Riziká používania núdzovej antikoncepcie – časť 2.

Riziká používania núdzovej antikoncepcie – časť 2.

Bratislava 17. januára 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Prednedávnom rezonovala na Slovensku otázka sprísnenia kritérií vykonania chirurgických potratov. Avšak nielen chirurgická intervencia, ale aj hormonálna intervencia (núdzová antikoncepcia) do včasných štádií tehotenstva vedie k stratám ľudských embryí a  k ohrozeniu zdravia žien a zdravia ich potomkov v nasledujúcom tehotenstve. V tejto súvislosti uvedieme niektoré vážne dôvody, prečo by sa používanie núdzovej antikoncepcie a jej voľna dostupnosť mali prehodnotiť (2. časť)

Ilustračné foto

 

Reklama

5. Núdzovú antikoncepciu vo zvýšenej miere používajú  dievčatá so skorým začiatkom sexuálneho života,ktorý zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice, získania sexuálne prenosných infekcií a vedie k asociálnemu správaniu

Reanalýza uskutočnená The International Collaboration of Epidemiological Studies of Cervical Cancer, ktorá zozbierala údaje o sexuálnom správaní z 21 národných alebo medzinárodných epidemiologických štúdií zistila, že dievčatá, ktoré mali prvý pohlavný styk v 14. roku života alebo nižšom, mali 3.5-násobne vyššie riziko invazívneho karcinómu krčka maternice ako ženy, ktoré mali prvý pohlavný styk vo veku 25 rokov a vyššom (RR= 3.52; P < 0.001).

Reklama

Ženy, ktoré mali 2 a viac sexuálnych partnerov a vek prvého pohlavného styku pred 17. rokom života, mali takmer 6-násobne zvýšené riziko invazívneho karcinómu krčka maternice ako ženy, ktoré mali 1 partnera a prvý pohlavný styk vo veku 25 rokov a viac (RR 5.94, FSE 0.037).Nedávna dlhodobá štúdia vykonaná v Austrália (Prendergast, 2019) ukázala, že skorý pohlavný styk (vo veku 15 rokov a menej) súvisel  s vyššou mierou šírenia pohlavných chorôb, ale taktiež s vyššou mierou užívania drog a s anti-sociálnym správaním. Pettifor a kol. (2007) pozorovali  zvýšené riziko HIV u mladistvých so skorým sexuálnym debutom.

Prieskum veľkej štúdie na ktorej sa zúčastnilo 11 krajín Európy (Gaudineau a kol., 2010) ukázal, že takmer 15% dievčat použilo núdzovú antikoncepciu vo veku menej ako 14 rokov. Slabá komunikácia najmenej s jedným rodičom a denné fajčenie sa prezentovali významne viac u dievčat, ktoré používali núdzovú antikoncepciu v porovnaní s dievčatami, ktoré požívali iné formy antikoncepcie. Výsledky štúdie vo Švédsku ukázali, že predčasný pohlavný styk súvisel s asociálnym správaním sa, ako je sexuálne zneužívanie, klamstvo, krádeže a úteky z domu, ale aj s riskantným správaním sa, ako je napríklad počet partnerov, skúseností s orálnym a análnym sexom, fajčením, užívaním drog a konzumáciou alkoholu.

Uvedené fakty ukazujú, že nielen z hľadiska jednotlivcov, ale aj z celospoločenského hľadiska je lepšie zvýšiť informovať mladých ľudí o rizikách skorého začatia pohlavného života ako zvyšovať informácie o núdzovej antikoncepcii a uľahčiť jej dostupnosť.

 

Reklama

6. Neobmedzený prístup k núdzovej antikoncepcii obchádza zaangažovanosť rodičov

Je známe, že významné oblasti mozgu, ktoré sú základom pozornosti, vyhodnotenia odmeny, emocionálneho rozlišovania a inhibície odpovede, podstupujú štrukturálnu a funkčnú reorganizáciu počas neskorej adolescencie a rannej dospelosti. Zvlášť dôležitá úlohu zohráva prefrontálna kôra, ktorá  je zapojená do vyšších výkonných funkcií ako je napríklad časová organizácia akcií zameraných na cieľ v oblastiach správania, poznávania a jazyka. Táto veľká a zložitá asociatívna oblasť mozgu sa vyvíja popri ďalších asociačných regiónoch od detského dospievania cez adolescenciu až do dospelosti (do približne 25 roku života).

Počas obdobia, keď ešte len dozrievajú významné hodnotiace, emocionálne a organizačné funkcie mozgu dospievajúcich detí, by rodičia mali vedieť o ich sexuálnych aktivitách. Ak rodičia nevedia, že ich dospievajúce deti sú sexuálne aktívne, nemôžu adekvátne pomôcť svojmu dieťaťu primeraným poučením, ani nemôžu monitorovať komplikácie sexuálnej aktivity vrátane zneužívania, nežiaducich účinkov antikoncepcie, pohlavne prenosných chorôb a emocionálnych alebo behaviorálnych následkov.

Adolescenti, najmä dievčatá, ktorých rodičia sú oboznámení s ich priateľmi a aktivitami prejavujú nižšiu úroveň riskantného sexuálneho správania sa. Rodina hrá dôležitú úlohu vo formovaní zdravého sexuálneho vývinu detí, najmä prostredníctvom faktorov ako sú monitorovanie, láskavosť, podpora, emocionálny vzťah, komunikácia o otázkach týkajúcich sa sexu  a pod.

Reklama

 

7. Ľahký  prístup k núdzovej antikoncepcii môže zvýšiť riziko zneužívania žien sexuálnymi predátormi 

V USA, oponenti voľného prístupu (bez receptu) k núdzovej antikoncepcii argumentovali rizikom, že sexuálny predátori ju môžu využiť na uľahčenie sexuálneho zneužívania žien. Podobne American College of Pediatricians vo svojom stanovisku z roku 2014 varuje, že voľný prístup k núdzovej antikoncepcii môže vystaviť dospievajúce dievčatá zvýšenému riziku zneužívania sexuálnymi predátormi.

Vo veľkej štúdii vykonanej vo Veľkej Británii (Jackson a kol. 2019) zahŕňajúcej viac ako 200 000 žien, mali ženy vystavené domácemu násiliu a zneužívaniu  2.06-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať konzultáciu o núdzovej antikoncepcii ako ženy, ktoré neboli ohrozované (OR = 2.06, 95% CI:1,64 až 2,61).

Podobne v štúdii, ktorú vykonali Fantasia a kol. (2012), domáce násilie a zneužívanie žien súviselo so 6.5 násobne zvýšenou spotrebou núdzovej antikoncepcie. Iné štúdie preukázali, že aj skorý pohlavný styk významne súvisí s partnerským násilím.

Výsledky dlhodobej štúdie v Austrálii, ukázali, že ženy, ktoré mali pohlavný styk pred 14. rokom života, mali riziko partnerského násilia 7-násobne vyššie v porovnaní so ženami, ktoré mali prvý pohlavný styk vo veku 18 rokov a viac (P < 0.001). Podobne v štúdii vo Švédsku,  dievčatá so skorým sexuálnym debutom boli významne viac sexuálne zneužívané ako dievčatá s neskorším debutom a skorý sexuálny debut významne súvisel so sexuálnym zneužívaním (OR = 2.78, 95%Cl: 1.96–4.14).

 

Zhrnutie

Používanie núdzovej antikoncepcie súvisí s viacerými závažnými dôsledkami ako sú etický problém uhynutia ľudských embryí, mimomaternicové tehotenstvo, spontánne a indukované potraty a vrodené chyby po zlyhaní núdzovej antikoncepcie,  negatívny vplyv na zdravie žien, obchádzanie zaangažovanosti rodičov, skorý sexuálny debut a zneužívanie žien sexuálnymi predátormi.

Uvedené fakty ukazujú, že preferovanie používania núdzovej antikoncepcie a uľahčenie jej dostupnosti nesie zo sebou vážne riziká nielen individuálneho ale aj celospoločenského významu. Z tohto dôvodu by sa malo verejné zdravotníctvo, pediatri a zdravotnícky pracovníci zasadiť za programy, ktoré pomôžu eliminovať  používanie núdzovej antikoncepcie a podporovať pre dievčatá bezpečné postupy ako sú napríklad komunikácia adolescentov s rodičmi, poučenie o výhodách oddialenia sexuálnej aktivity do manželstva a tiež o tom, ako sa vyhnúť skorému sexuálnemu debutu a situáciám, ktoré môžu rezultovať do vynúteného sexu a sexuálneho zneužívania.

Reklama

PharmDr. Jozef Laurinec, PhD.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:35

Tisíce Arménov sa v Jerevane zišli na protivládnom proteste, na ktorom požadovali demisiu premiéra Nikola Pašinjana. Ako dôvod uviedli územné ústupky voči Azerbajdžanu. 

17:00

Delegácia amerických kongresmanov na čele s Michaelom McCaulom, predsedom výboru Snemovne reprezentantov USA pre zahraničné veci, pricestovala na Taiwan. 

16:59

Nórsko odovzdalo predsedovi vlády Palestínskej samosprávy Muhammadovi Mustafovi dokumenty o uznaní palestínskej štátnosti.

16:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na trojdňovú štátnu návštevu Nemecka, ktorá je zároveň prvou zo strany francúzskej hlavy štátu za uplynulých 24 rokov. 

16:01

Viacerí nemeckí politici odsúdili fyzický útok na poslankyňu Strany zelených Marie Kollenrottovú, ku ktorému došlo počas predvolebnej kampane v stredonemeckom meste Göttingen.

14:52

Ruské jednotky dobyli dedinu Berestove v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. 

14:16

Predseda Európskej rady Charles Michel odsúdil “krutý” útok Ruska na hypermarket v ukrajinskom Charkove, ktorý si vyžiadal najmenej 14 obetí.

13:46

Nemecký konzervatívny blok CDU/CSU pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu podporuje najviac voličov – až 30 percent. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zostáva aj napriek nedávnym škandálom na druhom mieste so 17 percentami hlasov, vyplýva z online prieskumu inštitútu INSA pre vydanie denníku Bild.

13:43

Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas spustilo “veľký raketový” útok na Tel Aviv. V tomto izraelskom meste sa prvýkrát po niekoľkých mesiacoch rozozvučali sirény varujúce pred raketovým útokom.

13:19

Banky na Slovensku sú verejnosťou vnímané ako zodpovedné firmy v porovnaní s ostatnými spoločnosťami na trhu. V rámci ESG oblasti očakáva verejnosť od bánk angažovanosť predovšetkým v oblasti riadenia a v sociálnej oblasti.

13:18

Na zvýšené náklady spojené so štúdiom potomka by mali myslieť najmä rodičia, ktorí nežijú v univerzitných mestách. Vysokoškolský titul môže aj na bezplatnej univerzite vyjsť na 20.000 eur. Analytik Marek Malina z investičnej platformy Portu preto radí, že so šetrením je potrebné začať už v útlom veku dieťaťa. Stačia pritom aj nižšie sumy.

13:17

Slovenskí vinohradníci dosiahli vlani historicky najnižšie výnosy a výroba vína poklesla na historické minimum. Vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, čo je o 10 miliónov litrov menej ako je dlhodobý priemer. 

13:16

Slováci čoraz častejšie platia bezhotovostne. Viac ako polovica (56 %) transakcií na Slovensku sa uskutoční bezhotovostne. Rastie najmä popularita platieb pomocou mobilných telefónov alebo inteligentných hodiniek. Počet bezhotovostných platieb by bol ešte o 20 % vyšší, ak by zákazníci nenarážali na miesta, kde bezhotovostné platby neprijímajú. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mastercard, ktorý každoročne mapuje trendy v oblasti bezhotovostného platenia na reprezentatívnej vzorke vyše 1200 Slovákov.

13:15

V slovenskom potravinárskom priemysle v 1. štvrťroku 2024 pracovalo 32.540 zamestnancov. Oproti 1. štvrťroku 2023 sa stav zamestnancov zvýšil o 0,8 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke nadrozmerná vyhliadková lavička vo vinohradoch v Pezinku

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Zdeno Drdol

Juraj Tušš

Peter Lipták

Miroslav Iliaš

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali