stožiar, elektrina

NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

14:28

V Ženeve začali rokovania Číny a USA o obchode. Ako informuje agentúra „Xinhua“, Čínu zastupuje vicepremiér He Lifeng a USA minister financií Scott Bessent.

Americké médiá skôr informovali o zámere Trumpa znížiť clá na čínsky tovar až o 50 % už budúci týždeň.

13:30

Španielske úrady viac než 160.000 ľuďom žijúcim v okolí mesta Barcelona v sobotu odporučili, aby podľa možnosti nevychádzali zo svojich domovov po tom, čo sa v dôsledku požiaru v priemyselnom komplexe do ovzdušia uvoľnil toxický oblak chlóru. Informovala agentúra AFP.

Ohrozená oblasť sa rozprestiera cez päť obcí od Vilanova i la Geltru až po dedinu Calafell neďaleko Tarragony, spresňuje AFP.

13:15

Omša pri príležitosti uvedenia nového pápeža Leva XIV. do úradu, ktorá sa na Námestí svätého Petra uskutoční 18. mája, by mohla byť podobne ako pohreb jeho predchodcu Františka príležitosťou pre veľké stretnutie šéfov vlád a štátov v Ríme.

Z vatikánskych zdrojov sa v sobotu objavili informácie, že by sa na slávnostnej bohoslužbe mohli okrem iných zúčastniť aj americký viceprezident J.D. Vance či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra APA.

10:44

Trump môže počas samitu v Saudskej Arábii oznámiť uznanie štátu Palestína zo strany USA. Píše o tom The Jerusalem Post s odvolaním sa na americkú agentúru The Media Line.

„Prezident Donald Trump urobí vyhlásenie týkajúce sa štátu Palestína a jeho uznania Amerikou, ako aj vytvorenia palestínskeho štátu bez prítomnosti Hamasu,“ uviedol diplomatický zdroj z Perzského zálivu, ktorý si neželal byť menovaný.

Zdroj uviedol, že ak sa urobí vyhlásenie o uznaní Palestíny zo strany štátov, „bude to najdôležitejšie vyhlásenie, ktoré zmení rovnováhu síl na Blízkom východe a k Abrahámovým dohodám sa pripojí viac krajín“.

10:41

Indická armáda uviedla, že Pakistan presúva svoje jednotky k hraniciam, čo „naznačuje útočné zámery s cieľom ďalšej eskalácie“.

Indická strana tiež uviedla, že nepriateľ pomocou bezpilotných lietadiel, zbraní dlhého dosahu, zátarasovej munície a stíhačiek útočí na indické civilné ciele. Konkrétne – chrám Šambhu a obytné oblasti v Džammú.

Pakistan tvrdí, že jeho kroky boli nevyhnutné na „ochranu suverenity krajiny a jej utláčaných občanov“, a dianie označuje za „účinnú odpoveď na indickú agresiu“.

Orgány krajiny uviedli, že pakistanská armáda zničila jedno z veliteľských centier indickej vojenskej formácie.

08:28

Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Bukurešti a ďalších rumunských mestách, aby vyjadrili podporu proeurópskemu smerovaniu krajiny. Udialo sa tak týždeň po prvom kole opakovaných prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil euroskeptický kandidát George Simion. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

08:17

 

07:18

Holandský premiér Dick Schoof informoval, že Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom samite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

Včera 19:58

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul sa v piatok snažil zmierniť frustráciu Európy z politiky Berlína v oblasti migrácie a hraníc, ktorá podľa neho nevyvoláva napätie s Poľskom.

Včera 19:45

Izraelská armáda oznámila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili húsíovia s tým, že zaútočili na Medzinárodné letisko Bena Guriona v Tel Avive.

Včera 19:03

Luiz Inácio Lula da Silva vyzval na posilnenie strategického partnerstva s Ruskom. Po boku Vladimira Putina zároveň ostro kritizoval obchodnú politiku Donalda Trumpa.

Včera 19:01

Bulharský prezident Rumen Radev ostro skritizoval podporu EÚ pre Ukrajinu, pričom snahy Kyjeva na víťazstvo vo vojne s Ruskom sú podľa jeho slov odsúdené na neúspech.

Včera 18:47

Donald Tusk odsúdil svetových lídrov, ktorí sa v Moskve zúčastnili na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Ich prítomnosť na podujatí označil za hanbu.

Včera 18:46

Orbán odkázal budúcemu prezidentovi Rumunska, že Rumuni a Maďari sú a zostanú plnoprávnymi občanmi EÚ a v boji za kresťanstvo a suverenitu sa musia vzájomne na seba spoľahnúť.

Včera 18:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Boj o energetický vplyv vo svete nesie riziká hlavne pre Európu

Po hrozbách spojených s ukrajinským ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne a možnou kontamináciou veľkého územia jadrovým spadom sa objavili ďalšie bezpečnostné hrozby. Jednotky ukrajinských ozbrojených síl zaútočili na Kurskú oblasť. Ide o elitné jednotky, ktoré boli držané v zálohe a doteraz neboli nasadené. Táto udalosť je podľa väčšiny analytikov do veľkej miery spôsobená potrebou získať aspoň nejaké „víťazstvo“ na pozadí všetkých porážok, ktoré sa v poslednom čase udiali. Objavujú sa však aj varovania, spojené s možnými dôsledkami tohto útoku na energetickú a jadrovú bezpečnosť nielen Ruska ale aj Európy

stožiar, elektrina
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Najzreteľnejším strategickým cieľom, ktorý možno dosiahnuť prostredníctvom tejto ofenzívy, je kontrola nad Kurskou jadrovou elektrárňou. To by bola skutočne veľmi významná„trofej“ ukrajinského režimu.

Pre Ozbrojené sily Ukrajiny (OSU) však nie je ľahké prejsť viac ako 70 kilometrov od hranice s RF s ťažkými bojmi. Dobytie jadrového zariadenia takéhoto významu by bolo možné dosiahnuť skôr nejakým iným spôsobom, napríklad výsadkom. Na rovnaký efekt by stačilo zasiahnuť Záporožskú jadrovú elektráreň raketou alebo zorganizovať provokáciu v iných jadrových elektrárňach a označiť ju za provokačný úder Ruska.

Niektorí vojenskí analytici tvrdia, že Ukrajina plánuje využiť Kurskú jadrovúelektráreň ako prvok výmeny za Záporožskú JE v prípade začatia rokovaní. Kyjev by rovnako mohol vyhlásiť, že ak Rusko použije proti Ukrajine jadrové zbrane, OSU vyhodí JE do vzduchu. Je však zrejmé, že v tomto prípade by sa prúdenie vetra a následný rádioaktívny spad mohliobrátiť proti samotnej Ukrajine.

.

Ruské vedenie si je dobre vedomé hrozby, ktorú predstavuje prípadné dobytie jadrovej elektrárne Ozbrojenými silami Ukrajiny. Ukrajina v tomto smere nahromadila veľa síl. Kremeľ sa preto samozrejme, bude snažiť urobiť všetko pre to, aby ukrajinské jednotky držal od elektrárne čo najďalej.

V súvislosti s bojmi v okolí mesta Sudža sa objavili aj správy o obsadení meracej stanice Sudža na hranici, cez ktorú sa prečerpáva plyn, ktorý ide cez Ukrajinu do Európy. Nikto to však zatiaľ oficiálne nepotvrdil.Zatiaľ nie je jasné, ako prípadná kontrola nad stanicou zo strany OSU ovplyvní dodávky plynu do EÚ. Na jednej strane, ak by Ukrajina chcela, mohla by prerušiť tranzit ruského plynu do Európy, ktorý už teraz prechádza cez ukrajinské územie. Na druhej strane, ak o stanicu vypuknú boje, jej prevádzka bude ohrozená. Okrem toho môže tranzit zastaviť aj samotné Rusko, ktoré by to mohlo využiť ako páku na nátlak na EÚ, aby prinútilo Západ povzbudiť Kyjev k zastaveniu ofenzívy. V tejto súvislosti sa ceny plynu v Európe už zvýšili. Po prerušení dodávok ropy cez ropovod Družba by to bola ďalšia rana energetike starého kontinentu a jeho konkurencieschopnosti.

 

Klimatické riziká

Západoeurópske krajiny nemali od 17. storočia veľa dôvodov venovať pozornosť sezóne hurikánov v Mexickom zálive, keď sa beznádejne potápali jedna galeóna s pokladom za druhou.

Silná hurikánová sezóna v Mexickom zálive, ktorá sa očakáva tento rok, je vždy znepokojujúcou správou pre americký ropný a plynárenský priemysel – veľká časť amerických federálnych vrtov sa vykonáva v pobrežných vodách Mexického zálivu, väčšina amerických rafinérskych kapacít sa nachádza na jeho pobreží a veľké búrky znamenajú veľké poruchy. Teraz sa však objavil nový dôvod na obavy zo spúšte spôsobenej búrkou: Spojené štáty, ktoré sú najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG), majú svoje závody na skvapalňovanie plynu sústredené prevažne v hurikánovej aleji.

.

Západná Európa kvôli ruskej vojne na Ukrajine a východná Ázia kvôli rastúcemu dopytu po energii sa v posledných rokoch stali čoraz závislejšími od amerických dodávokskvapalneného zemného plynu.

Vo veľmi krátkom čase by mohla byť veľká časť z nich ohrozená, ak sa naplnia predpovede o silnej hurikánovej sezóne; dokonca aj relatívne mierne búrky, ako bol hurikán Beryl, ktorý sa dostal na pevninu v Spojených štátoch, môžu na niekoľko týždňov prerušiť prevádzku terminálov amerického skvapalneného zemného plynu. Z dlhodobého hľadiska je veľkou otázkou, akú politiku by prípadná budúca Harrisovej administratíva prijala voči vývozu fosílnych palív z USA, najmä zemného plynu, ktorý sa tento rok stal politickým hromobitím pre Bidenovu administratívu.

Národný úrad pre oceány a atmosféru, hlavný vládny prognostik búrok v USA, s istotou očakáva oveľa rušnejšiu búrkovú sezónu, ako je obvyklé, s očakávanými štyrmi až siedmimi veľkými hurikánmi (oficiálna búrková sezóna trvá od 1. júna do 30. novembra.) Je to spôsobené kombináciou La Niña, rekordne vysokými teplotami oceánov a silným západoafrickým monzúnom.

Problémom je, ako uviedla spoločnosť ClearView Energy Partners, ktorá sa zaoberá energetickým poradenstvom, že približne 90 % americkej kapacity LNG je zraniteľných voči narušeniu v dôsledku búrok – teda viac ako 10 miliárd kubických stôp dennej kapacity vývozu LNG. To je viac ako objem, ktoré využíva Čína alebo Japonsko, najväčší dovozcovia LNG na svete.

Tieto potenciálne výpadky, najmä ak prídu v najhorúcejšej časti leta, by mohli byť veľkým problémom pre Európu a Áziu, povedal Kevin Book, výkonný riaditeľ spoločnosti ClearView, najmä preto, že oba regióny sa vyrovnávajú s následkami iných výpadkov dodávok energie v Červenom mori a ak sa bude ďalej stupňovať nepriateľstvo medzi Izraelom a Iránom možno čoskoro aj v Hormuzskom prielive. Narušené objemy dodávok by mohli byť v skutočnosti ešte vyššie.

.

Pre Európu by to bol stále zvládnuteľný problém, aj keď sa americký LNG stal pre Európsku úniu druhým najdôležitejším zdrojom tohto paliva, hneď po plyne dodávanom potrubím z Nórska.  Európa sa od začiatku ruskej vojny na Ukrajine začala zbavovať závislosti na zemnom plyne, pričom celková spotreba zemného plynu od začiatku vojny klesla približne o 20 %. LNG tvorí veľký kus koláča, ale tento koláč sa zmenšuje a dokonca aj objem vývozu z USA do Európy sa tento rok zmenšuje. Na druhej strane, európsky dopyt po plyne je najvyšší v chladných mesiacoch; leto je obdobím nízkeho dopytu a zhromažďovania zásob na budúcu zimu, ale zásoby sú už teraz vysoké.

Bezprostredné vyhliadky na vývoz zemného plynu z USA sú oveľa dôležitejšie pre Áziu, ktorá bola v tomto roku doteraz hlavným motorom rastu dopytu po plyne a ktorá pohlcuje americké dodávky, ktoré predtým smerovali opačným smerom. Vývoz amerického LNG za prvých päť mesiacov tohto roka (posledné dostupné údaje) sa v porovnaní s rokom 2022 napríklad do Číny zvýšil trojnásobne a do Japonska o viac ako 60 %.

Podobne ako vyššie teploty vody, ktoré sú v prvom rade príčinou vzniku väčšieho počtu hurikánov, aj letný nárast dopytu po plyne v Ázii možno čiastočne pripísať na vrub klimatickým zmenám. India, Čína a Japonsko zápasia s rekordnými vlnami horúčav, ktoré následne vytvárajú väčší dopyt po klimatizácii, a tým aj po palivách na výrobu energie.

To je jeden z dôvodov, prečo by akékoľvek krátkodobé prerušenie dodávok mohlo byť problematické: Menšie dodávky by spôsobili, že už aj tak vysoké ceny LNG by sa ešte zvýšili, čo by brzdilo rast vo východnej Ázii. Tohtoročný prudký nárast dopytu po LNG sa navyše časovo zhoduje s miernym znížením dostupnosti LNG na trhu, čo je nerovnováha, ktorá sa napraví najskôr koncom tohto roka.Dovtedy sa však odberatelia amerického vývozu energie môžu obávať o niečo iné: o budúcnosť Washingtonu ako novej energetickej exportnej veľmoci do sveta.

Tento rok Bidenova administratíva v snahe upokojiť klimaticky orientovaných voličov, ktorí sa na akýkoľvek druh fosílneho paliva pozerajú s nevôľou, oznámila pozastavenie vydávania budúcich povolení pre americké projekty LNG. Tento krok síce neovplyvnil obrovský exportný potenciál USA, ktorý sa už pripravuje, ale zákazníkov USA v Ázii a Európe rozrušil takmer rovnako ako republikánov zo štátovs energetickým priemyslom.

Súd v Louisiane v júli zrušil pozastavenie vývozu LNG, hoci Bidenova administratíva a každá budúca administratíva má stále takmer úplnú voľnosť pri rozhodovaní o tom, ktoré projekty a na základe akých dôvodov podporí. To viedlo k opätovnému skúmaniu postoja viceprezidentky Kamaly Harrisovej k energetike a najmä k hydraulickému štiepeniu (používanému na ťažbu plynu) a vývozu LNG. A to najmä teraz, keď sa stala demokratickou kandidátkou na prezidentku.

Harrisová bola predtýmproti frakovaniu, pričom počas svojej krátkej kandidatúry na prezidentku v roku 2019 vyzývala na jeho zákaz avšak po nástupe na Bidenovu kandidátku rýchlo zmenila kurz a podporila technológiu ťažby ropy, ktorá zo Spojených štátov urobila najväčšieho producenta na svete. To však nezabránilo jej súperovi, bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby na ňu útočil za jej predchádzajúce názory.

Vzhľadom na to, že Harrisová je nadšenou podporovateľkou prechodu Bidenovej administratívy v oblasti čistej energie, podpory elektromobilov a pauzy na frakovanie zemného plynu, nehovoriac o jej karhaní spoločností vyrábajúcich fosílne palivá počas pôsobenia v úrade v Kalifornii, existujú obavy z jej budúcej energetickej politiky.

Mnohí v ropnom priemysle však očakávajú, že viceprezidentka, najmä vzhľadom na potrebu udržať v hre Pennsylvániu, kde sa ťaží frakovaním, sa bude počas týchto volieb držať tolerantnejšieho prístupu k energetike a podporí ekologické alternatívy fosílnych palív, pričom ponechá tento priemysel naďalej na vrchole svetových rebríčkov. Jej kampaň to už uviedla, pričom tvrdí, že sa zriekla svojho predchádzajúceho odporu voči frakovaniu.

Spojené štáty premenili svoje vedúce postavenie v oblasti energetiky na ekonomickú hnaciu silu doma a geopolitický tromf v zahraničí aj keď je potenciálne zraniteľné. Nasledujúca hurikánová sezóna  ponúkne veľa príležitostí na otestovanie odolnosti tejto pozície USA.

.

 

Boj o energetický vplyv vo svete

Washington prehráva s Moskvou a Čínou tento boj.Tak hodnotí situáciu v oblasti energetického vplyvu vo svete a bezpečnosti portál Foreign Policy. Rusko stavia jadrové elektrárne v Bangladéši, Egypte, Indii a Turecku a podpísalo dohody o jadrovej energii s ďalšími 40 krajinami. Pritom USA podpísali najviac tucet takýchto dohôd.

„Rozhodnutie Bidenovej administratívy pozastaviť vydávanie povolení na vývoz amerického LNG rozzúrilo Republikánsku stranu, vystrašilo zahraničných spojencov, ktorí sú čoraz viac závislí od americkej energie, a vyvolalo otázky o budúcnosti amerického priemyslu LNG. Republikáni v energetickom výbore Snemovne reprezentantov ostro protestovali proti tomuto kroku, ktorý nazvali „darčekom Putinovi“ a ktorý podľa nich ohrozuje bezpečnosť spojencov Spojených štátov. Bidenova pauza v otázke vývozu LNG oslabuje globálnu energetickú bezpečnosť,“ uvádza sa v článku.

Medzinárodné energetické partnerstvo nie je charita. A ak chcú Spojené štáty vytvoriť dôveryhodnú alternatívu k čínskym a ruským investíciám v krajinách, ako sú Filipíny alebo Nigéria, musia okrem vznešenej rétoriky predložiť aj niečo zmysluplné. Stručne povedané, energetická bezpečnosť je základom, ktorý pomáha dosiahnuť takmer všetky dôležité ciele zahraničnej politiky.

Výzvy pre USA na tejto ceste sú jasné. V rokoch 2016 až 2021 Čína zabezpečila viac finančných prostriedkov na energetické projekty ako všetky popredné západné rozvojové banky dohromady. Medzinárodná rozvojová finančná korporácia (DFC) so sídlom v USA, ktorá vznikla v decembri 2019 s cieľom zvýšiť investície do zahraničných infraštruktúrnych projektov, schválila na nové zariadenia na výrobu energie menej ako miliardu dolárov ročne. Na samite G7 v roku 2022 sa Biely dom zaviazal zhromaždiť 200 miliárd dolárov nových investícií do infraštruktúry v priebehu piatich rokov. Táto iniciatíva sa však zatiaľ obmedzila na sériu projektov v železničnom koridore spájajúcom Zambii s angolským prístavom. Urobiť niečo podobné inde a v takom rozsahu, aby sa včas splnili ciele G7, bude prakticky nemožné.

.

Kontrast je obzvlášť výrazný v sektore jadrovej energie. Rusko buduje veľké jadrové elektrárne v Bangladéši, Egypte, Indii a Turecku. Podpísalo dohody o jadrovej energii s najmenej 40 ďalšími krajinami. Spojené štáty, ktoré majú sľubný a priemysel jadrovej energetiky, podpísali len tucet takýchto dohôd. Rusko predáva svoje jadrové reaktory ako komplexné balíky, ktoré veľmi výhodne a ľahko financujú ruské štátne banky. Na rozdiel od Moskvy je americká vláda roztrieštená a nejednotná. Firmy zaoberajúce sa jadrovou energiou sa musia orientovať v spleti 25 agentúr v rámci ôsmich federálnych ministerstiev. Predsudky voči jadrovej energii, ktoré dlhodobo existujú v západných inštitúciách, sa musia čo najskôr odstrániť, poliaľ chce Západ zostať konkurenčneschopný. Korporácia DFC zrušila zákaz financovania jadrových technológií v roku 2020, ale zatiaľ sa obmedzila na prípravu podpory takýchto iniciatív. A Svetová banka svoj zákaz zatiaľ nezrušila.

Tento nesystematický prístup Washingtonu je plný diplomatických dôsledkov a hospodárskych škôd. Nepochybne však priamo ohrozuje národnú bezpečnosť USA. Rusko dominuje na svetovom trhu vývozu jadrových technológií, čo núti zahraničné krajiny spolupracovať s Kremľom.

Ak chce Washington viesť účinnú kampaň na oslabenie dominancie Číny v oblasti výroby batérií a čistých technológií, musí podporovať ťažobný a spracovateľský priemysel v mnohých krajinách. A to si vyžaduje inteligentné a dobre organizované americké investície.Washington má mnoho cenných nástrojov na podporu globálnych investícií do energetiky, ale ich využívanie je len zriedka koordinované a nikdy nie dostatočne účinné. Dnešný prístup USA nie je preto veľmi úspešný.

Veľmi často je konečným cieľom amerických investícií ideologický boj o energetické technológie. Africké a iné krajiny zároveň nie sú schopné stanoviť si ciele a urobiť rozhodnutia, hoci je známe, že to je predpokladom úspechu. Amerika sa však pomerne často snaží vnútiť svoje technologické riešenia iným krajinám, napríklad podporuje vývoz amerického plynu a požaduje, aby chudobné krajiny budovali energetiku výlučne na obnoviteľných zdrojoch.

A napokon, mnohé americké programy sa navzájom neposilňujú, pretože rôzne ministerstvá a agentúry málokedy pracujú synchronizovane. Zahraničné investície do energetiky sú rozdelené medzi ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo financií, ministerstvo energetiky a ministerstvo obrany, ako aj medzi USAID, DFC, Export-Import Bank, Millennium Challenge Corporation a Americkú agentúru pre obchod a rozvoj. Na ich spojenie – napríklad, aby štúdie uskutočniteľnosti jednej agentúry pomohli inej pri budovaní investičného programu je potrebná štruktúra a stimuly na zabezpečenie užšej spolupráce.

.

Energetická bezpečnosť je tou vzácnou otázkou, na ktorej sa zhodnú všetky politické strany v USA. Lídri oboch strán chápu, že posilnenie energetickej bezpečnosti amerických spojencov a partnerov je nevyhnutné na dosiahnutie takmer všetkých cieľov americkej zahraničnej politiky a bezpečnosti. A Washington v tejto súvislosti už dlho sľubuje oveľa viac, ako môže splniť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.

Ukrajina, EÚ a USA idú zatlačiť na Rusko. Zostavili 22 bodový plán

Ukrajina je pripravená na 30-dňové prímerie, ktoré začne v pondelok 12. mája

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko získa od Iránu novú zbraň proti Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Ak by Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, uviedol Blaha

Ak by predseda vlády Robert Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, pretože ostatné štáty Európskej…

10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V boji o moc prituhuje: Stáva sa z KDH diablov advokát?

Kresťanskí demokrati na Slovensku majú bohatú minulosť vyznamenanú snahou držať sa tradičných, nadčasových hodnôt, ktoré odolajú módnym trendom. Koniec koncov,…

10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Štyria európski lídri pricestovali do Kyjeva, aby rokovali o mierovej dohode o Ukrajine. Merz nevylúčil rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Macron sa k dnešnej návšteve ukrajinského hlavného mesta vyjadril na X

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér na stretnutí s Putinom. S týmto vyjadril nesúhlas

Predseda vlády SR Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Politické nápady alebo provokácie? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matoviča

Politické nápady alebo provokácie ? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matovič pre parlamentnú opozíciu do Kyjeva na oslavy ukončenia…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin „stratil” hlavu, Vašáryová by hnala ľudí svinským krokom: Aj taký bol piatok pred Úradom vlády

9. máj bol vskutku pestrý na udalosti, a nemám na mysli len moskovskú návštevu predsedu vlády. Tu doma, na Slovensku…

10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka. Viackrát spomenul priority, na ktorých záležalo aj…

10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa hlási z Moskvy. Prvé vyjadrenia a podrobnosti

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Český splnomocnenec pobúril Rusov ponožkami. N ech sa ide liečiť, odkázali mu

Špeciálny vyslanec českej vlády pre obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný, ktorý si na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským obliekol ponožky…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Máme bronzovú medailistku z majstrovstiev sveta v boxe žien! Rozhovor o športe, kde víťazí srdce

Milí čitatelia, dnes sa pozrieme do zákulisia športu, ktorý je u nás často opomínaný médiami hlavného prúdu, a to aj…

10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bude prímerie vyhlásené už tento víkend?

Mertz dnes vyjadril nádej, že 30-dňové prímerie bude vyhlásené už tento víkend

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Konflikt medzi Pakistanom a Indiou postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

Prudká eskalácia medzi Indiou a Pakistanom. Konflikt medzi týmito dvoma krajinami, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Duel proti Švédom bol aj cennou lekciou. Trénera Országha mrzia góly na konci tretín

Slovenská hokejová reprezentácia už má za sebou vstup do 88. majstrovstiev sveta v hokeji. V Štokholme v piatok večer podľahla…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škoda predstavuje nový dúhový model Elroq Respectline ako „poctu rozmanitosti“

Mesiac máj je v celej Európskej únii vyhlásený ako „Európsky mesiac rozmanitosti“ a pri tejto príležitosti automobilka Škoda predstavila nový…

10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ohlédnutí za oslavami..

Tak nám naše hodnotová mééédia sdělila, že na naší akci k osmdesátému výročí osvobození, které jsme měli na Klárově, policie…

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dvaja slovenskí občania v Srbsku ukradli auto s dvanásťročným dieťaťom

Dvaja slovenskí občania sú podozriví z toho, že v utorok na čerpacej stanici v srbskom meste Obrenovac neďaleko Belehradu ukradli…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny, odkázal premiér Kallasovej

Predseda vlády Robert Fico sa ohradil voči výroku vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Kaje Kallasovej, že návštevou Moskvy…

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nová Zastava Yugo útočí na trón Dacie! Návrat legendy z Balkánu

10.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kultová Zastava Yugo sa chystá na veľkolepý návrat. Nová generácia ikonického auta z bývalej Juhoslávie…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

Polícia po stredajšom lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla…

10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Jak zastavit Green Deal – IV.

V prvních dvou částech textu

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Planned Parenthood ordinuje neplnoletým transrodovým deťom hormonálnu liečbu

Reportéri Live Action sa vydávali za 16-ročného transgendera a kontaktovali organizáciu Planned Parenthood – chceli získať hormonálne lieky, ktoré sa…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Veľký posun okolo Nord Stream, ktorý možno ukončí konflikt na Ukrajine

USA, 10. mája 2025 - V skladoch v nemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko sú uložené veľké zásoby rúr spoločností Nord Stream…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ vytvorí špeciálny tribunál pre Putina

V Luxembursku bude budúci týždeň oficiálne otvorený špeciálny tribunál pre Rusko za inváziu na Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí tejto…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

14:28

.

Svet ako ho (ne)poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu

Svet ako ho poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu. Mapy už dávno nie sú len navigačným nástrojom, ale aj…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Slováci vstúpili do turnaja prehrou so Švédmi, inkasovali päťkrát a neskórovali ani raz

Slovenskej hokejovej reprezentácii nevyšiel otvárací zápas na majstrovstvách sveta 2025, keď v základnej A-skupine v Štokholme podľahli domácemu Švédsku hladko…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Postihlo vás nešťastie? Tieto fotografie vám zmenia názor!

Vravieva sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Ak máte zlý deň, nezúfajte. Nikdy nie je tak zle,…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Fico na tribúne nebol, neskôr sa objavil vedľa Putina

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril, informovala Al-Džazíra

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov