtu hurikánov, aj letný nárast dopytu po plyne v Ázii možno čiastočne pripísať na vrub klimatickým zmenám. India, Čína a Japonsko zápasia s rekordnými vlnami horúčav, ktoré následne vytvárajú väčší dopyt po klimatizácii, a tým aj po palivách na výrobu energie.

To je jeden z dôvodov, prečo by akékoľvek krátkodobé prerušenie dodávok mohlo byť problematické: Menšie dodávky by spôsobili, že už aj tak vysoké ceny LNG by sa ešte zvýšili, čo by brzdilo rast vo východnej Ázii. Tohtoročný prudký nárast dopytu po LNG sa navyše časovo zhoduje s miernym znížením dostupnosti LNG na trhu, čo je nerovnováha, ktorá sa napraví najskôr koncom tohto roka.Dovtedy sa však odberatelia amerického vývozu energie môžu obávať o niečo iné: o budúcnosť Washingtonu ako novej energetickej exportnej veľmoci do sveta.

Tento rok Bidenova administratíva v snahe upokojiť klimaticky orientovaných voličov, ktorí sa na akýkoľvek druh fosílneho paliva pozerajú s nevôľou, oznámila pozastavenie vydávania budúcich povolení pre americké projekty LNG. Tento krok síce neovplyvnil obrovský exportný potenciál USA, ktorý sa už pripravuje, ale zákazníkov USA v Ázii a Európe rozrušil takmer rovnako ako republikánov zo štátovs energetickým priemyslom.

Súd v Louisiane v júli zrušil pozastavenie vývozu LNG, hoci Bidenova administratíva a každá budúca administratíva má stále takmer úplnú voľnosť pri rozhodovaní o tom, ktoré projekty a na základe akých dôvodov podporí. To viedlo k opätovnému skúmaniu postoja viceprezidentky Kamaly Harrisovej k energetike a najmä k hydraulickému štiepeniu (používanému na ťažbu plynu) a vývozu LNG. A to najmä teraz, keď sa stala demokratickou kandidátkou na prezidentku.

Harrisová bola predtýmproti frakovaniu, pričom počas svojej krátkej kandidatúry na prezidentku v roku 2019 vyzývala na jeho zákaz avšak po nástupe na Bidenovu kandidátku rýchlo zmenila kurz a podporila technológiu ťažby ropy, ktorá zo Spojených štátov urobila najväčšieho producenta na svete. To však nezabránilo jej súperovi, bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby na ňu útočil za jej predchádzajúce názory.

Vzhľadom na to, že Harrisová je nadšenou podporovateľkou prechodu Bidenovej administratívy v oblasti čistej energie, podpory elektromobilov a pauzy na frakovanie zemného plynu, nehovoriac o jej karhaní spoločností vyrábajúcich fosílne palivá počas pôsobenia v úrade v Kalifornii, existujú obavy z jej budúcej energetickej politiky.

Mnohí v ropnom priemysle však očakávajú, že viceprezidentka, najmä vzhľadom na potrebu udržať v hre Pennsylvániu, kde sa ťaží frakovaním, sa bude počas týchto volieb držať tolerantnejšieho prístupu k energetike a podporí ekologické alternatívy fosílnych palív, pričom ponechá tento priemysel naďalej na vrchole svetových rebríčkov. Jej kampaň to už uviedla, pričom tvrdí, že sa zriekla svojho predchádzajúceho odporu voči frakovaniu.

Spojené štáty premenili svoje vedúce postavenie v oblasti energetiky na ekonomickú hnaciu silu doma a geopolitický tromf v zahraničí aj keď je potenciálne zraniteľné. Nasledujúca hurikánová sezóna  ponúkne veľa príležitostí na otestovanie odolnosti tejto pozície USA.

.

 

Boj o energetický vplyv vo svete

Washington prehráva s Moskvou a Čínou tento boj.Tak hodnotí situáciu v oblasti energetického vplyvu vo svete a bezpečnosti portál Foreign Policy. Rusko stavia jadrové elektrárne v Bangladéši, Egypte, Indii a Turecku a podpísalo dohody o jadrovej energii s ďalšími 40 krajinami. Pritom USA podpísali najviac tucet takýchto dohôd.

„Rozhodnutie Bidenovej administratívy pozastaviť vydávanie povolení na vývoz amerického LNG rozzúrilo Republikánsku stranu, vystrašilo zahraničných spojencov, ktorí sú čoraz viac závislí od americkej energie, a vyvolalo otázky o budúcnosti amerického priemyslu LNG. Republikáni v energetickom výbore Snemovne reprezentantov ostro protestovali proti tomuto kroku, ktorý nazvali „darčekom Putinovi“ a ktorý podľa nich ohrozuje bezpečnosť spojencov Spojených štátov. Bidenova pauza v otázke vývozu LNG oslabuje globálnu energetickú bezpečnosť,“ uvádza sa v článku.

Medzinárodné energetické partnerstvo nie je charita. A ak chcú Spojené štáty vytvoriť dôveryhodnú alternatívu k čínskym a ruským investíciám v krajinách, ako sú Filipíny alebo Nigéria, musia okrem vznešenej rétoriky predložiť aj niečo zmysluplné. Stručne povedané, energetická bezpečnosť je základom, ktorý pomáha dosiahnuť takmer všetky dôležité ciele zahraničnej politiky.

Výzvy pre USA na tejto ceste sú jasné. V rokoch 2016 až 2021 Čína zabezpečila viac finančných prostriedkov na energetické projekty ako všetky popredné západné rozvojové banky dohromady. Medzinárodná rozvojová finančná korporácia (DFC) so sídlom v USA, ktorá vznikla v decembri 2019 s cieľom zvýšiť investície do zahraničných infraštruktúrnych projektov, schválila na nové zariadenia na výrobu energie menej ako miliardu dolárov ročne. Na samite G7 v roku 2022 sa Biely dom zaviazal zhromaždiť 200 miliárd dolárov nových investícií do infraštruktúry v priebehu piatich rokov. Táto iniciatíva sa však zatiaľ obmedzila na sériu projektov v železničnom koridore spájajúcom Zambii s angolským prístavom. Urobiť niečo podobné inde a v takom rozsahu, aby sa včas splnili ciele G7, bude prakticky nemožné.

.

Kontrast je obzvlášť výrazný v sektore jadrovej energie. Rusko buduje veľké jadrové elektrárne v Bangladéši, Egypte, Indii a Turecku. Podpísalo dohody o jadrovej energii s najmenej 40 ďalšími krajinami. Spojené štáty, ktoré majú sľubný a priemysel jadrovej energetiky, podpísali len tucet takýchto dohôd. Rusko predáva svoje jadrové reaktory ako komplexné balíky, ktoré veľmi výhodne a ľahko financujú ruské štátne banky. Na rozdiel od Moskvy je americká vláda roztrieštená a nejednotná. Firmy zaoberajúce sa jadrovou energiou sa musia orientovať v spleti 25 agentúr v rámci ôsmich federálnych ministerstiev. Predsudky voči jadrovej energii, ktoré dlhodobo existujú v západných inštitúciách, sa musia čo najskôr odstrániť, poliaľ chce Západ zostať konkurenčneschopný. Korporácia DFC zrušila zákaz financovania jadrových technológií v roku 2020, ale zatiaľ sa obmedzila na prípravu podpory takýchto iniciatív. A Svetová banka svoj zákaz zatiaľ nezrušila.

Tento nesystematický prístup Washingtonu je plný diplomatických dôsledkov a hospodárskych škôd. Nepochybne však priamo ohrozuje národnú bezpečnosť USA. Rusko dominuje na svetovom trhu vývozu jadrových technológií, čo núti zahraničné krajiny spolupracovať s Kremľom.

Ak chce Washington viesť účinnú kampaň na oslabenie dominancie Číny v oblasti výroby batérií a čistých technológií, musí podporovať ťažobný a spracovateľský priemysel v mnohých krajinách. A to si vyžaduje inteligentné a dobre organizované americké investície.Washington má mnoho cenných nástrojov na podporu globálnych investícií do energetiky, ale ich využívanie je len zriedka koordinované a nikdy nie dostatočne účinné. Dnešný prístup USA nie je preto veľmi úspešný.

Veľmi často je konečným cieľom amerických investícií ideologický boj o energetické technológie. Africké a iné krajiny zároveň nie sú schopné stanoviť si ciele a urobiť rozhodnutia, hoci je známe, že to je predpokladom úspechu. Amerika sa však pomerne často snaží vnútiť svoje technologické riešenia iným krajinám, napríklad podporuje vývoz amerického plynu a požaduje, aby chudobné krajiny budovali energetiku výlučne na obnoviteľných zdrojoch.

A napokon, mnohé americké programy sa navzájom neposilňujú, pretože rôzne ministerstvá a agentúry málokedy pracujú synchronizovane. Zahraničné investície do energetiky sú rozdelené medzi ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo financií, ministerstvo energetiky a ministerstvo obrany, ako aj medzi USAID, DFC, Export-Import Bank, Millennium Challenge Corporation a Americkú agentúru pre obchod a rozvoj. Na ich spojenie – napríklad, aby štúdie uskutočniteľnosti jednej agentúry pomohli inej pri budovaní investičného programu je potrebná štruktúra a stimuly na zabezpečenie užšej spolupráce.

.

Energetická bezpečnosť je tou vzácnou otázkou, na ktorej sa zhodnú všetky politické strany v USA. Lídri oboch strán chápu, že posilnenie energetickej bezpečnosti amerických spojencov a partnerov je nevyhnutné na dosiahnutie takmer všetkých cieľov americkej zahraničnej politiky a bezpečnosti. A Washington v tejto súvislosti už dlho sľubuje oveľa viac, ako môže splniť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Sablič

Dagmar Szabó

Gustáv Murín

Marek Brna

Tibor Danáč

Milan Šupa

.
.
.

Trump sa obáva, že z Iránu bude “ďalšia Líbya”

Podľa troch zdrojov blízkych administratíve prezident Trump v posledných dňoch osobitne spomenul dlhoročný úpadok Líbye do anarchie po tom, ako…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Zdechovský priznal, že európske inštitúcie neútočili na vládu Matoviča, pretože poslúchal

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík upozornil na zaujímave výhlasenie Tomáša Zdechovského, ktorý nedávno viedol návštevu delegácie EP na Slovensku…

21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine sa rozpútal korupčný škandál jedného z hlavných Zelenského spolupracovníkov

Kauza okolo ukrajinského podpredsedu vlády Černyšova naberá na obrátkach. Tento týždeň boli zadržaní a vzatí do väzby jeho blízki spolupracovníci…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Čína reaguje na „neopodstatnený a zaujatý“ prejav Ursuly von der Leyenovej na samite G7

Po tom, čo si obe strany v uplynulých dňoch vymenili ostré obvinenia, sa zdá, že toľko diskutované obnovenie vzťahov medzi…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

V Hlase-SD už majú dosť “klamára” Migaľa: “Berie peniaze regiónom!”

Politici z vládneho Hlasu-SD Michal Kaliňák a Richard Raši venovali status na sociálnej sieti svojmu bývalému straníckemu kolegovi Samuelovi Migaľovi

21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rusi mali vyslať signál do USA, aby si to Trump rozmyslel s útokom na Irán

Ruská federácia zaslala Američanom signál s výzvou, aby sa zdržali útoku na Irán. Informovala o tom izraelská televízna stanica Kan…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Španielsko odmieta zvýšenie výdavkov NATO na obranu na 5 %

Označilo túto požiadavku Aliancie za „kontraproduktívnu“, uvádza portál Al Jazeera. Španielsky premiér Pedro Sanchez varuje, že zvýšenie výdavkov by podkopalo…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Zlyhanie vo chvíli pravdy: Slovensko nepovedalo NIE potratovej agende EÚ

Európska iniciatíva, ktorá by z verejných fondov financovala potraty naprieč Úniou, už získala vyše milión podpisov. Slovenský parlament mal príležitosť…

21. 06. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

V pondelok má začať disciplinárny proces so sudkyňou Záleskou

Disciplinárny proces so sudkyňou Špecializovaného trestného súdu Pamelou Záleskou by mal na pôde Najvyššieho správneho súdu SR začať v pondelok…

21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Pakistan vyzval, aby Trumpovi bola udelená Nobelova cena za mier

Nobelova cena má byť vraj americkému prezidentovi udelená „na znak uznania jeho rozhodujúceho diplomatického zásahu a vedúcej úlohy“ počas nedávneho…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Minister zahraničia Sibiga odsúdil slová Putina a hovorí o “úplnej izolácia Ruska”

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší štát USA zakázal transrodové chirurgické zákroky na deťoch. Aktivistka, ktorá si takouto „liečbou“ sama prešla, rozhodnutie súdu víta

Najvyšší súd Spojených štátov amerických rozhodol v medializovanom prípade USA vs. Skrmetti a potvrdil zákon štátu Tennessee, ktorý zakázal transrodové…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zabudnite na zrušenie regulácie cien energií, regulačný úrad prichádza s dynamickými cenami

Zrušenie regulácie cien energií na Slovensku sa neplánuje. Aj keď sa o postupnej deregulácii cien energií hovorilo už pred vyše…

21. 06. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Miliónová lúpež: Do konfliktu medzi Izraelom a Iránom sa zapojili hackeri

Hackerská skupina napojená na štát Izrael ukradla iránskej kryptoburze Nobitex takmer sto miliónov dolárov. Peniaze sú pravdepodobne navždy „fuč“, píše…

21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putinove vyhlásenia k izraelsko-iránskej vojne

Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril k prebiehajúcej izraelsko-iránskej vojne

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Súdna rada chce vymôcť od Mazáka peniaze za letenky

Kancelária Súdnej rady SR podniká príslušné právne kroky, aby vymohla sumu 15 000 eur, ktorá bola v minulosti vynaložená na…

20. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo kultúry nerozhodlo v prípade hotela Kyjev ani po dvoch rokoch

Ministerstvo kultúry SR ani po dvoch rokoch nerozhodlo, či bude hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v Bratislave vyhlásený…

21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rozlúčka so svetom, ako ho poznáme: vedci potvrdili, že na Zemi vzniká šiesty oceán

Už od základnej školy vieme, že naša planéta má päť oceánov, však? Atlantický, Tichý, Indický, Južný a Severný ľadový oceán, to…

20. 06. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Pud sebezáchovy jako hrozba

Předpokládám, že hodně mých čtenářů čte taky Štěpána Čábelku, což je můj kolega z Jungmannovy národní akademie, přemýšlivý člověk a…

21. 06. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 06. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo financií reaguje na článok o dani zo sladených nápojov: „Ako Aktuality prekrúcajú realitu“

Ministerstvo financií SR reaguje na článok zverejnený na portáli Aktuality, ktorý sa venuje téme výberu dane zo sladených nápojov. Tvrdenia…

20. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Iránske médiá informovali, kedy sa začnú rokovania Iránu s Európou

Iránske médiá informovali, že rokovania Iránu s Európou sa začnú v najbližších minútach

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Útok na hangár bezpilotných lietadiel v Kyjeve odhaľuje sociálne rozvrstvenie na Ukrajine

Ukrajina , 20. júna 2025 - Ministerstvo obrany v utorok informovalo o skupinovom útoku na objekty vojensko priemyselného komplexu v…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

Szijjártó sa v Bratislave postavil proti plánom von der Leyenovej a Zelenského a oznámil spoluprácu so Slovenskom

Maďarský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Péter Szijjártó sa po stretnutí s Jurajom Blanárom v Bratislave vyjadril, že Maďarsko…

20. 06. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Český europoslanec poriadne zotrel svojho kolegu: Zdechovského misia bola fraška

Europoslanec Tomáš Zdechovský počas svojej zahanbujúcej cesty na Slovensko zneužil misiu Európskeho parlamentu na politickú propagandu a urážky Slovákov. Toto…

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sú mladé zemiaky vodnaté? Stačí pridať toto počas ich varenia

21.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Práve je sezóna mladých zemiakov, ktoré sú skvelým doplnkom napríklad k letnému obedu. Očaria…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

.

Môžem dolievať olej inej značky do auta? Toto musíte vedieť

21.06.2025 Redakcia Auto trendy . Musí byť olej do auta tej istej firmy? Ak sa počas dlhého víkendu na ceste…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

Peskov vysvetlil, prečo Rusko nesúhlasilo s bezpodmienečným prímerím s Ukrajinou

“Prímerie je prímerie a vy zastavíte nepriateľské akcie. Amerika však nehovorí ‚zastavíme akékoľvek dodávky‘. Nehovorí to ani Veľká Británia. Francúzsko…

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nepríjemná choroba, ktorá vás postihne po návšteve bazéna. Tu je jednoduchý spôsob, ako sa jej vyhnúť.

21.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Návšteva bazéna je skvelý spôsob, ako stráviť voľný čas v horúci deň. Takéto kúpanie…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

“Pandorina skrinka.” Peskov prezradil ako bude Rusko reagovať na to, ak Izrael s podporou USA odstráni Chameneího

Zmena režimu v Iráne je „nemysliteľná“ a ‚neprijateľná‘ a zavraždenie najvyššieho vodcu krajiny by „otvorilo Pandorinu skrinku“, povedal hovorca Kremľa…

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V sobotu sledovali tisíce ľudí východ slnka nad prehistorickým kamenným kruhom Stonehenge v južnom Anglicku. Chceli tak osláviť letný slnovrat. Informuje DPA a PA Media.

10:48

Včera administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že uvalila nové sankcie súvisiace s Iránom. Namierené sú proti ôsmim subjektom, jednému plavidlu a jednej osobe za ich údajnú úlohu pri dodávaní citlivých zariadení pre iránsky zbrojný priemysel. Informuje agentúra Reuters.

10:45

Izraelská armáda potvrdila v sobotu zabitie hlavného veliteľa palestínskej divízie elitných iránskych Revolučných gárd Sajída Izádího. Ten o život podľa nej prišiel v noci na sobotu pri vzdušnom útoku na mesto Kóm. Informuje portál Times of Israel a agentúra DPA.

10:45

.

Zbierajte na lúke, zalejte vodou a polievajte uhorky. Nestihnete zbierať úrodu

21.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Uhorky vyžadujú vašu osobitnú starostlivosť, pretože na správny rast a plodenie potrebujú veľké množstvo…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

iPhone a tajomná oranžová bodka: Znamenie, že vás niekto sleduje?

Ak ste si všimli záhadnú oranžovú bodku v hornej časti obrazovky iPhonu a premýšľali ste, čo to znamená, nie ste…

21. 06. 2025 | 0 komentárov

Nie všetky kožné výrastky musia byť akné: Spoznáte tieto často prehliadané kožné problémy?

Nie všetky výrastky musia byť akné: Spoznáte tieto často prehliadané kožné problémy? Väčšina ľudí sa ráno

21. 06. 2025 | 0 komentárov

Putin: Ukrajina je nezaradeným, nejadrovým a neutrálnym štátom

Putin vyzval Ukrajinu, aby sa vrátila k ustanoveniam deklarácie o zvrchovanosti z roku 1990 a vyhlásila neutralitu a nezúčastnený štatút

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump si kupuje čas a otvára nové možnosti

Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že si môže vziať až dva týždne na rozhodnutie o tom, či vtiahne Spojené štáty do…

20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 06. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Sablič

Dagmar Szabó

Gustáv Murín

Marek Brna

Tibor Danáč

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov