Bratislava 28. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Aktualizované 28. januára 2023 o 19:55 h.
Pokračovanie vlády s vyslovenou nedôverou až do 30. septembra je neprijateľné. Vyhlásil to poslanec Richard Takáč (Smer-SD) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Smer-SD trvá na termíne volieb 27. mája. Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) potvrdil, že bývalé koaličné strany sa dohodli na septembrovom termíne volieb. Ten si podľa neho vyžaduje mobilizáciu demokratov
Budaj si myslí, že je potrebné zrealizovať nevyhnutné reformy.
“Občania musia dostať moderný štát a nie klientelistickú polomafiu, ktorá ovládne ešte aj prokuratúru a súdy,” zdôraznil.
Poukázal, že do politickej krízy sa dostali tesne po druhom výročí vlády, čo je podľa neho skoro. Čas do septembra chce Budaj využiť na ochranu životného prostredia.
Dôvodom septembrového termínu je podľa Takáča získanie času, aby vládna koalícia pozatvárala opozičných predstaviteľov. Zároveň skritizoval koalíciu, ktorá podľa neho schvaľuje veci na poslednú chvíľu, teda “minútu po dvanástej”. To podľa neho robila aj v minulosti, napríklad pri dohodách so zdravotníkmi. Doplnil, že z ich strany neprebehli žiadne rokovania s koalíciou o skoršom termíne.
Na zmenu volebného systému treba podľa Budaja pokojnejšie roky, nie vojnové. Odmietol vyjadrenia Igora Matoviča (OĽANO), že by Smer-SD rokoval s nejakou politickou stranou o zmene volebného systému. Smer-SD si podľa neho myslí, že by to muselo byť na základe konsenzu všetkých politických strán.
Budaj nechcel komentovať politický projekt Mikuláša Dzurindu.
“My dodržiavame štandardnú politickú kultúru, nič nebudeme odkazovať cez médiá,” povedal.
“Spektrum pravice a terajších koaličných strán je asi vo veľmi katastrofálnom stave, keď dokázali vzkriesiť Mikuláša Dzurindu,” vyhlásil Takáč.
Smer-SD pôjde do nasledujúcich volieb samostatne, Takáč odmietol, že by išli s mimoparlamentnou SNS. Avizované stretnutie predstaviteľov politických demokratických síl bude podľa Budaja neskôr ako 1. februára.
KDH chce ísť do volieb samostatne, kandidátku otvorí pre iné subjekty
Mimoparlamentné KDH sa v tejto chvíli pripravuje na parlamentné voľby samostatne. Kandidátnu listinu otvorí pre vybrané demokratické subjekty a osobnosti. Rozhodlo o tom predsedníctvo hnutia na sobotnom zasadnutí. KDH chce iniciovať ďalšie kolá rokovaní. V sobotu už jeho predstavitelia rokovali s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).
KDH chce byť nespochybniteľnou voľbou pre konzervatívneho a kresťanského voliča.
“Nechceme dopustiť, aby v nasledujúcich voľbách prepadli hlasy demokratických voličov. Už teraz máme pripravené nové posily a expertov, ktorých budeme predstavovať v nasledujúcich dňoch a týždňoch,” uviedlo hnutie v stanovisku, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Lenka Halamová.
Finálne rozhodnutie o postupe vo voľbách prijme KDH na zasadnutí celoslovenskej rady.
Halamová pre TASR ozrejmila, že s Hegerom pokračujú rokovania ďalej.
“Finálne rozhodnutie o spolupráci nepadlo,” dodala.
“Je zákon slušnosti sa stretnúť a vypočuť si názory každého, kto prejavil záujem o KDH. Aktuálne môžeme potvrdiť takéto stretnutia s pánom Dzurindom a pánom Mackom,” uviedla hovorkyňa k rokovaniam.
Dobrá voľba chce rokovať o spájaní, odmieta vládu so Smerom a OĽANO
Mimoparlamentná strana Dobrá voľba a Umiernení chce rokovať o spájaní síl. Nechce rozbíjať hlasy a chce ísť do parlamentných volieb s partnermi. Podmienkou strany je vytvorenie vlády bez lídra Smeru-SD Roberta Fica a lídra OĽANO Igora Matoviča aj dohoda na základnom obsahu. Strana zároveň apeluje, aby sa predčasné voľby konali ešte do leta.
Podpredseda strany Rado Baťo vyzval na sobotnej tlačovej konferencii politikov stredopravého priestoru, aby nenaťahovali rokovania o spájaní. Treba sa dohodnúť na ponuke pre voličov, aby mohla vzniknúť vláda bez Smeru-SD a OĽANO. Stretol sa s nezaradeným poslancom Miroslavom Kollárom i expremiérom Mikulášom Dzurindom, ktorí sú tvárami nového projektu Modrá koalícia. Chce, aby sa viac rozprávalo o výsledkoch rokovaní a menej o procese.
Strana bude mať snem najneskôr v polovici marca, kde sa má potvrdiť ďalšie smerovanie a to, v akej forme pôjde do volieb. Šéf strany Tomáš Drucker zároveň zopakoval, že nebude kandidovať na predsedu strany.
Zmena štýlu vlády podľa strany nie je možná, ak v nej bude fungovať Matovič alebo ak bude dočasne poverený premiér Eduard Heger tvrdiť, že Matovič je jeho najbližší spolupracovník.
“S Igorom Matovičom sa nemáme o čom rozprávať a v prípade, ak by mal niekto ďalší z OĽANO záujem sa spájať, pre nás bude kľúčovou podmienkou to, či je alebo nie je ochotný naďalej spolupracovať s Igorom Matovičom,” ozrejmil Baťo a dodal, že Heger sa musí rozhodnúť, kam chce patriť.
Projekt výstavby nemocnice Rázsochy je podľa strany obrazom manažérskeho chaosu a zlyhania. Drucker vyzval Hegera, aby sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou dohodol na tom, čo je potrebné urobiť, aby sa zintenzívnila robota na projekte. Za dôležité považuje vymenovať človeka zodpovedného za vedenie projektu výstavby. Parlamentný zdravotnícky výbor by mal podľa neho žiadať od dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) konkrétne plány a úlohy.