Vaše Business Leaders Forum je administrátorom Charty diverzity, ktorá šíri myšlienky rôznosti, nediskriminovania a inklúzie. Zákaz diskriminácie je však zakotvený aj v platnej legislatíve, tak čím by ešte mohla Charta diverzity spoločnosť obohatiť?
Je to skôr taký deklaratívny a motivačný faktor pre firmy, aby si uvedomili, že diverzita má prínos pre firmy samotné. Pomáha im skladať také tímy, aby boli úspešné, ľudia spokojní, a aby firmy boli v konečnom dôsledku ziskovejšie.
Dotýka sa táto charta aj otázky migrácie?
Dotýka sa všetkého, čiže aj migrácie. Mali sme takú iniciatívu s migračným úradom, keď sme sa pokúšali umiestniť niektorých uchádzačov, ktorí prišli z Iraku. To bola taká veľká skupina, ktorú sem doviezla vláda SR, tuším to boli irackí kresťania. Bolo to asi pred dvoma rokmi a bolo ich okolo sto, hľadali sme im prácu aj medzi týmito spoločnosťami, ktoré sú signatármi charty diverzity.
Ale my tu problém migrácie nemáme. Je to síce smutné, ale migranti tu nechcú zostať. My nie sme krajina, ktorá by im poskytla príležitosti ako napríklad Nemecko. Prináša to aj problémy, ale kultúry, ktoré vedeli čerpať to najlepšie z iných kultúr, boli vždy najúspešnejšie. My sme veľmi malá krajina a nemáme tu všetok rozum sveta. Keď vidíte problém so zamestnanosťou a s demografickým vývojom u nás, to sa nevyrieši samo od seba, bude tu musieť byť migrácia.
Ale veď my tu už dávno máme cudzincov a zahraničné firmy s ich know-how. Ešte v príhovore ste spomínali, že dúfate, že raz bude aj zo Slovenska taký „taviaci kotol“ národov, ako sú Spojené štáty. Ako ste to mysleli?
Ja som v Spojených štátoch dva roky žil a tá kultúrna rôznorodosť, ako tam ľudia pristupujú k iným ľuďom, to čo som zažil, bolo skvelé. Mňa nikto neriešil, či som z východnej Európy alebo odkiaľ – ak je človek šikovný, to je jediná vec, ktorá je dôležitá.
Podľa pána Kiššu je teda smutné, že sem nechcú migranti prísť. Páčilo by sa mu, keby to na Slovensku bolo ako v Nemecku, pokiaľ ide o migráciu. Konečným cieľom je aj na Slovensku vybudovať multikultúrnu spoločnosť podľa vzoru USA, kde budú popri sebe žiť stovky rôznych národov. Tie pôvodné majú v USA vyhradené dokonca vlastné rezervácie.
Ivan Lehotský