V kampani často zaznievalo, že referendum je proti ľudským právam. Aký máte nato názor?
Áno zachytil som pomerne veľa takýchto názorov, niekedy prezentovaných aj právnikmi. Ide skôr o subjektívne názory, ako o serióznu argumentáciu založenú na objektívnom poznaní základných ľudských práv. Medzi základné ľudské práva patrí aj právo na uzavretie manželstva, ochrana a podpora rodiny a práva detí. So skupinou právnikov sme ústavnému súdu zaslali argumentačne vyvážené stanovisko, že všetky štyri otázky uvedené pod petíciou na vyhlásenie referenda sú v súlade s katalógom ľudských práv a slobôd tak, ako ich definuje Ústava Slovenskej republiky. Ústavný súd napokon rozhodol, že 3 zo 4 otázok sú v súlade s ústavou. Terajšie referendum je o troch otázkach, ktoré odobril aj ústavný súd ako najvyššia právna autorita v oblasti základných práv a slobôd. Preto si dovolím jednoznačne tvrdiť, že právne neobstoja tvrdenia, ktoré sa snažia spochybniť referendové otázky.
Bude podľa vás referendum úspešné?
Som si istý, že úspešné bude! Nie som si celkom istý, či k urnám príde 50% oprávnených voličov, čo by bolo optimálne, ale v referende ide o viac, ako o konečné číslo hlasujúcich. Ide o zjednotenie mnohých ľudí na Slovensku, bez ohľadu na politické presvedčenie, národnosť, sociálne postavenie, či náboženstvo. Sú dôležité hodnoty, na ktorých im záleží. Sú nimi rodina, manželstvo a deti. Očakávam, že veľký počet aktívnych voličov, ktorí chodia pravidelne voliť, povzbudí viacerých politikov, aby im na skutočných hodnotách záležalo viac. A budú to reflektovať v nasledujúcich rokoch v návrhoch zákonov. Viaceré prieskumy verejnej mienky zhodne naznačujú, že veľká väčšina ľudí, čo prídu na referendum hlasovať, odpovie kladne na všetky tri referendové otázky.
Niektoré dobré veci, aby sa realizovali potrebujú čas. Spomínam si, ako KDH predkladalo návrh ústavného zákona o ochrane manželstva. Tento návrh v roku 2006 neprešiel. Ale táto myšlienka a potreba nestratila na svojej aktuálnosti. V roku 2014 sa Jánovi Figeľovi ako podpredsedovi NR SR podarilo vytvoriť priestor pre dosiahnutie dohody veľkej ústavnej väčšiny (102 poslancov parlamentu z rôznych politických strán) o novele ústavy. Novela ústavy jednoznačne zadefinovala manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Stanovila tiež ústavnú povinnosť pre orgány Slovenskej republiky všestranne chrániť a napomáhať jeho dobru.
Pôjdete na referendum? Ako budete hlasovať ?
Na referendum pôjdem, pretože ho považujem za dôležité a potrebné pre dobrú budúcnosť obyvateľov Slovenska, najmä našich detí . Ide o hodnoty ako sú manželstvo, rodina a deti. Tieto hodnoty je potrebné v dnešnej dobe osobitne chrániť. Ja a moja manželka Ľubka budeme hlasovať 3-krát áno. Pre nás osobne je referendum aj vyjadrením nášho postoja a hodnôt, ktoré žijeme vo svojej rodine .