Rímska diecéza otvorila beatifikačný proces Chiary Corbella Petrillo

Taliansko 20. júla 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)

 

Rímska diecéza začala proces blahorečenia mladej Rimanky Chiary Corbella Pertillo, ktorá obetovala život, aby priviedla na svet svoje dieťa. V tehotenstve jej bola diagnostikovaná rakovina jazyka, avšak pre to, aby zachránila svoje dieťa, začala s agresívnou liečbou až po pôrode. Umrela v roku 2012, rok po narodení svojho tretieho dieťaťa Francesca.

Dekrét otvárajúci diecézny beatifikačný proces predstavuje Chiaru ako „laičku, manželku a matku veľkej viery v Boha“, pričom dodáva: „jej obetovanie je majákom svetla nádeje, svedectvom o viere v Boha – Darcu života a príkladom lásky, ktorá je väčšia než strach a smrť“.

Chiara sa narodila 9. 1. 1984 v Ríme. Vo svojich 24 rokoch sa vydala za Enrica Petrilla, s ktorým sa zoznámila na púti v Medžugorí. Príbeh Chiary Corbelly, ktorú kardinál Agostino Vallini, niekdajší vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu, pri slávení jej pohrebnej svätej omše nazval „druhou Giannou Berettou Mollou“, poznajú aj mnohí Slováci, a to vďaka knihe s názvom: „Chiara Corbella Petrillo. Narodili sme sa a už nikdy nezomrieme“, ktorá vyšla v slovenskom preklade vo vydavateľstve LÚČ. Hrdinský príbeh Chiary a jej manžela krátko po jej smrti opísali ich dôverní priatelia – manželia Cristiana Paccini a Simone Troisi.

Chiara totiž dala život nielen malému Francescovi, ale pred ním hrdinsky bojovala aj o možnosť priviesť na svet aj svoje ďalšie dve deti, ktoré kvôli vývojovým vadám umreli už pol hodinu po pôrode. Lekári, vediac o ťažkom postihnutí detí a ich neschopnosti prežiť viac než hodinu,  jej však pri každom z tehotenstiev odporúčali potrat. Chiara o svojich deťoch napísala: „V manželstve nám Pán chcel darovať špeciálne deti: Máriu Graziu Letiziu a Dávida Giovanniho, avšak chcel od nás, aby sme ich sprevádzali len po ich narodenie. Dovolil nám ich však objať, pokrstiť a odovzdať do rúk nebeského Otca, a to v pokoji a v jednej neobyčajnej radosti. Teraz nám zveril toto tretie dieťa, Francesca, ktorý je zdravý a onedlho sa narodí, avšak Pán od nás žiada, aby sme mu aj naďalej dôverovali, a to aj napriek nádoru, ktorý som objavila len pred niekoľkými týždňami, a ktorý sa nám snaží nahnať strach z budúcnosti, no my aj naďalej veríme, že Boh aj tentokrát vykoná veľké veci“.

Hneď po pôrode Francesca podstúpila Chiara chirurgický zákrok a následné cykly chemoterapie a rádioterapie, liečba však už nepomohla. Terminálne štádium choroby prijala s pokojom a vo viere v Božiu prozreteľnosť. „Po tom, ako sa ukázalo, že už pre ňu niet lekárskej pomoci, Chiara Pána prosila o zázrak. Nie však o zázračné uzdravenie, ale o pokoj a silu na prežívanie chvíľ utrpenia a bolesti, pre seba, ale aj pre jej blízkych“, povedal v kázni na jej pohrebe františkánsky brat Vito, ktorý oboch manželov duchovne sprevádzal, pričom dodal: „A my sme videli zomierať ženu nielen pokojnú a vyrovnanú, ale dokonca šťastnú.“.

Chiara umrela v povesti svätosti 13. júna 2012, pochovaná je na rímskom cintoríne Verano, kam ju o príhovor chodí prosiť mnoho budúcich mám.

 

Enrico Petrillo o svojej manželke: Je možné zomrieť šťastný, ako zomrela ona

Prinášame rozhovor, ktorý poskytol manžel Chiary Enrico portálu Slovo+

Enrico, začnime tak jednoducho. Kto je pre teba Chiara?
Jednoducho, hej? Chceš vedieť, kto je pre mňa Chiara teraz? Chiara je pre mňa vzor, ktorý osvetľuje moju cestu. A je vzorom nielen pre mňa, ale i pre ostatných.

Prečo?
Pretože v našom príbehu a v jej tvári sa odrážala tvár nášho Pána Ježiša Krista. Viem, že teraz sa za mňa prihovára a predovšetkým viem, že tá časť života, ktorú sme prežili spolu, otvorila moje vnútro a moje srdce väčšmi, oveľa väčšmi, ako to bolo predtým.

Pamätáš si na prvý moment, keď si zbadal Chiaru? Kde to bolo?
V Medžugorí.

Čo si si v tej chvíli pomyslel?
Že do toho dievčaťa sa môžem zamilovať.

A? Zamiloval si sa do nej?
Do Chiary? Samozrejme, že som sa do nej zamiloval :).

Tak teda, aký bol váš príbeh lásky? Aké to bolo, keď ste spolu chodili?
Náš vzťah bol úplne normálny – taký, aký mali všetci naokolo. Spoznávali sme sa, mali sa radi, rozchádzali sme sa, hádali sa a potom sme sa uzmierovali.

Ako dlho ste spolu chodili?
Päť a pol roka.

A potom ste sa vzali. Ako si spomínaš na váš svadobný deň?
Bolo to krásne (mimochodom, práve dnes (21. septembra) máme výročie) jeden z najkrajších dní v mojom živote. Našiel som konečne niekoho, s kým som sa mohol deliť o svoj život. Našiel a nasledoval som svoje povolanie. A tak podobne to vnímala aj Chiara. V manželstve je to tak – darujete sa jeden druhému, pričom sa stávate nástrojom na jeho i vašej vlastnej ceste ku spáse, k Pánovi. To je cieľom tejto sviatosti.

Keď ste niekoľko mesiacov po svadbe zistili, že čakáte dieťa, aká bola tvoja reakcia, keď ti Chiara oznámila túto správu?
Bol som absolútne šťastný. Tehotenstvo a dieťa bolo to, po čom sme túžili. Nechceli sme čakať. Avšak toto bol špeciálny prípad. Po pár mesiacoch sme sa ale dozvedeli, že nie všetko je v poriadku.

Pripravovali ste sa na príchod dievčatka – vašej prvorodenej dcérky Marie Grazie Letizie (vďaka a radosť, pozn.). Prognózy boli také, že po narodení bude žiť len veľmi krátko, pretože mala anencefáliu. O čom si vtedy premýšľal?
Pýtal som sa, že čo vlastne od nás Boh očakáva. Vedel som, že to nebude jednoduché, ale že obaja, Chiara i ja, chceme toto dieťa. Ale veta, ktorú povedala Chiara, ma držala nad vodou – budeme ju (dcérku, pozn.) sprevádzať. To jediné môžeme urobiť.

Ako na to reagovalo okolie – vaša rodina a priatelia?
Pozri, v takej chvíli si každý myslí, čo chce. Dôležité bolo, že Chiara a ja sme boli na rovnakej ceste, že sme mali rovnaký názor, kráčali sme rovnakým smerom. A dokonca aj to, že sme to zistili (postihnutie našej dcéry) v rôznej chvíli – ja som bol práve v nemocnici kvôli operácii zuba a Chiara preto išla na ultrazvuk sama – to bol, nazvime to, dar od Pána. Pretože práve v tej chvíli sme lepšie spoznali srdce toho druhého. Ak by sme to zistili spoločne, Chiara si mohla myslieť, že iba nasledujem jej vôľu a netúžim po našej dcérke tak ako ona. Ale takto sme zistili, že obaja, aj ako jednotlivci, máme na to rovnaký názor.

Povedali vám lekári, čo si o tom myslia? Čo vám odporúčali?
Pre lekárov bola Maria Grazia iba plod, tkanivo. Navrhli nám „terapeutický potrat“, ale už vtedy sme vedeli, že na tom nie je nič terapeutické.

Možno o tom nevieš, ale v Bratislave bol práve tento víkend Pochod za život, na ktorom sa zúčastnilo asi 70-tisíc ľudí. Mnoho sa hovorilo aj o potratoch, o tom, prečo si nechať dieťa. Čo však povedať matkám, ktoré čakajú postihnuté dieťa, ako bola vaša Maria, a lekári ich posielajú na potrat?
Prečo by mali matky donosiť svoje dieťa? Lebo nie my sme stvoriteľmi života a nad nami je väčší projekt, plán, ktorý zďaleka presahuje naše myšlienky a ktorého zmysel pochopíme až neskôr. Svet by predsa nebol lepší bez detí s Downovým syndrómom alebo bez ostatných detí s postihnutím. Od nich sa môžeme veľa naučiť – oveľa viac, ako si myslíme. Často sa to stane v nezvyčajných situáciách, vo chvíľach, ktoré sme si neplánovali a vymykajú sa našej predstave o živote. Keď ale pozveme Pána do nášho života, musíme byť vždy pripravení zmeniť smer, zmeniť náš plán podľa jeho vôle – tak, ako on dáva svojho ducha.

Vravíš, že aj deti s postihnutím nás môžu mnohému naučiť. Čo teda naučila teba Maria Grazia?
Chiaru aj mňa naučila menej sa báť smrti. Práve preto, lebo ona sa narodila a po krátkej chvíli už odišla do Pánovho náručia, sme my museli viac zafixovať náš pohľad na nebo a prežiť túto skúsenosť ešte väčšmi v objatí Pána, pretože On nás vždy utešil. A tak sa v jednom momente stalo, že už sme nevideli nič zlé a nepekné na tom, že sa Maria narodila a prešla z nášho rovno do Ježišovho náručia. Ak sa na túto situáciu pozrieš očami viery, je to dar, nie strata.

Po Marii Grazii Letizii vám viacerí odporúčali čakať s ďalším tehotenstvom.
Áno, všetci príbuzní.

Ale Davide Giovanni prišiel skoro.
Asi po troch, štyroch mesiacoch po Mariinom odchode bola Chiara opäť tehotná.

A tvoje prvé pocity?
Bol som spokojný, najspokojnejší. Obaja sme boli. Po tom, čo sme si prešli zložitou skúsenosťou s večnosťou pri Marii Grazii Letizii, pozreli sme sa jeden druhému do očí a povedali si: Nemáme dôvod čakať. A tak sme sa hneď pokúsili o ďalšie dieťa a Chiara bola opäť tehotná.

Po narodení Davida sa však zopakovala situácia, ktorú ste prežili pri Marii.
Áno, aj on tu ostal s nami iba krátku chvíľu. Davide z rôznych dôvodov nemal nohy a mal niekoľko ďalších postihnutí, ktoré neboli zlučiteľné so životom.

Je to neuveriteľné, najprv dcérka, potom syn… Ako si to prežíval?
Bol som šťastný, že sa mi narodil syn, ale pocity a emócie boli rovnaké – nebolo podstatné, či budeme mať chlapca alebo dievča.

Pri Marii ste sa naučili menej sa báť smrti. Čomu vás priučil Davide Giovanni?
Náš syn nám ukázal, že nemáme Boha používať ako automat na dobro a naše výhody. Vieš, keď zomrela Maria Grazia Letizia, všetci nám vraveli – ste krásni, mladí, určite budete mať veľa ďalších detí – akoby sme mali zabudnúť na naše prvé dieťa. Ale my sme nechceli zabudnúť na Mariu. A tak nás Davide naučil, aby sme pravú útechu hľadali vždy v Bohu. Lebo rovnako ako pri Marii, aj pri ňom sa zopakovala situácia – mali sme nášho syna len pozdraviť a odprevadiť k nebeskej bráne. A skrze to nám Pán ukázal, že iba v ňom, v našom Pánovi je pravá útecha. Ak by však Davide ostal s nami, my by sme hľadali útechu v Davidovi tak, ako to chceli všetci okolo nás. Ale to je v poriadku, pretože vo chvíľach, keď smútiš, často povieš a často si myslíš veci, ktoré tak nemyslíš v skutočnosti, ktoré nie sú pravdivé.

A potom prichádza váš tretí – Francesco. Všetko sa zdá byť v poriadku. Tentoraz ale ide o Chiaru…
Zistili sme, že Chiara má tumor na jazyku. A tak tehotenstvo pokračuje, ale s tým, že vieme, že tumor musí byť odstránený čím skôr.

Ak by však Chiara začala liečbu počas tehotenstva, bolo by to riskantné pre Francesca.
Samozrejme. A tak sa Chiara rozhodla, že liečbu odloží, pretože v brušku mala Francesca. Nemohli ju operovať, lebo nemohli použiť anestéziu… lekári opäť odporúčali prerušiť tehotenstvo.
Chiara mala na jazyku aftu – aspoň tak sa to spočiatku zdalo. A tak sme to liečili ako bežný pľuzgierik v ústach. No a potom sme počali Francesca. Krátko nato prišli prvé pochybnosti – afta nemizla a nereagovala na bežnú liečbu. A po návšteve zubára sme pochopili, že je to niečo horšie. Vo februári sme po rôznych vyšetreniach nakoniec zistili diagnózu – karcinóm.

Kedy sa narodil Francesco?
30. mája. A krátko nato Chiara podstúpila operáciu jazyka.

Ale Francesco bol zdravý.
Presne. Predtým Pánova otázka znela: Si pripravený odprevadiť tvoju dcéru, tvojho syna, k nebeskej bráne?
No teraz sa nás Pán pýtal: Si pripravený obetovať svoj život za život svojho syna? Si pripravený darovať sa?

Ako ste prežívali čas po Francescovom narodení, keď Chiara začínala liečbu?
Bolo to veľmi vyčerpávajúce obdobie. Chiare operovali jazyk, ktorý jej opuchol tak, že nemohla hovoriť ani prijímať potravu, museli jej zaviesť PEG (výživová sonda, pozn.), podstúpila chemoterapiu a rádioterapiu a robili sme všetko, aby boj proti tumoru vyhrala. Jej túžbou bol život.

Ako dlho trval tento boj?
Až to konca. Nebola tam ani chvíľa odpočinku. PEG jej zaviedli v júni a vybrali v decembri. A okrem toho, Chiara bola ešte mladá, mala len 27 rokov, a liečba bola veľmi invazívna – lekári chceli spraviť všetko, aby ju zachránili, a tak použili najsilnejšie dostupné prostriedky.

Čo si myslíš, ktorý moment v živote bol pre Chiaru najťažší?
Najťažšie obdobie pre ňu bol čas, keď sme spolu ešte len chodili. Chiara sama to vravievala.

Prečo?
Lebo spraviť správne rozhodnutie je najťažšia vec, ktorej musíš v živote čeliť. A ona sama neskôr vravievala, že prežívať chorobu je určite vyčerpávajúce a náročné, ale pre ňu bolo oveľa ťažšie žiť v neistote – v jej prípade to bola neistota toho, či sa vezmeme. Tvrdila, že to prežívala ako voľbu povolania. Hovorila: Znova by som išla bojovať proti chorobe, ale už by som nechcela zažiť to obdobie chodenia.

A pre teba? Čo bolo najťažšie pre teba?
Pre mňa bolo nemysliteľné, že prežijem Chiarinu smrť.

Ale zvládol si to.
Zvládol. No to je tak vždy. Vieš, strach ti nikdy nevraví pravdu. Je náročné vychovávať syna sám. Ale milosť pochopíš vtedy, keď ju prežívaš. Príde vo chvíli, keď ju potrebuješ. A úprimne ti môžem povedať, že život ide ďalej a jeho prežívanie je rovnaké, či tu Chiara s nami je alebo nie je. Môžeme byť šťastní – aj ja, aj Francesco. Hovorím to často: bol by som radšej, keby som mohol zostarnúť s Chiarou, ale nestalo sa. A prijímam to preto, lebo som si uvedomil, že k šťastiu nám stačí spása – a kríž.

Koľko má teraz Francesco rokov?
Štyri.

Je jasné, že si na mamu nepamätá, ale viem si predstaviť, že sa o nej často rozprávate.
Dúfam, že sa o nej rozprávame presne toľko, koľko je potrebné – nie príliš veľa, nie príliš málo.

Nemyslíš si, že mu chýba mama?
Nepochybujem o tom – najmä preto, že to vraví aj on. Ale vždy to vraví s takým pokojom. Pre neho je normálne povedať spolužiakom v škôlke – mám mamu v nebi a ocka na zemi. Necíti sa sirotou.

Máš vcelku vyspelého syna.
Áno, niekedy až príliš :). Už ho veľmi nechcem brávať so sebou ani na svedectvá :).

Prečo?
Mám pocit, že na svoj vek premýšľa až príliš často o vzkriesení a neviem, či je to pre neho teraz dobré. Napríklad minule mi povedal: Oci, chápem, že mama vstane zmŕtvych, ale kedy to už bude? Asi príliš prežíva tento koncept vzkriesenia a ja by som bol rád, keby to bolo úplne normálne dieťa.

Aký je váš každodenný život?
Vyčerpávajúci, zložitý, krásny. Niekedy až príliš vyčerpávajúci, ale sme tu, žijeme ďalej. Chodím do práce a vychovávam syna. Už som povedal, že to nie je vôbec jednoduché. Keď ale potom k tebe pribehne tvoj syn, objíme ťa, dá ti pusu, naberieš späť všetky sily a ideš ďalej.

Čo nás všetkých môže naučiť Chiara a jej príbeh?
Od Chiary sa môžeme učiť, že sa šťastie dá žiť už aj tu na zemi – ak si zvolíme Boha ako svojho sprievodcu (tak to píše aj v liste Francescovi). Príliš často sa zaoberáme a znepokojujeme pozemskými vecami, pričom by sme mali vždy túžiť po šťastí. A šťastie nájdeme len vtedy, keď žijeme svoj život vo vzťahu s Bohom. A preto je možné zomrieť šťastný – tak, ako zomrela ona.

Takže je podľa teba Chiara už v raji?
Nepochybujem o tom :).

Zdroj: www.slovoplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:33

Prvé kolo prezidentských volieb na Cypre vyhral Christodulidis.

19:18

V Benátkach sa cez víkend začal každoročný karneval.

18:36

Školáci v Odese budú mať pre výpadky elektriny dvojdňové prázdniny.

18:35

Významný iracký aktivista, ktorý vedie kampaň za zachovanie známych mezopotámskych močiarov, sa tento týždeň stal obeťou únosu.

18:34

Ruské sily údajne pália ukrajinské knihy v Luhanskej oblasti.

17:23

S cieľom doplniť straty na živej sile sa ruská armáda snaží naverbovať aj odsúdené ženy, aby sa zapojili do bojových operácií na Ukrajine. S odvolaním sa na zvodku generálneho štábu ukrajinskej armády o tom v nedeľu informovala britská stanica BBC.

16:50

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v nedeľu oznámil, že v súvislosti s korupčnými škandálmi prebieha v súčasnosti audit kontraktov na armádne obstarávanie. Zároveň však odmietol potvrdiť medializované správy, že by čoskoro mohol byť odvolaný zo svojho ministerského postu.

16:38

Iránsky opozičný líder Mír Hosejn Músáví vyzval na vypísanie celoštátneho referenda, ktoré by rozhodlo, či sa má v islamskej republike vypracovať nová ústava.

16:19

Reznikov: Kyjev nepoužije nové zbrane dlhého doletu na ruskom území.

16:18

Pokus o preplávanie Egejského mora neprežili najmenej dvaja migrant.

16:11

Macronova vláda pristúpila na kompromis v návrhu dôchodkovej reformy.

15:54

Lavíny si v západnom Rakúsku od piatka vyžiadali už osem obetí na životoch. Po tom, čo boli v sobotu hlásení traja mŕtvi, informovala tamojšia polícia v nedeľu o ďalších piatich.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Čech je podozrivý z viacerých prípadov sexuálneho násilia v Bratislave

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Českí policajti zadržali v sobotu (4. 2.) podozrivého z viacerých prípadov sexuálneho násilia, ku ktorým došlo tento a minulý rok v Bratislave. V súčasnosti je v cele policajného zaistenia. Obvinený je aj zo zločinu lúpeže, trestného činu nebezpečného vyhrážania a výtržníctva. TASR o tom…

Polícia obvinila Ukrajinca z vraždy vo Veľkom Bieli

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z obzvlášť závažného zločinu vraždy, ku ktorej došlo vo Veľkom Bieli. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff "Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania mal obvinený muž spôsobiť v nočných hodinách z piatka…

Matovič: Gröhlinga som mal možnosť zažiť zblízka, tak niečo neschopné a lenivé sa tak ľahko nevidí

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Jakub Kotian)   Predseda OĽaNO Igor Matovič reagoval na sociálnej sieti na vyjadrenia Branislava Gröhlinga z SaS „Po PS a KDH dnes odmietol vylúčiť povolebnú koalíciu s mafiou z premalovaného SMERu aj Gröhling z SaS. Nechal sa zároveň počuť, že v SaS sú veľmi radi,…

Najčastejšou chybou pri kúrení je spaľovanie mokrého a surového dreva

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Najčastejšou chybou pri kúrení drevom je spaľovanie mokrého a surového dreva. Ďalšou je príliš skoré regulovanie prívodu vzduchu na horenie. Kúriť by sa malo len vysušeným drevom alebo drevenými briketami. Pre TASR to uviedol špecialista na kvalitu ovzdušia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Martin…

SHMÚ varuje pred nízkymi teplotami, niekde môžu klesnúť na mínus 22 stupňov

0 icon

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Bennett sa opýtal Putina: Dávate mi slovo, že nezabijete Zelenského?

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole) Aktualizované 5. februára 2023 18:35 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   18:20 - Americké tanky M1 Abrams sú pre ukrajinskú armádu menej vhodné…

Izraelský dozorný orgán: “zdrvujúce dôkazy” o väzbách medzi mimovládnymi organizáciami financovanými EÚ a teroristami

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   "Dôkladné a zodpovedné preskúmanie týchto informácií z otvorených zdrojov by malo presvedčiť vlády, aby ukončili financovanie týchto organizácií," povedal Itai Reuveni, riaditeľ pre komunikáciu v NGO Monitor. Píše Tamás Orbán pre The European Conservative V novej správe, ktorú v stredu 1. februára zverejnil jeruzalemský…

Zabitie hviezdy YouTube zo cti vyvolalo v Iraku pobúrenie

0 icon

Bagdad 5. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Smrť mladej hviezdy YouTube rukou jej otca vyvolala v Iraku pobúrenie, keďže v tejto konzervatívnej krajine pokračujú takzvané vraždy zo cti, informuje The Guardian Dvadsaťdvaročnú Tibu al-Aliovú zabil jej otec 31. januára v južnej provincii Diwaniya, uviedol v piatok na Twitteri hovorca ministerstva…

Rusko chce vytvoriť rýchlejšie bezpilotné lietadlá

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko chce vytvoriť rýchlejšie bezpilotné lietadlá ako Šachťor, aby Ukrajine spôsobilo nové problémy. Moskva plánuje, že Irán ich bude vyrábať - ale na ruskom území. O týchto plánoch informuje denník Wall Street Journal, pričom zdôrazňuje, že ide aj o plány Teheránu Továreň na výrobu…

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Remišová: Televízia nezvládla svoju úlohu

0 icon

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Volajú ho tam podľa neho "nezákonné obvinenia". Veronika Remišová reaguje.

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Labute plávajú v zasneženom malom jazere, keď teploty klesli na mínus 9 stupňov Celzia neďaleko mesta Ignalina, asi 120 km severne od hlavného mesta Vilniusu v Litve

Autor: TASR/AP-Mindaugas Kulbis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čech je podozrivý z viacerých prípadov sexuálneho násilia v Bratislave

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Českí policajti zadržali v sobotu (4. 2.) podozrivého z viacerých prípadov sexuálneho násilia, ku ktorým došlo tento a minulý rok v Bratislave. V súčasnosti je v cele policajného zaistenia. Obvinený je aj zo zločinu lúpeže, trestného činu nebezpečného vyhrážania a výtržníctva. TASR o tom…

Polícia obvinila Ukrajinca z vraždy vo Veľkom Bieli

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z obzvlášť závažného zločinu vraždy, ku ktorej došlo vo Veľkom Bieli. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff "Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania mal obvinený muž spôsobiť v nočných hodinách z piatka…

Matovič: Gröhlinga som mal možnosť zažiť zblízka, tak niečo neschopné a lenivé sa tak ľahko nevidí

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Jakub Kotian)   Predseda OĽaNO Igor Matovič reagoval na sociálnej sieti na vyjadrenia Branislava Gröhlinga z SaS „Po PS a KDH dnes odmietol vylúčiť povolebnú koalíciu s mafiou z premalovaného SMERu aj Gröhling z SaS. Nechal sa zároveň počuť, že v SaS sú veľmi radi,…

Najčastejšou chybou pri kúrení je spaľovanie mokrého a surového dreva

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Najčastejšou chybou pri kúrení drevom je spaľovanie mokrého a surového dreva. Ďalšou je príliš skoré regulovanie prívodu vzduchu na horenie. Kúriť by sa malo len vysušeným drevom alebo drevenými briketami. Pre TASR to uviedol špecialista na kvalitu ovzdušia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Martin…

SHMÚ varuje pred nízkymi teplotami, niekde môžu klesnúť na mínus 22 stupňov

0 icon

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Bennett sa opýtal Putina: Dávate mi slovo, že nezabijete Zelenského?

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole) Aktualizované 5. februára 2023 18:35 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   18:20 - Americké tanky M1 Abrams sú pre ukrajinskú armádu menej vhodné…

Izraelský dozorný orgán: “zdrvujúce dôkazy” o väzbách medzi mimovládnymi organizáciami financovanými EÚ a teroristami

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Pixabay)   "Dôkladné a zodpovedné preskúmanie týchto informácií z otvorených zdrojov by malo presvedčiť vlády, aby ukončili financovanie týchto organizácií," povedal Itai Reuveni, riaditeľ pre komunikáciu v NGO Monitor. Píše Tamás Orbán pre The European Conservative V novej správe, ktorú v stredu 1. februára zverejnil jeruzalemský…

Zabitie hviezdy YouTube zo cti vyvolalo v Iraku pobúrenie

0 icon

Bagdad 5. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Smrť mladej hviezdy YouTube rukou jej otca vyvolala v Iraku pobúrenie, keďže v tejto konzervatívnej krajine pokračujú takzvané vraždy zo cti, informuje The Guardian Dvadsaťdvaročnú Tibu al-Aliovú zabil jej otec 31. januára v južnej provincii Diwaniya, uviedol v piatok na Twitteri hovorca ministerstva…

Rusko chce vytvoriť rýchlejšie bezpilotné lietadlá

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko chce vytvoriť rýchlejšie bezpilotné lietadlá ako Šachťor, aby Ukrajine spôsobilo nové problémy. Moskva plánuje, že Irán ich bude vyrábať - ale na ruskom území. O týchto plánoch informuje denník Wall Street Journal, pričom zdôrazňuje, že ide aj o plány Teheránu Továreň na výrobu…

Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Remišová: Televízia nezvládla svoju úlohu

0 icon

Exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Volajú ho tam podľa neho "nezákonné obvinenia". Veronika Remišová reaguje.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Saunovanie pri prechladnutí: Pomáha či škodí?

0 icon

Bolesť hrdla, kašeľ, nádcha. Z času na čas prechladne každý. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú radi sauny či parný kúpeľ určite vám už napadla otázka, či je vhodné tieto relaxačné kúry absolvovať aj s prechladnutím. Pomáha sauna pri prechladnutí alebo škodí organizmu? Odpoveď dáva portál PraxisVita.

Tento symbol je na mnohých kozmetických výrobkoch. Viete, čo presne znamená?

0 icon

Mnohé vaše kozmetické výrobky majú na svojom obale symbol otvoreného téglika s číslom a veľkým písmenom M. Viete, čo presne tento symbol znamená? Vo vašej kozmetickej taštičke i na kozmetickom stolíku sa určite nachádzajú produkty, ktoré majú na svojom obale označenie typu 3M, 6M, 9M, 12M, 24M či 36M. Čo presne znamenajú v krátkom…

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Armádny Magazín

Ruské sily získali nový typ likvidátora dronov

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Ruská medziregionálna verejná organizácia na podporu vývoja a prevádzky vojenskej techniky „Vojenno techničeskoje obšestvo“ (VTO) počas špeciálnej vojenskej operácie poskytuje podporu spojeneckým silám. VTO doteraz do operačnej zóny poslala armádne stany, generátory, mobilné vykurovacie systémy, paliv

Americkí a nemeckí inštruktori pripravujú areál v Javorive na príchod prvých západných tankov. Zabudli na marcový masaker?

0 icon

Ukrajina, 5. februára 2023 (AM) – Americkí inštruktori a nemeckí inžinieri dorazili na cvičisko Ozbrojených síl Ukrajiny Javoriv v Ľvovskej oblasti neďaleko poľských hraníc. Plánuje sa výcvik ukrajinskej armády v oblasti riadenia a bojovej koordinácie n

Nastal čas zabudnúť na neutralitu Rakúska a Švajčiarska

0 icon

Rakúsko, 5. februára 2023 (AM) – Rakúsko a Švajčiarsko (najmä to druhé) sa dlhé roky vyhlasovali za vzorové neutrálne štáty. Počas uplynulého roka a začiatkom tohto však dali jasne najavo, že k činom Ruska na Ukrajine nemajú neutrálny postoj – odsudzujú ich. Nedávne udalo

Krádež zbraní v ukrajinskej Medzinárodnej légii odhalená

0 icon

Poľsko, 5. februára 2023 (AM) – Ukrajinský The Kyiv Independent v spolupráci s poľským kanálom TVN zverejnili 30. novembra vyšetrovanie týkajúce sa krádeže a sprenevery zbraní v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny. Bolo to už druhýkrát

Logika vedenia amerického Federálneho rezervného systému

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Odborníci Agentúry pre strategické predpovede "Archa" vedenej ruským ekonómom Michailom Chazinom v najnovšej analýze poukazujú na základe makroekonomických údajov, že krízová situácia v USA sa zhoršuje. Inflácia v krajine mierne klesla, ale údaje o ukazovateľoch v stavebníctve, priemysle a sektore služieb, dokonca aj o trhu

TopDesať

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

0 icon

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

FOTO DŇA

Labute plávajú v zasneženom malom jazere, keď teploty klesli na mínus 9 stupňov Celzia neďaleko mesta Ignalina, asi 120 km severne od hlavného mesta Vilniusu v Litve

Autor: TASR/AP-Mindaugas Kulbis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali