“Rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Karol Mičieta podporuje účasť študentov UK na komunálnych voľbách, avšak nemôže udeliť ďalšie rektorské voľno, keďže v tomto roku už využil maximálnu možnú stanovenú kvótu na udelenie rektorského voľna,” povedala pre TASR Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK. Ako ďalej doplnila, na viacerých fakultách najväčšej univerzity na Slovensku výučba denných študentov v piatok neprebieha.
Vyučovať podľa rozvrhu sa bude deň pred voľbami aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre. “Vedenie SPU sa rozhodlo neudeliť dekanské voľno pre externých študentov ani v sobotu, keď budú prebiehať voľby do samospráv obcí,” uviedla pre TASR tlačová hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.
Ani Prešovská univerzita v Prešove neplánuje udeliť rektorské voľno, TASR to potvrdila hovorkyňa univerzity Anna Polačková. Rektorské ani dekanské voľno nebudú mať ani študenti Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ako potvrdila TASR hovorkyňa univerzity Linda Babušík Adamčíková, “rozvrhy vyučovania umožňujú študentom pricestovať včas do miesta trvalého pobytu a participovať na volebnom akte.”
Iniciatívy Za slušné Slovensko a Nie je nám to jedno poslali rektorom a dekanom slovenských univerzít výzvu ku komunálnym voľbám, aby na piatok udelili študentom rektorské alebo dekanské voľno. “V prípade, ak nie je možné udeliť rektorské alebo dekanské voľná, dovoľujeme si vás požiadať o skrátenie výučby alebo presunutie výučby tak, aby študenti mohli v piatok čo najskôr cestovať do svojich domovov,” uvádza sa v spoločnej výzve iniciatív. Rovnako na rektorov a dekanov fakúlt apelovali, aby vyzvali študentov k tomu, aby išli voliť.
Politické aktivity iniciatívy Za slušné Slovensko
Iniciatíva Za slušné Slovensko však nie je apolitickým zoskúpením. V tohtoročných komunálnych voľbách podporuje konkrétnych kandidátov. Svoju podporu vyjadrila kandidátovi na primátora Bratislavy Matúšovi Vallovi, kandidátovi na primátora Nitry Marekovi Hattasovi a kandidátovi na primátora Žiliny Petrovi Fiabánemu. Vysvetľuje to tým, že títo kandidáti sa prihlásili k ich vízii Slušné mestá a obce Slovenska.
Po vyjadreniach predstaviteľov Za slušné Slovensko neskrývali rozčarovanie predseda Trnavského samosprávneho kraja (TSK) Jozef Viskupič (OĽaNO) rovnako ako jeho spolustraníci Igor Matovič, Veronika Remišová či Gábor Grendel. Kriticky sa vyjadril aj predseda KDH Alojz Hlina.
“Mrzí ma, že ľudia z námestí (sám som opakovane na námestiach bol) boli zneužití. Mrzí ma, že do boja o starostovské a primátorské posty zasahuje kádrovanie podla “slušnosti za Slovensko”. Špeciálne pri komunálnej politike je to hrozne nefér. Obdivujem mnohých starostov a primátorov, ale aj obecných a mestských poslancov, ktorí takmer ako dobrovoľníci (za symbolický peniaz) formujú verejný záujem a riešia cesty, chodníky, škôlky, základne školy, športoviská, osvetlenie, parkovanie atď.”
“Nie už nemôžem byť a nie som Za slušné Slovensko,” napísal v tom čase Viskupič.
Pre niektorých prekvapivo komentoval túto aktivitu politický komentátor Dag Daniš: zo Slušného Slovenska “sa stáva politická PR agentúra a slečna Farská poradí, koho voliť”. Ukazuje sa, že mladí ľudia z tejto iniciatívy sú už skutočne bez akejkoľvek kritickej sebareflexie.