5. Núdzovú antikoncepciu vo zvýšenej miere používajú dievčatá so skorým začiatkom sexuálneho života,ktorý zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice, získania sexuálne prenosných infekcií a vedie k asociálnemu správaniu
Reanalýza uskutočnená The International Collaboration of Epidemiological Studies of Cervical Cancer, ktorá zozbierala údaje o sexuálnom správaní z 21 národných alebo medzinárodných epidemiologických štúdií zistila, že dievčatá, ktoré mali prvý pohlavný styk v 14. roku života alebo nižšom, mali 3.5-násobne vyššie riziko invazívneho karcinómu krčka maternice ako ženy, ktoré mali prvý pohlavný styk vo veku 25 rokov a vyššom (RR= 3.52; P < 0.001).
Ženy, ktoré mali 2 a viac sexuálnych partnerov a vek prvého pohlavného styku pred 17. rokom života, mali takmer 6-násobne zvýšené riziko invazívneho karcinómu krčka maternice ako ženy, ktoré mali 1 partnera a prvý pohlavný styk vo veku 25 rokov a viac (RR 5.94, FSE 0.037).Nedávna dlhodobá štúdia vykonaná v Austrália (Prendergast, 2019) ukázala, že skorý pohlavný styk (vo veku 15 rokov a menej) súvisel s vyššou mierou šírenia pohlavných chorôb, ale taktiež s vyššou mierou užívania drog a s anti-sociálnym správaním. Pettifor a kol. (2007) pozorovali zvýšené riziko HIV u mladistvých so skorým sexuálnym debutom.
Prieskum veľkej štúdie na ktorej sa zúčastnilo 11 krajín Európy (Gaudineau a kol., 2010) ukázal, že takmer 15% dievčat použilo núdzovú antikoncepciu vo veku menej ako 14 rokov. Slabá komunikácia najmenej s jedným rodičom a denné fajčenie sa prezentovali významne viac u dievčat, ktoré používali núdzovú antikoncepciu v porovnaní s dievčatami, ktoré požívali iné formy antikoncepcie. Výsledky štúdie vo Švédsku ukázali, že predčasný pohlavný styk súvisel s asociálnym správaním sa, ako je sexuálne zneužívanie, klamstvo, krádeže a úteky z domu, ale aj s riskantným správaním sa, ako je napríklad počet partnerov, skúseností s orálnym a análnym sexom, fajčením, užívaním drog a konzumáciou alkoholu.
Uvedené fakty ukazujú, že nielen z hľadiska jednotlivcov, ale aj z celospoločenského hľadiska je lepšie zvýšiť informovať mladých ľudí o rizikách skorého začatia pohlavného života ako zvyšovať informácie o núdzovej antikoncepcii a uľahčiť jej dostupnosť.
6. Neobmedzený prístup k núdzovej antikoncepcii obchádza zaangažovanosť rodičov
Je známe, že významné oblasti mozgu, ktoré sú základom pozornosti, vyhodnotenia odmeny, emocionálneho rozlišovania a inhibície odpovede, podstupujú štrukturálnu a funkčnú reorganizáciu počas neskorej adolescencie a rannej dospelosti. Zvlášť dôležitá úlohu zohráva prefrontálna kôra, ktorá je zapojená do vyšších výkonných funkcií ako je napríklad časová organizácia akcií zameraných na cieľ v oblastiach správania, poznávania a jazyka. Táto veľká a zložitá asociatívna oblasť mozgu sa vyvíja popri ďalších asociačných regiónoch od detského dospievania cez adolescenciu až do dospelosti (do približne 25 roku života).
Počas obdobia, keď ešte len dozrievajú významné hodnotiace, emocionálne a organizačné funkcie mozgu dospievajúcich detí, by rodičia mali vedieť o ich sexuálnych aktivitách. Ak rodičia nevedia, že ich dospievajúce deti sú sexuálne aktívne, nemôžu adekvátne pomôcť svojmu dieťaťu primeraným poučením, ani nemôžu monitorovať komplikácie sexuálnej aktivity vrátane zneužívania, nežiaducich účinkov antikoncepcie, pohlavne prenosných chorôb a emocionálnych alebo behaviorálnych následkov.
Adolescenti, najmä dievčatá, ktorých rodičia sú oboznámení s ich priateľmi a aktivitami prejavujú nižšiu úroveň riskantného sexuálneho správania sa. Rodina hrá dôležitú úlohu vo formovaní zdravého sexuálneho vývinu detí, najmä prostredníctvom faktorov ako sú monitorovanie, láskavosť, podpora, emocionálny vzťah, komunikácia o otázkach týkajúcich sa sexu a pod.
7. Ľahký prístup k núdzovej antikoncepcii môže zvýšiť riziko zneužívania žien sexuálnymi predátormi
V USA, oponenti voľného prístupu (bez receptu) k núdzovej antikoncepcii argumentovali rizikom, že sexuálny predátori ju môžu využiť na uľahčenie sexuálneho zneužívania žien. Podobne American College of Pediatricians vo svojom stanovisku z roku 2014 varuje, že voľný prístup k núdzovej antikoncepcii môže vystaviť dospievajúce dievčatá zvýšenému riziku zneužívania sexuálnymi predátormi.
Vo veľkej štúdii vykonanej vo Veľkej Británii (Jackson a kol. 2019) zahŕňajúcej viac ako 200 000 žien, mali ženy vystavené domácemu násiliu a zneužívaniu 2.06-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať konzultáciu o núdzovej antikoncepcii ako ženy, ktoré neboli ohrozované (OR = 2.06, 95% CI:1,64 až 2,61).
Podobne v štúdii, ktorú vykonali Fantasia a kol. (2012), domáce násilie a zneužívanie žien súviselo so 6.5 násobne zvýšenou spotrebou núdzovej antikoncepcie. Iné štúdie preukázali, že aj skorý pohlavný styk významne súvisí s partnerským násilím.
Výsledky dlhodobej štúdie v Austrálii, ukázali, že ženy, ktoré mali pohlavný styk pred 14. rokom života, mali riziko partnerského násilia 7-násobne vyššie v porovnaní so ženami, ktoré mali prvý pohlavný styk vo veku 18 rokov a viac (P < 0.001). Podobne v štúdii vo Švédsku, dievčatá so skorým sexuálnym debutom boli významne viac sexuálne zneužívané ako dievčatá s neskorším debutom a skorý sexuálny debut významne súvisel so sexuálnym zneužívaním (OR = 2.78, 95%Cl: 1.96–4.14).
Zhrnutie
Používanie núdzovej antikoncepcie súvisí s viacerými závažnými dôsledkami ako sú etický problém uhynutia ľudských embryí, mimomaternicové tehotenstvo, spontánne a indukované potraty a vrodené chyby po zlyhaní núdzovej antikoncepcie, negatívny vplyv na zdravie žien, obchádzanie zaangažovanosti rodičov, skorý sexuálny debut a zneužívanie žien sexuálnymi predátormi.
Uvedené fakty ukazujú, že preferovanie používania núdzovej antikoncepcie a uľahčenie jej dostupnosti nesie zo sebou vážne riziká nielen individuálneho ale aj celospoločenského významu. Z tohto dôvodu by sa malo verejné zdravotníctvo, pediatri a zdravotnícky pracovníci zasadiť za programy, ktoré pomôžu eliminovať používanie núdzovej antikoncepcie a podporovať pre dievčatá bezpečné postupy ako sú napríklad komunikácia adolescentov s rodičmi, poučenie o výhodách oddialenia sexuálnej aktivity do manželstva a tiež o tom, ako sa vyhnúť skorému sexuálnemu debutu a situáciám, ktoré môžu rezultovať do vynúteného sexu a sexuálneho zneužívania.
PharmDr. Jozef Laurinec, PhD.