Vzhľadom na to, že v parlamente má väčšinu vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), kontroverzný návrh zrejme bude schválený, dodala AP.
Vládny návrh zákona o najvyššom súde ostro kritizovala nielen opozícia, ale aj EÚ. Kritici návrhu vyčítajú, že umožní politikom, aby kontrolovali súdnu moc, ktorá tak stratí svoju nezávislosť.
Návrh zákona predložila do parlamentu strana PiS, ktorej líder Jaroslaw Kaczyňski – povolaním právnik – tvrdí, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, keďže v ňom stále pôsobia ľudia z komunistických čias.
Časť kritikov zákona tieto jeho argumenty uznáva, ale iní, ako aj samotní sudcovia, ich označili za nesprávne.
Návrh zákona o najvyššom súde v Poľsku vyvolal búrlivú diskusiu a novú vlnu pouličných protestov. Európska komisia varovala vládu vo Varšave, že dôsledkom prijatia kontroverznej právnej normy by mohlo byť rozhodnutie Bruselu odňať Poľsku jeho hlasovacie práva v EÚ.
Ak Sejm návrh zákona o najvyššom súde schváli, bude sa ním následne zaoberať horná komora parlamentu, kde má väčšinu tiež PiS. Zákon pôjde potom na podpis k prezidentovi Andrzejovi Dudovi, ktorý – ako pripomenula AP – doteraz pri svojich rozhodnutiach vždy postupoval v duchu straníckej línie svojej PiS.
V súvislosti s najnovším vývojom v Poľsku predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý v minulosti zastával funkciu poľského premiéra, prejavil záujem o schôdzku s Dudom.
Poľský prezident však Tuskovu žiadosť odmietol, uviedli podľa AP Dudovi poradcovia.
AP dodala, že v Poľsku sa dnes večer uskutočnia ďalšie pouličné protesty proti vládnej politike.