Ministerka víta, že sa mladí ľudia zaujímajú o stav slovenského zdravotníctva a ospravedlnila sa za technické a estetické nedostatky zdravotníckych zariadení. Informovala tiež, že chce prezentovať knihu, z ktorej bude vyplývať, čo všetko sa spravilo pre slovenských pacientov. Šéfka rezortu uviedla, že chce pravidelne pokračovať v stretnutiach s vedením nemocníc, na ktoré spolu s riaditeľmi budú pozývaní aj študenti, ktorí budú môcť predkladať svoje podnety. “Ak by sa zistilo, že pacient sa nachádza v prostredí, ktoré je nebezpečné, tak Úrad verejného zdravotníctva nariadi zatvorenie takého oddelenia,“ konštatovala Kalavská.
“Nesmieme dovoliť, aby niektoré nedostatky, skôr estetického alebo technického, drobného charakteru, zatienili to enormné množstvo práce a obrovské investície do zdravotníctva,” povedal na brífingu premiér Peter Pellegrini. Podľa neho sú niektoré ťažkosti v nemocniciach spôsobené veľkými konštrukčnými problémami a mnohé nedostatky sa už v súčasnosti odstránili. “Niekde problém pretrváva, ale bude si vyžadovať väčšiu rekonštrukciu,“ zhodnotil. Zástupcovia nemocníc podľa Pellegriniho garantovali, že urobia všetko pre to, aby odstránili aj najmenšie nedostatky v nemocniciach.
Problémy vo svojej nemocnici zhodnotila aj riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Renáta Vandriaková. Informovala, že v UNB identifikovali problémy týkajúce sa technického vybavenia priestorov nemocnice a od roku 2017 postupne problémy odstraňujú. Už podľa nej v nemocnici nie sú také priestory, kde by bol pacient a kde by boli plesne. Ako ďalej uviedla, to, čo na fotke v Knihe plesní mohlo vyzerať ako pleseň, môže byť aj vplyv vlhkosti. “Najväčší problém, ktorý nemocnice v rámci Bratislavy majú, je nevyhovujúci stav budov. Tie budovy sú niekoľko desiatok rokov staré a niekoľko rokov do nich nebolo investované. Investované bolo len do prístrojového vybavenia,” dodala.