Dovolenka je podľa rezortu najvýznamnejším obdobím odpočinku, v rámci ktorého je zamestnanec oslobodený od plnenia pracovných povinností a slúži na zotavenie sa po práci. “Vzhľadom na účel dovolenky by jej výmera mala reflektovať potrebu odpočinku zamestnanca po práci, a nie potreby viažuce sa k rodinnému životu zamestnanca, ako starostlivosť o dieťa a podobne,” tvrdí ministerstvo.
Zamestnávateľ podľa ministerstva práce môže aj v súčasnosti predĺžiť základnú výmeru dovolenky aj zamestnancom, ktorí sú mladší ako 33 rokov, napríklad v kolektívnych zmluvách, vo vnútorných predpisoch zamestnávateľa (ak u zamestnávateľa nepôsobia odbory) tak, aby neporušil zásadu rovnakého zaobchádzania. “V Zákonníku práce je zároveň viacero inštitútov, ktoré prispievajú k zosúladeniu pracovných a rodinných povinností zamestnancov starajúcich sa o deti, napríklad právo na materskú dovolenku, právo na rodičovskú dovolenku, úprava pracovného času, pracovný pomer na kratší pracovný čas, pružný pracovný čas, pracovný pomer s výkonom práce doma, telepráca a podobne,” dodalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
S návrhom SNS vyjadrila nesúhlas aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). “Aj s ohľadom na spomaľovanie ekonomiky a následnú výzvu ministra financií na šetrenie vyjadrujeme svoj nesúhlas s uvedenou iniciatívou novelizovať Zákonník práce,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková. Zamestnávatelia upozorňujú na to, že zvýšenie nároku na dovolenku z terajších štyroch týždňov na päť týždňov u zamestnancov do 33 rokov znamená reálne zníženie fondu odpracovaných hodín a potrebu ich vykrytia. “Zamestnávatelia budú musieť nahradiť tento výpadok nadčasmi alebo prijatím nových zamestnancov (čo naráža na problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily), pričom obe alternatívy znamenajú zvýšené náklady,” tvrdí Špániková.
V súčasnosti pracovný kódex päť týždňov dovolenky priznáva len tým zamestnancom, ktorí dovŕšili 33 rokov. Dvojica poslancov za SNS Tibor Jančula a Magdaléna Kuciaňová navrhuje, aby sa to týkalo aj zamestnancov mladších ako 33 rokov, ak sa trvalo starajú o dieťa. Parlament ich legislatívny návrh na septembrovej schôdzi posunul do ďalšieho legislatívneho procesu. Návrh novely Zákonníka práce má podľa nich pozitívne a negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie. “Očakáva sa pozitívny vplyv napríklad v oblasti cestovného ruchu a mierne negatívny vplyv na produktivitu tých zamestnancov u zamestnávateľov, ktorým sa navýši základná výmera dovolenky o jeden týždeň,” tvrdí dvojica národniarov.