Od 1. januára 2016, keď začali byť náramky využívané, bolo kontrolovaných až 411 odsúdených a 54 chránených osôb. Náramky sú vo väčšej miere využívané aj vo väzniciach, kde Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) kontroloval od 1. januára 2018 až 504 odsúdených. Sledovacie zariadenie musí odobriť príslušný súd, pričom kapacity náramkov ďaleko presahujú súčasný stav ich využitia.
Viacerí sudcovia si vedia pri elektronických náramkoch predstaviť, že budú v budúcnosti využívané vo väčšej miere. Podľa ich názoru si totiž aj sudcovia musia na alternatívne tresty zvyknúť. Výhodou pri monitorovacích zariadeniach sú aj znížené náklady na odsúdeného, ktoré neznáša štát. Rozdiely v nákladoch na jedného odsúdeného, ktorý je vo výkone trestu, sa oproti napríklad domácemu väzeniu pohybujú v desiatkach eur.
Aj napriek nárastu monitorovaných osôb sa inštitút náramkov nevyužíva často, rezort spravodlivosti v budúcnosti očakáva vyšší počet takto sledovaných osôb. O využití sledovacieho zariadenia musia rozhodovať súdy, ktoré tak môžu nahradiť väzbu v prípade obvinených či odsúdených. Alternatívne tresty, ako je trest domáceho väzenia, ale napríklad aj peňažný trest a trest povinnej práce, sa v SR využívajú podstatne menej ako v západnej Európe.