Revúca 5. júna (TASR) – Medvedicu s tesným telemetrickým obojkom v Národnom parku Muránska planina stále nenašli. Lesní robotníci pred vyše týždňom ohlásili, že videli šelmu s tesným obojkom, ktorý ju dusil. Ochranári namontovali na predpokladaných miestach výskytu medveďov fotopasce a pripravili návnady. Ako pre TASR povedal riaditeľ Muránskej planiny, doteraz odfotili štyri medvede, no chýbala medzi nimi práve hľadaná medvedica s mláďaťom. Dnes v teréne fotopasce vymieňajú za zariadenia s vyšším rozlíšením.
Podľa lesných robotníkov mala medvedica jedno mláďa, pričom sa im zdalo, že ťažko dýcha a chrčí. Všimli si, že mala na krku červený telemetrický obojok, ktorý ju pravdepodobne škrtil. Ochranári začali šelmu okamžite hľadať. Problém nastal vo chvíli, keď nedokázali zistiť, kto medveďovi obojok nasadil. Nevylúčili pritom, že šelma sa zatúlala z Poľska. "V Národnom parku Muránska planina sme obojkovali tri medvede a tento určite nepatrí k nim. Pripravili sme krmivo ako návnadu a inštalovali sme fotopasce, aby sme čo najskôr zistili, či je medvedica ešte na blízku. Doteraz sme zaznamenali štyri medvede, no s mláďaťom nebol ani jeden. Nevieme však jednoznačne určiť, či sú niektoré označené obojkom, preto sme dnes dali vymeniť niektoré fotopasce za iné s vyšším rozlíšením," povedal Boroš.
Medvede sú na Slovensku chráneným živočíšnym druhom. Na ich označenie sú potrebné povolenia a registrácia. Napriek tomu je pátranie po informáciách z obojku dusiacej sa medvedice stále neúspešné. "Povolenie na monitorovanie dostala Správa Tatranského národného parku, tí robia imobilizáciu medveďov do konca tohto roka. Národné lesnícke centrum Zvolen má povolenú imobilizáciu siedmich jedincov do roku 2014 a Štátna ochrana prírody imobilizáciu 15 medveďov do roku 2014," informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Pre Štátnu ochranu prírody (ŠOP) vykonáva označovanie obojkami a sledovanie medveďov súkromná spoločnosť s ručením obmedzeným LSO z Bardejova. "Všetky údaje z GPS telemetrických vysielačov zbierajú pracovníci súkromnej spoločnosti každý deň. Tieto údaje dostáva Štátna ochrana prírody v mesačných intervaloch. Vzhľadom na to, že tieto údaje podliehajú určitému stupňu utajenia, nakoľko obsahujú citlivé informácie o lokalizácii jedinca, sú archivované na riaditeľstve ŠOP SR. V prípade potreby je možné tieto údaje preveriť priamo na ŠOP SR. Tieto údaje v súčasnosti ŠOP overuje priamo u spoločnosti LSO," dodal hovorca envirorezortu.